BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vilniuje vyksta projektas “Išjunk”

Projektu „Išjunk!” Lietuvos gyventojai skatinami taupyti energiją buityje. Projektą sudaro edukacinė elektros energijos taupymo paroda, kuri bus eksponuojama Vilniaus ir kitų miestų viešosiose erdvėse, bei šiam projektui sukurta internetinė elektros energijos taupymo skaičiuoklė. Projekto „Išjunk” tikslas - pateikti žmonėms konkrečių praktinių patarimų apie galimybes sumažinti elektros vartojimą, tokiu būdu sutaupyti ir prisidėti prie kovos su klimato kaita.

Projekto „Išjunk!” simbolis - iki raudonumo įkaitęs elektros kištukas, tarsi simbolizuojantis be reikalo elektros lizde laikomo kištuko protestą. Edukacinėje parodoje, kuri nuo 2009 m. lapkričio 19 iki 22 d. bus eksponuojama V. Kudirkos aikštėje sostinėje (Gedimino pr. 7), pateikiami patarimai, kaip pakeitus elgesį su dažniausiai buityje naudojamais elektros prietaisais jie suvartotų žymiai mažiau elektros.

„Jei prietaiso kištukas yra įjungtas į elektros lizdą, vadinasi šis prietaisas jau naudoja elektrą. Net stalinė lempa, palikta įjungta į lizdą, sunaudoja 0,01 W energijos. Tik ištraukę iš lizdo elektros kištuką galime būti tikri, kad prietaisas elektros nebenaudoja”, - sako VšĮ „Baltijos aplinkos forumas” aplinkosaugos ekspertas Justinas Kilpys.

Nemažai elektros galima sutaupyti vien įpratus išjungti šviesą, kai jos nereikia, ištraukti iš elektros lizdo mobilaus telefono kroviklį, nes jis vartoja elektrą ir kai nekrauna telefono, nepalikti budėjimo režimu televizoriaus, muzikinio cento, vaizdo grotuvo bei kitų elektros prietaisų, kai jais nesinaudojame.

Elektrai imlių prietaisų - skalbyklės, indaplovės sunaudojamą elektros kiekį galima sumažinti nustačius žemesnę vandens temperatūrą, nes iki 80-90 proc. elektros šie prietaisai naudoja vien vandeniui pažildyti. Šaldytuvą patartina reguliariai atitirpdyti, nes šaldymo kamerai pasidengus šerkšnu padidėja elektros vartojimas. Planuojant įsigyti elektros prietaisą reiktų atkreipti dėmesį į jo imlumą elektros energijai. Naujos kartos A klasės buities prietaisai vartoja elektrą iki 60 proc. taupiau.

Projekto organizatoriai tikisi atkreipti vartotojų dėmesį į elektros energijos švaistymą suteikdami galimybę suskaičiuoti, kiek pinigų yra išleidžiama veltui. Šiuo tikslu sukurta speciali elektros energijos taupymo skaičiuoklė, kurioje interneto vartotojai galės paskaičiuoti, kiek galima sutaupyti keičiant kasdieninius įpročius.

Didelė dalis Lietuvos gyventojų neskiria dėmesio elektros energijos suvartojimo mažinimui, tą rodo tyrimai. 2008 m. atlikto tyrimo, kuriuo buvo siekiama nustatyti ES šalių gyventojų požiūrį į klimato kaitos problemą, duomenimis 60 proc. mūsų šalies gyventojų nieko nedaro, kad sumažintų elektros energijos suvartojimą namuose. 63 proc. Lietuvos gyventojų patys asmeniškai nesiima veiksmų, kurie padėtų kovoti su klimato kaita.„Siekiame, kad ši situacija keistųsi. Taupydami energiją ne tik mažiname išlaidas už elektrą, bet ir saugome aplinką. Kiekvienas galime asmeniškai kontroliuoti savo paliekamą CO2 „pėdsaką” ir taip prisidėti prie kovos su klimato kaita, - sako Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje atstovas spaudai Jurgis Vilčinskas.

Įgyvendindama projektą „Išjunk” Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje skleis informaciją apie energijos taupymo galimybes ir naudą gamtai bei pačiam žmogui skleis ne tik sostinėje, bet ir kituose šalies miestuose.

Europos komisijos atstovybės informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras