BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Rasos šventė Graužikuose

Tai šventė, kai žmonės drauge trumpiausią metų naktį praleidžia pagerbdami Gamtą ir Saulę, tuo pačiu ilgam pasikraudami gyvenimui energijos. Folkloro ansamblis „Knituva” kviečia ir jus švęsti trumpiausios nakties kartu birželio 23-24 d. Kelmės rajone ant Graužikų kalno. Iki pat Saulės patekėjimo vienas paskui kitą sekantys veiksmai, susirinkusių geranoriškumas, vadovaujančiųjų išmanymas sukurs didžiąją Rasos šventę.

Į šventės vietą galima rinktis jau 22 d. vakare. Pabūti kuo ilgiau tyrame ore, kai visa gamta kupa žolynų energija- tikra atgaiva. Pridėsime savo ranką, širdį ir šviesias mintis, kad įstabus Graužikų kalnas su trijų terasų aikštėmis, didžiausiu Lietuvos aukuru, šimtamečiais ąžuolais ir daugiakamieniemis liepomis, priimtų mus ir atvertų turtingą savo apylinkių pasaulį.

Ruošime apeigų ir šokių aikšteles, pririnksime malkų aukurui ir vakaronės laužui, kabinsime supynes. Atsivežti įrankiai pagreitins veiksmą. Nuo kalno atsiveria nuostabūs vaizdai į Žemaitijos kalnus: Šatriją, Girgždutę, Medvėgalį. Saulėlydžio horizontas už 30 km. Kalnas priklauso Vlado Putvinskio, Šaulių sąjungos įkūrėjo šeimai. Dar praeito šimtmečio pradžioje čia rinkdavosi ir kurdavo Lietuvos šviesuomenė: Žemaitė, Jonas Jablonskis, Povilas Višinskis. Čia buvo švenčiama Rasos šventė, į kurią atvykdavo šviesuomenė iš laikinosios sostinės Kauno. Kalną tapė Antanas Žmuidzinavičius, paveikslas kabo dailininko muziejuje Kaune.

Birželio 23 d. nuo pietų- didysis vainikų pynimas- gėlių girliandos papuoš šventę, vainikai- merginų ir moterų galvas, ąžuolo lapų vainikai- vaikinų ir vyrų galvas. Tradicinio prieššventinio prausimosi metu lauko pirtyje pajusime pirmosios rasos- garo galią ir išsivanosime tą dieną rištomis beržinėmis vantomis. Vaikai turės progą pažaisti senovinių lietuviškų žaidimų.

20 val. - šventės pradžia - vartų pasisveikinimo sutartinė - susidraugausime ir susitelksime į artimos bendruomenės būrį. Kupoliavimas - tyloje, kas devynis žingsnius surinksime devynių lauko gėlių kupuolę, pagal kurią žolininkės nusakys jus laukiančius metus. Dainomis ir sutartinėmis palydėsime besileidžiančią Saulę ir įkursime aukurą. Dalinsimės ką tik ant įkaitusių akmenų iškepta duona, užgersime gira, linkėdami artimiems gerų išsipildymų, ratas sujungs ir sustiprins mūsų linkėjimus. Merginos mėtys vainikus ant didžiosios Kupolės šakų - iš kelinto karto užkibs - už tiek metų ištekės. Prie suneštinių vaišių stalo su geromis mintimis, ragausime šeimininkių sūrius, šviežias gamtos gėrybes ir kitus gardumynus. Gaivinsimės gira, sula ir kitais gaiviais gėrimais. Šventės metu apseisime be alkoholio ir kvaišalų, nes tam ir yra šventė, kad suptų spindintys veidai, ilgam išliktų geri prisiminimai, sukauptume jėgų gyvenimui. Įsisuksime į pašėlusius lietuviškus šokius, pašoksime ir latviškų bei estiškų. Vaikinai pašokdins visas merginas ir moteris, šios atsidėkos spindinčiomis šypsenomis- ir įsivyraus laimė.

Šventės metu, supantis tarp dviejų ąžuolų, pajusime apsivalymo oru džiaugsmą. Vidurnaktyje stiprinsime moteriškas ir vyriškas galias- merginos šoks aplink aukurą, vaikinai- aplink Kupolę. Tvirtybės semsimės iš ąžuolo, lankstumo- iš liepos. Į vakarus, paskui nusileidusią Saulę paleisime degantį Saulės ratą, iš jo riedėjimo sužinosime, kokie laukia mūsų metai. Prieš pasineriant į antrąją rasą- ežero vandenį, visus iki raudonumo įkaitins polka su ragučiais. Ežere, iš vakarų į rytus, vainiko apsuptą, perplukdysime Saulės ugnį, kad rytuose ji vėl užtekėtų. Atsigėrę karštos arbatos, patrauksime į Gineikius, jėgų semsimės ant devynjėgės kalvos apglėbę aukuro akmenį. Aidas atkartos mūsų širdžių: „Skalsos!”. Švintant suksime ratelius, žaisime žaidimus. Poros sustiprins savo sąjungą kartu peršokdami per ugnį. Saulės patekėjimą sutiksime džiaugsmingai šokdami ir dainuodami. Išsimaudę trečioje - žolių rasoje, užmigsime palapinėse palaimintu miegu. Į namus parsivešime gamtos sveikatos, šokių draugystės, Saulės energijos, Rasos gaivos. Šventę visus metus primins garbingoje vietoje kabantis šventinis vainikas - darnos, amžinumo ir lamės simbolis.

Šventės poveikis kiekvienam bus tuo didesnis, kuo labiau visi įsitrauks į šventinį vyksmą, todėl čia nebus žiūrovų - visi dalyvaus bendru ritmu. Tad verta pasistengti.

Šventės apranga - tautiniai rūbai, kas neturės, stengtis apsirengti baltais, šviesiais rūbais, būtinai apvainikuoti galvas.

Turėti: vaišių su indais bendram šventiniam stalui, siūlų vainikams, įrankių talkai, deglų, palapinę, miegmaišį, šiltesnių rūbų paryčiams, jei blogas oras- apsaugą nuo lietaus. Būtinai - geranorišką nuotaiką. .Atsivežti muzikos instrumentus, pasimokyti Rasos šventės dainų.

Trečiadienį, birželio 16d., 18,30 val kviečiame į Kelmės kultūros centrą pasimokyti dainuoti ir šokti.

Būtina dalyvavimo registracija:valdasr@takas.lt , 868793385

Iki susitikimo!

Valdas Rutkūnas

“Aukuro” informacija, www.aukuras.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras