BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vilniaus aplinkosaugininkai neleido statyti atliekų deginimo gamyklos (video)

Lietuvos Sostinėje, Vilniuje, planuota statyti atliekų deginimo gamyklą. Šio plano autorius - “Rubicon group” (dabar - ICOR), neigiama prasme pagarsėjęs koncernas. UAB ”Regioninės komunalinių atliekų deginimo gamyklos” vienintelis akcininkas yra minėtas koncernas.

Vilniaus visuomenės atstovų pastangos neleisti statyti atliekų deginimo gamyklos jau davė vaisių. Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamentas nusprendė neleisti Vilniuje statyti atliekų deginimo gamyklos.

Apie tokį sprendimą antradienį pranešė departamento vadovas Rolandas Masilevičius. Pasak jo, norint statyti gamyklą, reikės atlikti naują poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą.

Pagrindinė sprendimo priežastis - tokia veikla turi būti planuojama tinkamai įtraukiant visuomenę.

“Yra trys pagrindiniai argumentai, kuriais remiantis toks sprendimas priimtas. Pirmiausia, neužtikrintos Orhuso konvencijos nuostatos, kur visuomenė turi teisę dalyvauti sprendimų priėmime. Antra, savivaldybės pasyvi pozicija sprendžiant atliekų tvarkymo klausimus ir atstovaujant gyventojų interesams. Be to, poveikio aplinkai ataskaitoje yra tam tikri neatitikimai”, - kalbėjo R.Masilevičius.

Tačiau tai negalutinė, o laikina pergalė. Vilniaus visuomenei per daug nereikėtų atsipalaiduoti ir leistis ,,užmigdomai”. Kviečiame visus pasirašyti prieš planuojamą Vilniaus atliekų deginimo gamyklą.

Primename, kad remiantis moksliniais tyrimais - atliekų deginimas yra vienas didžiausių taršos šaltinių, skleidžiantys dioksinus, furanus ir chloro gaminius.

Šie elementai niekur nedingsta, o per vandenį ir orą patenka į maitinimosi grandinę ir atgal - į žmogaus organizmą. Šios cheminės medžiagos kaupiasi žmogaus kūne visą gyvenimą ir ilgalaikis poveikis yra nustatytas labai aiškus ir paprastas - išmetimai iš atliekų deginimo įmonių (dioksinai, furanai ir kiti junginiai) skatina naujagimių apsigimimus ir šalia visų kitų ligų - ir vėžinius susirgimus.

Atliekų deginimo būdas yra netinkamas. Prioritetus reiktų teikti atliekų susidarymo mažinimui, surinkimui, rūšiavimui, antriniam panaudojimui, perdirbimui. Perdirbus atliekas, jų lieka labai mažai, apie 20 proc. buvusio svorio, ir vėliau iš jų išgaunamos biodujos.

Gediminas Gemskis

Šaltinis: Ekspertai.eu

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Algirdas2010-11-10 12:18

Labai geras sprendimas. Lazdynai tikrai netinkama vieta tokioms statyboms. Tik problema lieka. Ką darysim su nuotekų dumblu, ką darysim su vis didėjančiais atliekų srautais? Mažieji miesteliai gal rūšiuoti ir kompostuoti, didmiesčiams reikės dešimčių hektarų žemės . Be to kompostuojamt apie pusė dujų vis vien patenka į atmosferą ir už jas teks mokėti ekologinį klimato kaitos mokestį ir tai ženklai pabrangins procedūrą. Ir kur dėti po kompostavimo likusį užterštą gruntą?Niekas neturi atsakymo į šiuos klausimus. Nes visos utopinės iki 80 proc išrūšiuojant atliekas technologijos yra labai brangios, o gyventojai dar negrait rimtai susidomės pirminiu rūšiavimu. Todėl atliekų perdirbimo į energiją neišvengsim, tik gal reikia saugesnės vietos, mažesnių apimčių ir geresnių technologijų nei siūlė Rubikonas.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras