BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Stipriai atsiliekame tvarkydami atliekas

Lietuva - tarp labiausiai atsiliekančių ES šalių, tvarkant atliekas. Į sąvartynus patenka maždaug 90 proc. gyventojų išmetamų šiukšlių. Tokie duomenys pateikti Europos aplinkos agentūros ataskaitoje, praneša LTV „Šiandien”. Iki šiol į sąvartynus vežamos daugiausia nerūšiuotos buitinės atliekos. Tik 4 proc. komunalinių atliekų yra perdirbama ir eksportuojama, maždaug 90 proc. - laidojama sąvartynuose.

Pasak Europos aplinkos agentūros ataskaitos, daugiau gyventojų išmetamų šiukšlių į sąvartynus išveža tik Latvija, Bulgarija ir Malta.

„Rimtai užsiimti atliekų tvarkymu pradėjom tik prieš pora metų, parengtos regioninių sąvartynų schemos. Tačiau išryškėjo, kad tai daug ilgesnis procesas negu atrodė, ir mes stringame. Išrūšiuoti atliekas - tik pusė darbo. Reikia, kad jų kam nors reikėtų, ir pasiūla bei paklausa turi augti lygiagrečiai”, - tvirtina prof. Romualdas Juknys, Vytauto Didžiojo universiteto Aplinkotyros katedros vedėjas.

Aplinkos ministerija siekia, kad per trejus metus atliekas rūšiuotų iki pusė Lietuvos gyventojų, šiuo metu tai daro vos dešimtadalis.

„Daugelis savivaldybių jau gavo atliekų rūšiavimo konteinerius. Suprantama, kad yra tam tikrų problemų dėl atliekų išvežimo iš konteinerių. Mes netoleruosim atvejų, kai savivaldybės neužtikrina tos paslaugos gyventojams. Be to, jau 2012-2013 m. turėtų prasidėti konkursai tų įmonių, kurios užsiims atliekų perdirbimu”, - sako aplinkos viceministras Aleksandras Spruogis.

Anot viceministro, savivaldybės, prastai tvarkančios atliekas, skirstant ES paramą lėšų gali gauti mažiau arba visai jų netekti.

Aplinkos ministerijos atstovų teigimu, 2020-aisiais į sąvartynus turėtų patekti tik iki pusės buitinių atliekų, kitos - būtų perdirbtos arba sudegintos, gaminant energiją.

Esą Lietuva spės įgyvendinti vadinamąją ES Sąvartynų tvarkymo direktyvą. Nevykdant įsipareigojimų ES, Lietuvai gresia didelės baudos. Aplinkos ministrą dėl neveiklumo tvarkant atliekas ne kartą kritikavo ir šalies Prezidentė, ministrui grasinama apkalta.

Salomėja Pranaitienė
LTV „Šiandien”

Šaltinis: lrt.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras