BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Seimo narys R. Žemaitaitis: vėjo jėgainių statytojams įstatymai negalioja

Pavasario-vasaros sesijoje Seimui pritartus LR Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymui buvo leista vėjo bei kitos atsinaujinančios energijos išteklių vystytojams šeimininkauti kaip panorėjus bei krautis milijoninius pelnus iš paprastų mokesčių mokėtojų. Tokia situacija, kai nepaisoma visuomenės nuomonės, nesilaikoma įstatymų (o ką jau kalbėti apie žemės sklypų savininkų, esančių aplink vėjo jėgaines, interesus) susiklostė ir Šilutės rajone, kurios istorijose aptinkamos ir buvusio parlamentaro A. Skardžiaus gijos. Galimai neteisėtam parko vystymuisi padeda ne tik buvę, bet ir šiuo metu esami parlamentarai bei kitai aukšto rango ministerijų ir kitų tarnybų pareigūnai.

Gedimino Čapkausko nuotr.

Šilutės rajono savivaldybės tarybos 2008 liepos 17 d. sprendimu Nr. T1-610 patvirtintas 40 MW VEJ parko Šilutės raj. sav., Saugų sen., Čiūtelių, Lankupių, Grumblių kaimuose detalusis planas. Šiuo detaliuoju planu buvo nuspręsta leisti aplinkinėse teritorijose statyti vėjo jėgainių parką, apie kurių statybą vietos gyventojai nebuvo informuoti. Vadovaujantis LR Vyriausybės 1992 m. gegužės 12 d. nutarimu Nr. 343 „Dėl specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų patvirtinimo” nustatyta, kad pagal specialiąsias žemės naudojimo sąlygas natūralias (užliejamas ir sausumines) pievas bei ganyklas draudžiama sausinti, suarti arba kitaip keisti jų būklę ir žolynų sudėtį bei vykdyti statybas. Šiuo atveju Šilutės rajono savivaldybės taryba tvirtinant detalųjį planą pakeitė ne tik sklypų paskirtis, ką draudžia nutarimas, bet sunaikino Vyriausybės saugotinas pievas: šiuo metu tiesiami keliai, ardomas dirvožemis bei atliekami kiti kasinėjimo darbai. Keista ir tai, kad pati Saugomų teritorijos tarnybos vadovė R. Baškytė tokiam projektui pritarė, nors pagal minėtą 1992 m. gegužės 12 d. Vyriausybės nutarimą minėtą vietovę turėtų saugoti.

Vadovaujantis LR Visuomenės sveikatos priežiūros įstatymu bei Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus įsakymu, įmonėje „Baltijos institutas”, kuri pateikė vėjo jėgainių poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitą (toliau PVSV), privalo dirbti bent vienas specialistas, turintis reikalingą išsilavinimą atlikti PVSV. Tačiau poveikio aplinkos vertinimą ataskaitą (toliau PAV) pasirašiusi N. Jatulienė tokios teisės neturėjo ir jokie darbiniai santykiai su šiuo institutu tuo metu jos nesiejo. Todėl PAV ataskaita neturėjo jokio teisinio pagrindo ir detalus planas negalėjo būti svarstomas ir tvirtinamas.

Detaliajam plane nurodyta, kad parke numatoma statyti 2-3 MW vėjo jėgaines, kurių bokštų iki gondolos aukštis 120-150 m. PAV ataskaita padaryta tik dėl 2 MW sanitarinės apsaugos zonos, nors pačiame detaliajame plane nurodytos trys. Tokiu atveju ataskaita net negalėjo būti rengiama ir teikiama svarstyti visuomenei.

Įdomiau pasidaro, kai pradedi analizuoti datas, esančias dokumentuose. Susidaro tokia situacija, kad gali duoti sutikimus ir kartu gauti žmonių parašus dar net nesant PAV ataskaitai bei kitiems sprendimams, susijusiems su vėjo jėgainių statybomis. Žmonių sutikimai duoti, jog jie buvo supažindinti su sprendiniais, tačiau patys sprendiniai parengti žymiai vėliau, todėl sutikimai duoti apgaulės būdu. Toponuotrauka suderinta tik 2008 m. balandžio 14 d., todėl pagrindinis brėžinys galėjo būti atliktas tik po suderinimo, o šiuo atveju įvyko priešingai, nors pareigūnai, tikrinę procesinius dokumentus, turėjo tai nustatyti ir esant tokiems pažeidimams pradėti naują detaliojo plano rengimo procedūrą. Keista ir tai, kad viešo susirinkimo protokole nėra net paties pirmininko parašo, nors nurodyta, kad Mantas Kišonas pasirašė protokolą, bet apie tai, kad jis yra įgaliotas ir turi tokią juridinę teisę, jokių faktinių aplinkybių nėra.

Dar keistesnių dalykų atsiranda, kai pradedi skaityti patį detalųjį planą, jo sprendimus ir aiškinamą raštą. Juose atsiranda nuostata, kad vėjo jėgainių parkas numatomas statyti Mockių kaime, Šilutės rajone. Nors detaliajame plane apie tokią kadastrinę vietovę nėra net kalbama, o Mockių detalusis planas buvo patvirtintas daug seniau. Tokios klaidos dar kartą parodo, kad galimai veikė grupė asmenų, siekusių neteisėtai parengtą detalųjį planą patvirtinti, bei pasinaudoti anksčiau ruoštu ir jau esamu Mockių kaimo detaliuoju planu jį perrašant, pakeičiant tik pavadinimus, todėl darytina išvada, kad joks detalus planas nebuvo rengiamas, jokio PAV ataskaita nebuvo ruošta, o jų sprendiniai perkelti šiam detaliajam planui.

Detaliajam plane UAB „Naujoji energija” raštu įsipareigojo dėti visas pastangas, kad pagerėtų naudojimosi keliais sąlygos vietiniams gyventojams, statybos metu neblogės kelių būklė, pasižadėjo remti kaimo bendruomenes bei palaikyti draugiškus santykius. Nors nei viena kaimo bendruomenė nėra pritarusi tokiems jų siūlymams, nes jie yra nekonkretūs ir kartu neįpareigojantys.

Kyla pagrįstų abejonių, ar tvirtinat vėjo jėgainių detalųjį planą valstybės tarnautojams, politikams nebuvo daromas spaudimas. Todėl būtina kuo skubiau kreiptis į teisėsaugos institucijas, sudaryti specialiąją komisiją, kuri aiškintųsi, kas yra susiję su šiuo planavimo procesu, nes gal tai esami ar buvę aukšto rango Valstybės pareigūnai, kurių įtaka galimai pasireiškė detalaus plano derinimo, tvirtinimo procese, dėl ko yra pažeistas visuomenės interesas. Kadangi detaliojo planavimo dokumentuose galima rasti buvusio Aplinkos apsaugos ministro A. Paulausko bendražygio parlamentaro Artūro Skardžiaus pavardę, taip pat A. Paulausko patarėjo R. Patalavičiaus sūnaus Tomo Patalvičiaus pavardę, kuris būtent tapo patarėju A. Paulauskui dirbant Aplinkos ministerijoje, kuruojančioje šiuos klausimus bei dauguma kitų asmenų, susijusių su institucijomis tikrinančiomis ir tvirtinančiomis procesinius dokumentus, reikalingus vėjo jėgainių parko statyboms. Gal neatsitiktinai buvęs parlamentaras A. Skardžius po nepasisekusių rinkimų į Seimą tapo profesionaliu vėjo jėgainių žinovu.

Analizuojant kompetentingų institucijų išduotus leidimus statybai, darytina išvada, kad Lietuva nebe teisinė valstybė, o piniginė, kurios įtaka gali valdyti valdininkus. Panašu, kad šios vystymo grupės UAB „Naujoji energija” ir UAB „Energijos versmė” vienintelis tikslas - bet kokiomis priemonėmis užsigarantuoti vietinių politikų palaikymą ar savo prastūmimą į vietinę tarybą, o taip pat siekis bet kokia kaina turėti savo žmonių ministerijose ir kitose žinybose bei pačiame parlamente, kurie stumdami LR Atsinaujinančių išteklių energijos įstatymą atstovautų būtent jų interesus.

Seimo narys Remigijus Žemaitaitis

LR Seimo kanceliarijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (6)

Jurgita2011-08-29 08:35

Niekaip nesuprantama, ko tie jėgainių vystytojai šitas jėgaines taip arti stato gyvenamų namų, kada visi laukai toliau yra tušti. Pastatytų už kokių 1,5 - 2,0 km nuo artimiausių namų ir tada niekam nemaišytų. Galų gale pirma turėtų būti išleistas įstatymas, jame sveikatos ministerija turėtų būti aiškiai nurodžiusi atstumus. Dabartinėje situacijoje vystytojai patys užsako ir atlieka Poveikio Aplinkai Vertinimo atranką per kurią lygtai ir nustato atstumus. Tačiau patys žinome , kad gali būti parinktas pats mažiausias atstumas. Čia kaip ir su baudomis nuo minimalios iki maksimalios. Manau, kada yra liečiama žmonių sveikata kuri nėra aiškiai iki šios dienos ištirta(kokią įtaka sveikatai daro VEJ), nereikėtų ja rizikuoti. Galėtų bent paimti kaip už pagrindą vokietiją, ten atstumas nuo gyv. namų ne mažesnis kaip 1,5km.

Saulius2011-08-31 09:33

“Pastatytų už kokių 1,5 - 2,0 km nuo artimiausių namų ir tada niekam nemaišytų’
Ar tikrai? Ar už tokio atstumo jau kita planeta, kurioje niekas negyvena? Iš viso vėjo jėgainių tema labiau tiktų prie biznio, o ne eko naujienų, nes iki ekologijos čia dar labai toli.

rimas2011-09-08 16:46

Matos kad tau kaip tikram patrijotui atomine po langais geriau butu!

Saulius2011-09-08 20:35

Kad ne patriotas aš… Čipsų nevalgau, krepšinio nežiūriu, alaus negeriu…

lukrecija2011-10-25 10:48

Keistas tas seimo narys Zemaitaitis ,jis tiek daug kalba………. noredamas sudaryti vaizda kad dar ir supranta ka kalba….

lukrecija2012-01-30 21:08

Tai va ir pasirode sito sikniaus zemaitaicio lygis”,debilai,siknas spardyti” ir dar keletas ispudingu minciu….tai dabar aisku ko jis ta uodega apie jegaines sukineja….

Rašyti komentarą

Tavo komentaras