BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rinkitės energetinę (r)evoliuciją!

Idėja, kad pasaulyje būtų tiekiama tik atsinaujinanti energetika, yra reali. Pasaulinė žaliųjų judėjimo organizacija kviečia visus prisidėti prie idėjos įgyvendinimo. Nesvarbu, kiek laisvo laiko turite ir kiek jo galite skirti: ar Jūs turite vieną minutę, ar vieną dieną, ar visą savaitę - Jūs galite padėti įgyvendinti energetinę pasaulio (r)evoliuciją.

Jei turite vieną minutę…

Jei esate užimtas žmogus ir neturite laiko, tai skirkite bent kelias minutes, suteikdami savo balsą energetiniais klausimais, kai vyksta balsavimas internetu. Domėkitės naujienomis savo gyvenamo regiono ar valstybės mastu ir nelikite abejingi kitų iniciatyvai išsaugoti sveiką ir švarią aplinką bei taupyti visų pinigus, nes atsinaujinanti energetika yra alternatyvi ir verta greitai atsiperkančios investicijos.

Jei turite vieną dieną…

Imkitės paprastų permainų savo kasdieniame gyvenime. Tai Jums daug nekainuos ir bus puiki pradžia teigiamiems gyvenimo pokyčiams.

Taupykite energiją.
Deja, dar daugelis žmonių negalvoja ir naudojasi prietaisais, kurie išeikvoja itin daug energijos - kai kurie prietaisai naudoja energiją net tuomet, kai yra išjungti. Perkant tinkamus daiktus ir pasinaudojant praktiškai patarimais, galima turėti dvigubos naudos - ir sutaupyti energijos bei pinigų, ir sumažinti klimato pokyčius.

Ar žinojote, kad globaliai tinkamai valdomi namų ūkiai realiai gali sumažinti elektros poreikį iki 66 proc? Protingiau besirinkdami energiją, palaipsniui mes galime atsisakyti vidutiniškai 511 anglimi kūrenamų jėgainių ir sumažinti apytikriai 1.8 milijardų tonų CO2 skleidimo kiekvienais metais (tiek, kiek Vokietija ir Jungtinė Karalystė skleidžia kartu).

Atsikratykite energijos vagišių savo namuose! Paprasti patarimai, kaip taupyti energiją ir savo finansus.

1. Išjunkite prietaisus, kai jais nesinaudojate. Tokie prietaisai kaip televizorius, DVD grotuvas ir kompiuteris tebenaudoja elektros energiją, kai paliekami „miego” režime. Pasauliniu mastu apie 12 proc. elektros energijos išnaudojama vien dėl to.

2. Naudokite energiją taupančias lemputes. Fluorescencinės lemputės mažina energijos sunaudojimą iki 75 proc. ir gali būti naudojamos iki 10 kartų ilgiau nei kaitrinės lemputės. Naudodami tinkamą apšvietimą, mažiau energijos eikvojančią šviesą visame pasaulyje, galime atsisakyti apie 80 anglimi kūrenamų jėgainių. (Neišmeskite fluorescencinių lempučių į bendrą šiukšliadėžę, nes jose yra aplinkai kenksmingos cheminės medžiagos - gyvsidabrio. Pasidomėkite apie šių lempučių perdirbimą ir netinkamas naudoti fluorescencines lemputes atiduokite į tam skirtą vietą, pvz., į elektros prekių parduotuvę).

3. Pasirinkite energetiškai ekonomiškus prietaisus. Ar žinote, kad modernus, kompaktiškas šaldytuvas ir šaldiklis sunaudoja mažiau nei puse energijos, kurios reikėdavo 1993 metų gamybos šaldymo prietaisams? Visada patikrinkite, kiek energijos naudoja Jūsų perkamas prietaisas, net jei jis kainuoja brangiau - jūs galite sutaupyti ateityje, kai mažiau mokėsite už elektros energiją.

4. Skalbinius džiovinkite pakabintus. Drabužių džiovyklių naudojimas yra labai neekonomiškas energetiniu požiūriu. Keturių narių šeima, nesinaudodama džiovykle gali sutaupyti 480 kilovatvalandžių (300 kilogramų anglies dioksido) kasmet.

5. Būkite protingi, besinaudodami oro kondicionieriais. Nepiktnaudžiaukite naudodamiesi oro kondicionieriais namuose, taupykite jų išnaudojamą elektros energiją, išjunkite kondicionierius vėliausiai prieš valandą, kai ruošiatės išeiti iš kambario, laiku keiskite, valykite filtrus.

Klimatui draugiškas transportas.
Žmonių keliavimo įpročiai labai skirtingi, vieni vairuoja po miestų „kamščius” savo automobiliu ir skrenda atostogauti į kitą pasaulio kraštą, kiti renkasi keliavimą autobusu ar traukiniu ir atostogauja netoliese, kur ir gyvena.

Ar žinote, kad 20 proc. šiltnamio efekto plitimą sukelia transporto sektorius? Tai 5.5 milijardų tonų anglies dioksido pasklidimas per metus - tokią pačią kasmetinę žalą daro 1500 energetinių jėgainių.

Jeigu Jums rūpi katastrofinė pasaulio oro tarša, pasinaudokite teikiamais patarimais.

1. Esant galimybei, važiuokite dviračiu, kuris Jums ir ekonomiškai naudingas, ir kompaktiškai patogus. Ši transporto priemonė neteršia oro, važiuoja tyliai, o važiavimas ja teigiamai veikia Jūsų sveikatą.

2. Naudokitės viešuoju transportu. Autobusai ir traukiniai sunaudoja tris kartus mažiau degalų nei asmeninis automobilis.

3. Protingai naudokitės savo automobiliu. Ar žinote, kad sunaudosite iki 40 proc. mažiau degalų, jei ramiau ir švelniau vairuosite - inirtingai nespaudinėsite pedalų? Atsidarykite langą vietoj kondicionieriaus ir sutaupysite apie 10 proc. degalų. Tinkamai prisipūskite automobilio padangas ir taip sutaupysite apie 6 proc. energijos. Jei Jums tenka stovėti daugiau nei 30 sekundžių, užgesinkite automobilio variklį.

4. Atraskite vietinių apylinkių grožį. Išvykai rinkitės traukinį arba autobusą, o atostogauti nevykite toli nuo savo apylinkių.

Mažiau yra daugiau.
Kruopščiau taupant laiką ir išlaidas, mes galime palikti mažiau gilų ekologinį pėdsaką ir gyventi laimingiau.
Ar žinote, kad apie 15 proc. Jūsų namams išnaudojamo kuro tenka vandens šildymui? Tai proporcinga tam, kiek mes vandens išnaudojame ir kaip efektyviai jį šildome.

1. Negerkite vandens iš plastikinių butelių. Jis kainuoja 2000 kartų brangiau. Gerkime vandenį iš čiaupo, o į kelionę nepamirškime jo įsipilti į savo neplastikinį butelį.

2. Venkite pirkti produktus plastikinėse pakuotėse. Jei tai neišvengiama, stenkitės pirkti tokiose pakuotėse, kurias galėsite atiduoti perdirbimui.

3. Naudokitės daugkartiniais krepšiais, kai einate apsipirkti ir nepirkite vienkartinių polietileninių maišelių.

4. Taupykite vandenį, trumpiau mėgaukitės dušu.

5. Maitinkitės savo apylinkėse užaugintu sezoniniu ekologišku maistu. Nei jo auginimui, nei pervežimui nėra naudojama nereikalinga energija - todėl neteršiama aplinka ir nedidinamas šiltnamio efektas.

6. Apsipirkdami rinkitės kokybiškas, aplinkai draugiškas prekes. Kokybiškos prekės tarnauja ilgiau - tai ekonomiškai naudinga Jums bei dėl mažesnio ir retesnio pirkimo mažiau kenksminga aplinkai. Verta pamąstyti ir apie panaudotų prekių mažesnes kainas bei funkcionalumą.

Protingas ir smagus gyvenimas.
Pasinaudojant natūralia aplinka, galima sąmoningai pasinaudoti jos teikiama energija šildymui bei patogumui. Tie patys principai veikia, nepaisant ar žmonės gyvena šiltoje, ar šaltoje klimato zonoje, ar bute, ar nuosavame name.

Ar žinote, kad gera gyvenimo kokybė gali iki 50 proc. sumažinti energijos sunaudojimą, jei namai protingai suprojektuoti, jei pasirinktos tinkamos medžiagos ir naujosios technologijos?

1. Nešildykime namų daugiau negu to reikia sveikai gyvensenai. 18-20 laipsnių pagal Celsijų oro temperatūra yra tinkama sveikai aplinkai gyvenamuosiuose kambariuose ir gali būti šiek tiek žemesnė miegamuosiuose bei kambariuose, kurie naudojami retai. Jei yra galimybė nustatyti oro temperatūrą, tam laikui, kai nesate namuose, ir nakčiai ją nustatykite žemesnę.

2. Izoliuokite namo stogą ir langus. Taip žiemą namuose laikysis šiluma, o vasarą namai netaip įkais.

3. Apsodinkite namus medžiais. Jie saugos Jūsų namus nuo vėjo, o vasarą, suteikdami pavėsį, Jūsų aplinką atvėsins iki trijų laipsnių.

4. Naudokite saulės energijos baterijas. Taip sutaupysite iki 15 proc. energijos vandens pašildymui.

5. Jei įmanoma, naudokitės paslaugomis energijos tiekėjų, kurie gamina energiją iš atsinaujinančių šaltinių.

Jei turite savaitę…

Gyvenkite mąstydami atsakingai. Keiskite savo nevalingus įpročius, neleiskite reklamos kūrėjams bei pelno siekiančioms įmonėms manipuliuoti Jūsų poreikiais bei finansais. Savo teisingu pavyzdžiu keiskite pasaulį. Skleiskite pasauliui idėjas, kaip gyventi atsakingai ir taupiai, saugant gamtą ir savo planetą.

Sigita ŠATAITĖ

Parengta pagal „Greenpeace” informaciją

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras