BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vilniuje vyko tarptautinė konferencija skirta stulgio (Gallinago media) apsaugai

2010 m. gruodžio 6-7 d. Vilniuje vyko tarptautinė konferencija „Stulgio (Gallinago media) perinčios populiacijos apsauga: būklė, jos pokyčiai, buveinių pasirinkimas ir jų tvarkymas”. Ją organizavo Lietuvos ornitologų draugija ir Baltijos aplinkos forumas, įgyvendindami projektą „Institucijų gebėjimų stiprinimas įgyvendinant tarptautines konvencijas Lietuvos žemės ūkio kraštovaizdyje”, kurį finansuoja Norvegija pagal Norvegijos finansinį mechanizmą ir bendrai finansuoja Lietuva.

Nuotrauka © The Ukrainian Society for the Protection of Birds

Konferencijos tikslas - apžvelgti naujausius duomenis apie apie stulgio paplitimo ir gausos pokyčius įvairiose šalyse, veisimosi buveinių pasirinkimo, jų apsaugos bei tvarkymo ypatumus.

Tarptautinė paukščių apsaugos organizacija BirdLife International įtraukė stulgį į globaliai nykstančių paukščių sąrašą, nes peri tik devyniose pasaulio šalyse: Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, Lenkijoje, Švedijoje ir Norvegijoje. Per paskutinį dešimtmetį jis išnyko Suomijoje, o praeitame amžiuje - Vokietijoje ir Danijoje. Todėl rūšies apsaugos problemos yra ypač aktualios, o jas spręsti galima tik pasitelkus naujausias žinias apie stulgio paplitimą, veisimosi ir maitinimosi buveines, jų ir paukščių gausos pokyčius.

Konferencijos programa (in EN) buvo suskirstyta į tris sesijas. Pirmojoje buvo apžvelgta stulgio perinčios populiacijos būklė rūšies paplitimo areale: gausa, jos pokyčiai, paplitimą ribojantys faktoriai, ištirtumas ir būtinos priemonės apsaugos būklei gerinti. Situacija Lietuvoje buvo aptarta dviejų pranešimų metu, atskiriant ankstesnių metų situaciją ir 2010 metais vykdytos rūšies inventorizacijos rezultataus. Antroji sesija buvo skirta stulgio veisimosi ir mitybinių buveinių praktinei apsaugai: apžvelgti jų tvarkymo ypatumai ir apsaugos strategijos įvairiose šalyse. Trečios sesijos metu aptartos stulgio apsaugos perspektyvos. Pranešimus skaitė 22 mokslininkai ir gamtosaugos specialistai iš 9 Europos valstybių - praktiškai visų šalių (išskyrus Norvegiją), kuriose peri stulgiai.

Ypatingas dėmesys, buvo skiriamas lygumų šlapžemėse perinčių stulgių apsaugai. Šiose buveinese stulgiai aptinkami didesnėje paplitimo arealo dalyje. Tuo tarpu Skandinavijos šalyse stulgys peri tik kalnuotų vietovių šlapiose pievose, kadangi slėniuose esančios natūralios užliejamos pievos sunaikintos prieš daugelį metų. Taigi, Baltijos ir kaimyninėse šalyse išlikusių perinčių stulgių ir jiems svarbių buveinių apsauga ypatingai svarbi saugant rūšį nuo visiško išnykimo pasaulyje. Todėl svarbu žinoti ne tik čia sutinkamų paukščių paplitimo ir gausos kitimo tendencijas bei ir buveinių pasirinkimo ypatumus, jų tvarkymo ir priežiūros patirtį. Šiuo klausimu labai svarbios yra Europos Sąjungos Kaimo plėtros programos priemonės ir jų finansavimo galimybės, kurios buvo aptartos paskutinėje konferencijos sesijoje.

Konferencijos pabaigoje buvo aptarta ir priimta REZOLIUCIJA, kurioje numatytas rūšies tyrimų ir apsaugos iniciatyvinės grupės įkūrimas. Koordinuoti veiksmus jos kūrimo metu įsipareigojo Lietuvos ornitologų draugija (kontaktiniai asmenys: Eglė Pakštytė, Liutauras Raudonikis).

Išsamesnė informacija apie stulgio perinčios populiacijos būklę bus aptarta ateinančiame žurnalo „PAUKŠČIAI” numeryje.

Lietuvos ornitologų draugijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras