BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vilniuje vyks tarptautinis seminaras Ignalinos AE uždarymo klausimais

Lietuvos ir pasaulio spauda šiuo metu daug rašo apie problemas, susijusias su Ignalinos atominės elektrinės (AE) uždarymo procesu. Pasidalinti patirtimi atominių elektrinių uždarymo klausimais ir aptarti Ignalinos AE susiklosčiusią padėtį ketina tarptautinio seminaro „Atominių elektrinių (AE) uždarymo problemos: Europos ir Lietuvos patirtis” dalyviai. Seminaras vyks 2011 m. rugsėjo 12 d., pirmadienį, 10:00-16:00 val., viešbučio „Ratonda Centrum Hotels” konferencijų salėje, Gedimino pr. 52A, Vilniuje.

Šiame seminare, kurį rengia Lietuvos, Baltarusijos ir Rusijos ekologinės organizacijos, dalyvaus ne tik politikai, bet ir energetikai, ekologai, AE saugumo ekspertai, vietinių gyventojų bendrijų atstovai. Ignalinos meras, valstiečių liaudininkų partijos valdybos pirmininkas Bronis Ropė supažindins su bendromis politinėmis ir ekonominėmis problemomis, susijusiomis su Ignalinos AE uždarymu. Visuomeninės ekologinės organizacijos „Zelenyi mir” tarybos pirmininkas Olegas Bodrovas (Sosnovyj Bor, Leningrado sr., Rusija) pasidalins pasauliniu AE dekomisijos (eksploatacijos nutraukimo) patyrimu JAV, Vokietijoje, Švedijoje ir Lietuvoje atominėse elektrinėse, apie kurių uždarymą nufilmavo keletą dokumentinių filmų.

Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) transportavimo ir radiacinės apsaugos skyriaus direktorius Vidas Paulikas papasakos, kaip praktikose sprendžiamos Ignalinos AE uždarymo saugumo problemos. Jam oponuojantys ekologinių organizacijų atstovai - Lietuvos inovacijų centro (LIC) projektų konsultantas, Lietuvos žaliųjų sąjūdžio partijos pirmininko pavaduotojas Saulius Lapienis ir ekologinės bendrijos „Atgaja” tarybos narys Linas Vainius - iškels ekologines ir gamtos apsaugos problemas, su kuriomis susiduria AE uždarymo specialistai. Visagino gyventojų bendruomenės atstovai - Visagino tarybos tarppartinės frakcijos narys Olegas Davidiukas ir žurnalistė, laikraščio „Sugardas” redaktorė Ina Negoda - pabrėš socialines problemas ir būtinybę sukurti visuomeninės kontrolės struktūrą, prižiūrinčią AE uždarymo procesą.

Sprendimas uždaryti Ignalinos AE buvo priimtas jau prieš pusantrų metų, tačiau daugelis sisteminių problemų taip ir liko neišspręstos - nepakankamas finansavimas, nuolatinė vadovaujančiojo personalo kaita, nuolat iškylančios technologinės problemos bei gedimai. Nepriklausomų institucijų stoka kelia papildomą pavojų gyventojų saugumui ir priimamų sprendimų skaidrumui. Tuo pat metu Lietuvos valdžios atstovai nuolat kalba apie tvirtus savo ketinimus statyti naują AE Visagine.

Kaipgi išspręsti visas politines, ekonomines, ekologines ir socialines Ignalinos AE uždarymo problemas? Kokią naudą šiuo klausimu gali suteikti Europos šalių patirtis? Kaip pagerinti visuomeninių Europos Sąjungos, Lietuvos ir kaimyninių šalių institucijų, susijusių su AE uždarymu, tarpusavio sąveiką? Ar įmanoma visuomeninė AE uždarymo procesų kontrolė? Kaip Lietuvos piliečiai ir nevyriausybinės organizacijos galėtų dalyvauti AE uždarymo priežiūroje? Visi šie klausimai bus svarstomi tarptautiniame seminare „Atominių elektrinių (AE) uždarymo problemos: Europos ir Lietuvos patirtis”.

Seminaro programa:

10:00 Seminaro pradžia

10:00-10:30 Politinės ir ekonominės Ignalinos AE uždarymo problemos
Bronis Ropė, Ignalinos meras, valstiečių liaudininkų partijos valdybos pirmininkas (Ignalina, Lietuva)

10.30-11.00 Ignalinos AE uždarymas kaip sisteminis Europos Sąjungos (ES) sprendimas
Oleg Bodrov, visuomeninės ekologinės organizacijos „Zelenyi mir” tarybos pirmininkas (Sosnovyj Bor, Leningrado sr., Rusija)

11.00-11.30 Kavos pertrauka

11.30-12.00 Ekologinės Ignalinos AE uždarymo problemos
Saulius Lapienis, Lietuvos inovacijų centro (LIC) projektų konsultantas, Lietuvos žaliųjų sąjūdžio partijos pirmininko pavaduotojas (Vilnius, Lietuva)

12.00-12.30 Ignalinos AE uždarymas: saugumo problemos
Vidas Paulikas, valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) transportavimo ir radiacinės apsaugos skyriaus direktorius (Vilnius, Lietuva)

12.30-13.00 Pranešimų aptarimas ir diskusija

13.00-14.00 Pietūs

14.00-14.30 Ekologinės Ignalinos AE uždarymo problemos
Linas Vainius, ekologinės bendrijos „Atgaja” tarybos narys (Kaunas, Lietuva)

14.30-15.30 Socialinės Ignalinos AE uždarymo problemos. Visuomeninė AE uždarymo kontrolė
Oleg Davidiuk
, Visagino savivaldybės tarybos narys (Visaginas, Lietuva)
Ina Negoda
, žurnalistė, laikraščio „Sugardas” redaktorė (Visaginas, Lietuva)

15.30-16.00 Seminaro aptarimas, kavos pertrauka

16.00 Seminaro uždarymas

Seminaro organizatoriai: Lietuvos ekologinė bendrija „Atgaja”, Rusijos visuomeninė ekologinė organizacija „Zelenyj mir”, Baltarusijos nevyriausybinė organizacija „Ekodom”

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras