BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Spalio 2-ją - Paukščių palydų šventė Metelių regioniniame parke

Jei norite išlydėti sparnuočius - išsiruoškite į Metelius Su ilgesiu palydime rudenėjančiu dangumi nubanguojančių gervių ar žąsų virtinę, ilgesingai mojame ranka, stebime lengvą plėšraus paukščio skrydį…

Sunku būtų įsivaizduoti pasaulį be paukščių. Sparnuočiai puošia mūsų aplinką, turtina dvasinio gyvenimo lobyną. Jais mes gėrimės, žavimės. Ne veltui apie juos tiek daug rašoma, jie vaizduojami dailės kūriniuose, dainose. Iš kitų gyvūnų paukščiai išsiskiria savo puošnumu, apdaro įvairumu, balsų melodingumu, judrumu, gebėjimu orientuotis kelionėse. Tai ir skatina mus domėtis sparnuočiais.

Jau nemažai metų pasaulyje gyvuoja tradicija kiekvieną pirmą spalio savaitgalį organizuoti Pasaulinę paukščių stebėjimo šventę. Daugelyje šalių ji tapo svarbiausiu paukščių mylėtojų rudens renginiu. Lietuvoje šis renginys žinomas Paukščių palydų šventės vardu. Paukščių palydų šventės metu siekiama supažindinti visuomenę su rudenį aptinkamais paukščiais, dalintis vieniems su kitais gamtos stebėjimo patirtimi, mokytis geriau pažinti dar nepažįstamas paukščių rūšis, ugdyti savyje ir visuomenėje estetinį gėrėjimąsi gamta, paukščiais bei informuoti žmones apie tarptautinių paukščių apsaugos organizacijų veiklą.

Paukščių palydų šventės kasmet organizuojamos ir Metelių regioniniame parke. Šiais metais į Paukščių palydų šventę kviečiame spalio 2-ją dieną. Tai vienas iš masiškiausių ir labiausiai pamėgtų renginių suaugusių ir moksleivių tarpe. Prasidėję švente, renginiai vyks visą spalio mėnesį. Norintys susipažinti su regioninio parko gamta, stebėti migruojančius paukščius, kviečiami apsilankyti. Gražūs - rudeniški ir dar nešalti spalio orai - puikus laikas išvykoms į gamtą. Rudenį didieji Dzūkijos ežerai atrodo įspūdingai. Margaspalvis ruduo pamėgtus vasaros poilsiautojų ežerus paverčia puikiu prieglobsčiu daugybei sparnuočių rūšių.

Atvykus į Metelių regioninio parko gamtos mokyklą - lankytojų centrą dalyvius aprūpina žiūronais, teleskopais, paukščių apibūdintojais, supažindina su pagrindinėmis migruojančiomis paukščių rūšimis ir vietomis kur juos geriausia stebėti. Grupes lydi ir informaciją suteikia patyrę vadovai. Žvelgiant nuo paežerių kalvų, būriais ar pavieniui pasklidusių paukščių karalija - kaip ant delno. Retai kur mūsų krašte rasi tokias puikias vietas ne tik paukščiams apsistoti poilsiui, bet ir jų stebėjimams, kaip Dusia, Metelys ir Obelija. Parko ežerai yra svarbiausias Dzūkijoje poilsio prieglobstis migruojantiems vandens paukščiams. Šalia ir virš Dzūkijos ežerų, kaip ir visoje Lietuvoje, gausiausiai migruoja smulkūs žvirbliniai paukščiai - kikiliai, smulkieji giesmininkai, varnėnai. Tačiau pastebimiausi - vandens paukščiai, ypač laukiai, antys, kragai, kormoranai, gulbės. Rudenį vienu metu parko ežeruose galima suskaičiuoti daugiau, nei 10 tūkstančių 35 rūšių paukščių. Metelių ežeruose laukiai pradeda būriuotis rugpjūčio pabaigoje, gausiausiai susikaupia spalio pirmoje pusėje. Migruojančios antys, kurių gausiausios kuoduotosios, klykuolės ir rudagalvės, telkiasi rugsėjo pabaigoje. Labiausiai laukiamos migrantės iš tundros, įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą, gulbės giesmininkės ir mažosios gulbės parko ežeruose pasirodo spalio pradžioje ir būna, kaip dauguma vandens paukščių, iki ežero užšalimo.

Kviečiame visus norinčius, nepriklausomai nuo to, jie yra ornitologų draugijos nariai ar šiaip besidomintys paukščiais, dalyvauti Paukščių palydų renginiuose. Atvykti galima ir šeimomis. Jei orai leis, pamatyti tikrai bus ką. Tačiau prieš atvykdami nepamirškite paskambinti į Metelių regioninio parko direkciją - čia sužinosite visą reikiamą informaciją. Telefonas 8- 318- 43649. Tegu nepristinga niekam noro atvykti, o patirtos malonios akimirkos bei mažesnių ar didesnių atradimų džiaugsmas paliks neišdildomus įspūdžius.

Metelių regioninio parko lankytojų centro administratorė Elena Amšiejienė

Paukščių palydų šventės programa

9.30 Atvykimas ir registracija Metelių RP lankytojų centre.

10.00 Paukščių palydų šventės atidarymas.
Informacija apie paukščių stebėjimo vietas, maršrutus, paukščių registravimą.

10.15 Susipažinimas su Metelių RP lankytojų centro ekspozicija.
Paskaita „Migruojančių paukščių prieglobstis”.

11.00 Paukščių stebėjimas gamtoje - Metelių regioniniame parke aplink Dusios ežerą.

14.00 Sugrįžimas. Pietūs prie laužo. Viktorina. Stebėjimo rezultatų paskelbimas.

15.00 Šventės uždarymas.

Dalyviai šventėje dalyvauja savo transportu, pasirūpina maistu ir kas gali žiūronais.
Renginyje grupės didesnės nei 5 žmonės prašomos registruotis iš anksto:
Metelių regioninio parko direkcijoje 8 318 43649, i.kondrataviciute@meteliuparkas.lt.

Moksleivių ir mokytojų dėmesiui!
Užsiėmimai ,,Migruojančių paukščių prieglobstyje” iki spalio 20 d. nemokami.
Moksleivių grupės norinčios stebėti migruojančius paukščius, pasidžiaugti rudenėjančia gamta kviečiamos iš anksto užsiregistruoti Metelių regioninio parko direkcijoje 8 318 43649, i.kondrataviciute@meteliuparkas.lt.

Metelių regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras