BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Peticija. Atsisakyk mėsos - gelbėk planetą!

Jungtinių tautų organizcija greitai gali pripažinti, kad mėsos vartojimas maistui yra nusikaltimas prieš visą žmoniją. Paremkite tokį nutarimą, užpildę nedidelę anketą štai čia. (Pati anketa arčiau puslapio pabaigos).

Gruodžio 7-18 dienomis Kopenhagoje vyks JT organizacijos konferencija klimato pokyčių tema [the United Nations Climate Change Conference (COP 15)], kurioje bus svarstoma įvairių žmogaus veiklos faktorių įtaka globalinio atšilimo procesui.


Seniai nustatyta, kad daugiausia anglies dvideginio į atmosferą patenka iš mėsos pramonės įmonių, todėl daug mokslininkų ir politikų siekia, kad būtų priimtas pasaulinio lygio nutarimas bent jau dėl ženklaus tų įmonių darbo apribojimo. Žinoma, geriausias variantas - visai planetai pereiti prie vegetarinės mitybos.
Anketa nedidelė, netruksite ją užpildyti. Rašyti galima bet kokia kalba. Tam, kad jūsų balsas būtų užskaitytas, reikia pereiti per du langelius, ne per vieną.

Iki konferencijos liko tik 10 dienų, o surinkti reikia 100.000 balsų. Meldžiame, persiųskite šį kreipimąsi visiems savo pažįstamiems. Labai ačiū.

Gentas yra vienas iš stambiausių Belgijos miestų, kuriame glaudžiasi 250.000 gyventojų. Suprasdami vegetarinės mitybos svarbą ne tik žmogaus organizmui, bet ir visos planetos likimui, jie nusprendė nelaukti aukščiau minėtos konferencijos ir ramiai priėmė oficialų nutarimą vieną dieną savaitėje, ketvirtadieniais, apsieiti be mėsos. Tokiu būdu, Gentas dabar - pirmasis miestas pasaulyje, kuriame oficialiame lygyje numatyta keturios vegetarinės dienos per mėnesį.

Jų pavyzdžiu ruošiasi pasekti Anglija. Šios šalies garsenybės su Poliu Makartniu priešakyje kviečia žmones atsisakyti mėsos nors pirmadieniais.

Skaitytojų atsiųstas pranešimas spaudai

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (17)

asujumis2009-12-01 14:43

aš nesu prieš mėsą, bet tik vienos rūšies. gyvūnai minta mėsa, nes jie kitaip negali, taip jau yra sutverti. o mes valgom viską. nuo vorų iki ryklių. todėl aš už šią peticiją

dienamiegok2009-12-01 20:20

Taip, nustokim valgyt mėsą ir pradėkim ryti vitaminus. Farmacininkam tai tikrai į naudą. Juk 4 iš 25 geležies rūšių randamos TIK jautienoje, taip pat ten daugybė kitų vitaminų, kurių pats žmogus sau nepasigamina(Kodėl šitą gražiai nutylėjai?). Įdomu kiek mažiau bus teršiama gamta, kai visą pasaulį maisto papildais reiks užtvindyti. Ar tikrai tokas jau didelis skirtumas?

Beto, aš kiekvieną rytą atsikėlęs ir nuėjęs praustis pasižiūriu į vaidrodį. Ir spėk, ką aš kaskart pamatau savo burnoje? O gi iltinius dantis. Nu žinai, yra tokie. O kai jų neturėsiu, tada tikrai sutiksiu nevalgyti mėsos :) Jeigu rašai šitokiom nesamoningom temom, tai pasistenk paliesti abi šio reikalo puses, nes perskaičius šitokį šališką staraipsnį net ranka nekylą pasirašinėti kažkokią peticiją. Btw, ar be McCartney gali dar nors vieną Anglijos garsenybę pasakyti, kuri už šitą judėjimą? Man labai įdomu.

dienamiegok2009-12-01 20:28

Priedo, tu žinai, kokią įtaką tai turės argrarinėms šalims? Tokioms, kaip Prancūzija ar Lietuva? Juk be mėsininkystės jei Prancūzija kaip nors išsikrapštys, tai mes dar dešimtmečiui į dugną ekonomikos sėsim. O tai reiškia nulį investicijų(kad ir į tą pačią aplinkosaugą), nulį technikos modernizacijų(technikos keitimą į draugišką gamtai) ir t.t. Kitaip tariant tikrai nė kiek nepriartėtumėme prie to pasaulio gelbėjimo.

Ir mano kalbos nėra iš piršto laužtos. Pavyzdį galiu pateikti pasitelkęs Kiniją prieš kokius 5 metus. Kai Kinijos ekonomika buvo neišsivysčiusi jie kasdien(!!) atidarydavo po naują anglimis kurenamą elektrinę. Draugiška gamtai? Nemanau. Jie save būtent tuomi ir teisino. O ir anglies dvideginio ‘pagamindavo’ gerokai daugiau, nei leido tarptautiniai susitarimai. Kodėl? Todėl, nes uždaryti teršiančias gamyklas jų vis dar besivystančiai ekonomikai būtų buvę nepakeliama.

Vis dar tikra dėl pasaulio gelbėjimo atsisakant mėsos?

dienamiegok2009-12-01 20:38

agrarinėms*

Kaukysa2009-12-02 08:10

dienamiegok, koks tu trumparegis.
Aišku, tūlas lietuvis nepribrendo atsisakyti mėsos. Kaip jis gyvens be savo nacionalinio pasididžiavimo - cepelinų ir be šašlykų savaitgaliais? :D

Lolo2009-12-02 10:07

dienamiegok, kas tau sakė, kad vegetarai vartoja vitaminus ir maisto papildus vietoje mėsos? Aš 10 metų vegetaras, bet jokių vitaminų ir papildų nevartoju. Pažįstu daug vegetarų, kurie jokių papildų nevartoja. Aš žinau, kad yra ir tokių, kurie vartoja. Bet mano pažįstamų tarpe tokių yra labai mažai. Manau tokios pat tendencijos yra ir pasaulyje, t.y. mažai vegetarų vartoja papildus ir vitaminus. Vegetarai stengiasi rūpintis savo sveikata kitokiais būdais, todėl dažniausiai jiems vitaminų neprireikia. O žinai kas labai daug vitaminų vartoja ir papildų? O gi mėsėdžiai. Kiek pažįstu maisto papildus vartojančių žmonių, tai jie beveik visi yra MĖSĖDŽIAI!

Mantas2009-12-02 12:10

Ekologinės problemos prasideda kai einama prieš gamtą. Tokie spaudimai atsisakyti mėsos ne tik kad kelia konfliktines situacijas, bet ir ardo gamtos mitybos grandines. Saiką ir ekologijoje reik jaust, nes labai lengvai galima nusiraut nuo ekologijos į demagogijas.

Eko naujienos2009-12-02 12:49

Mantai, čia kalbama ne apie medžioklę. Stirnos ir šernai lakstydami miške jokio poveikio klimato kaitai nedaro ir jeigu kas nors nusišaus stirną ar šerną ir juos suvalgys, tai jokio poveikio klimatui nepadarys. Čia ne apie tokią mėsą kalbama. Čia raginama atsisakyti mėsos, kuri auginama fermose. O mėsos auginimas fermose ir yra ėjimas prieš gamtą, jos teršimas ir išnaudojimas, kuris sukelia globalinį atšilimą ir ką patvirtina mokslininkai.

Gamtos mitybinės grandinės su fermomis nieko bendro neturi. Stirnos gali gyventi savo ekologinėje nišoje, miškuose, graužti žolę ir būti gaudomos ir suėdamos vilkų. Ir ši ekosistema su mitybine grandine egzistuos net ir tada jei atsisakysime valgyti mėsą iš fermų.

Mantas2009-12-02 15:56

Nereik taip, pasikartosiu, demagogiškai susikoncentruoti į fermas. Visa masinė produkcija atneša labai didelę taršą. Nematau jokio skirtumo ar bus masiškai kiaulės, ar pomidorai vegetarams masiškai auginami, ar plastiko gaminiai. Žemės ūkis augaliniam maistui užauginti irgi labai daug nuodų į dirvą sukiša ir išlaiko didelę dalį chemijos pramonės. Tai gal geriau augalinio maisto atsisakom? Nes žolės tikrai daug daugiau nei mėsos reik sušlamšt, kad energijos pasikrautum.

Žemės ūkis be chemijos yra pilnai įmanomas. Ir rezultatai yra puikūs. Pats išbandžiau. Ir netgi darbo sąnaudų tam mažiau reikia. Atsisakyt žemės ūkyje chemijos ir išmokt gamtos dėsniais dirbti yra daug svarbiau nei šis vegetarų mados reikalas. Praeis ši mada kaip ir visos kitos. O tada bus neriama į kitą kraštutinumą. Ir išvis kvailystėm gyvent reik nustot. Iki šiol įvairiom spekuliacijom yra stabdomas pramoninių kanapių auginimas. Kurios sugeba net ant žvyro augt. Pats mačiau Vilijampolėj. O iš jų netgi plastikus gamina. Pats savo rankose laikiau. Labai daug plastikinės taros būtų galima pakeisti pagaminta iš kanapių organinių plastikų, kurie daug greičiau suyra nei naftos. Bet ne, žmogui vis reikia kažką ribot, kažką draust. Tai raganas, tai žydrūnus, tai kanapes, tai mėsą. Lyg tai mažai būtumėm grandinių ant kaklo pasikabinę.

Eko naujienos2009-12-02 16:25

Mantai, niekas gi nesako, kad kitos rūšies masinės produkcijos gaminimas nedaro taršos ir, kad reikėtų stabdyti vien tik fermas. Kitos pramonės šakos ar ta pati augalininkystė irgi teršia. Gerai sakai. Nu ir kas? Tai reiškia, kad negalime kalbėti apie fermų daromą žalą? Galime ir turime.

Be to, fermos palyginti su kitomis pramonės šakomis padaro žymiai daugiau žalos. Todėl būtent jas pirmiausiai turėtume stabdyti. Gal tu nesusipažinęs su tyrimais kaip rimtai fermos teršia, tai va čia yra Jungtinių tautų Maisto ir žemės ūkio organizacijos parengtas aprašymas: http://www.fao.org/docrep/010/a0701e/a0701e00.HTM

Teisingai sakai, kad auginant augalus tręšiama, pilami pesticidai ir teršiama aplinka. Tačiau nepamiršk, kad didesnė dalis tų užauginamų augalų nueina ne žmonėms, o būtent į fermas. Ir tuos taršos mastus tu gali susirasti duotoje nuorodoje. Fermos kenkia daugiau nei visas pasaulio transportas sudėjus. Tad kodėl turėtume nesirūpinti būtent įvardinamu vienu didžiausių teršėju?

“Tas pats žemės plotas gali išmaitinti skirtingą kiekį žmonių, priklausomai nuo to, ar jis skirtas augalinio ar gyvūninio maisto gaminimui. Kad gauti vieną kilogramą mėsos, gyvūnui reikia sušerti iki 10 kg augalų. Dauguma pašarams sunaudojamų kultūrų, kaip kad kukurūzai, sojos pupelės ar kviečiai, yra tinkamos tiesioginiam žmonių naudojimui. Yra įprasta žemės ūkio praktika iš vieno hektaro gauti 6 tonas kviečių arba 15 tonų bulvių, tačiau net geriausi ūkiai iš to pačio ploto gauna tik iki 400 kg jautienos. Todėl akivaizdu, kad veganiška mityba reikalauja žymiai mažiau žemės, ir didesnę jos dalį galima palikti žmogaus nepaliestai gamtai.

Gyvūninių produktų gamyba reikalauja didelio kiekio energijos: elektros, kuro ir kt. Šiuo atžvilgiu gyvūniniai produktai savo ekonomiškumu smarkiai nusileidžia augaliniams. Priklausomai nuo mėsos, pieno ar kiaušinių gamybos būdo ir gyvūno rūšies, vienos kalorijos gyvūninio produkto gamybai reikia sunaudoti nuo 6 iki 40 kartų daugiau kalorijų, gaunamų iš kuro. Jautienos atveju šis santykis siekia 1:40, kiaulienos - 1:14, kiaušinių – 1:39, pieno – 1:14. Tuo tarpu augalinių produktų vidurkis yra tik 1:2.

Didesnis kuro sudeginimas reiškia ir didesnį užterštumą bei šiltnamio dujų išmetimą. JT atskaitoje teigiama, kad vien tik gyvulininkystė yra atsakinga už 18 proc. visų į atmosferą išmetamų šiltnamio dujų, ir tai yra daugiau, nei visas pasaulio transportas kartu sudėjus.

Gyvūninių produktų gamyba reikalauja ir didžiulio kiekio vandens. Įskaičiuojant jo sunaudojimą pašarų auginimui ir pačio gyvūno poreikiams, 1kg jautienos gavimui prireikia nuo 30 000 iki 70 000 litrų. Net efektyviausios šiuo atžvilgiu vištienos gavimui sunaudojama beveik tris kartus daugiau vandens (1kg – apie 4000 litrų) nei kviečiams ar ankštiniams (1kg – 1400 litrų) ir keturis kartus daugiau nei bulvėms (1kg – 1000 litrų).

Tačiau didesnis rūpestis ekologams kyla ne dėl vandens sunaudojimo, bet dėl jo užterštumo. Gyvulininkystė šioje srityje yra „laiminti“, įvertinant pašarų auginimo metu naudojamas trąšas bei kiekvieno gyvūno išskiriamas išmatas. Tiek mėšlas, tiek trąšos, išplautos lietaus ir patekę į vandens telkinius, padidina juose azoto bei fosforo koncentracijas ir sukelia reiškinį, vadinamą eutrofikacija. Gyvūnų išmatos taip pat yra didžiausias įvairių patogenų (bakterijų, virusų, parazitinių organizmų) bei pagrindinis rūgščius lietus sukeliančio amoniako šaltinis.

Dėl visų šių priežasčių minėtoji JT ataskaita gyvulininkystę įvardino kaip didžiausią vandens naudotoją ir teršėją.”

Mantas2009-12-02 17:40

Žmonės lygtais nekakoja :) Na draudimais žmonės dar nieko konstruktyvaus nepasiekė ir nepasieks. Tik mėsos kainas tokie žygiai padidins ir tikriausiai pasieks to, kad eilinis žmogus negalės sau nei jautuko, nei paršelio mėsai užsiaugint. Ko EU savo politika labai agresyviai siekia. Per daug koncentruojamasi į fermas, per mažai dėmesio žemės ūkiui plačiau. Galbūt ateity genetikai išmoks raumenų masę auginti be pačio gyvulio. O kol augs žmonių kiekis, tol augs ir jų tarša. Todėl aš už jų kiekio mažinimą be žalos gamtai, o ne už jų vegetacinį plitimą. Persiėst mažiau reikia.

Dalia2009-12-03 00:42

Yra pasaulyje žmonių, ir labai nemažai, kurie sugeba iš viso apsieiti be maisto - gyventi, maitindamiesi vien tik šviesa. Ir tie žmonės gyvena mūsų miestuose, civilizacijos nuodų „talpyklose“, o ne kur nors kalnuose, atsiskyrę. Norint maitintis šviesa - vegetarizmas yra būtina sąlyga, be keleto kitų, ne tiek tų sąlygų ir daug… Labai daug tokių žmonių gyvena, kaip nekeista, Vokietijoje, Europos viduryje. Tačiau mus, atrodo, purto pykčio priepuoliai, vien tik apie mėsos atsisakymą pagalvojus…

Eko naujienos2009-12-03 09:49

Mantai, o jeigu tai būtų ne draudimas? Jeigu kažkas pavyzdžiui yra vegetaras, pats nevalgo mėsos, savo pavyzdžiu rodo kaip be jos galima šauniai išsiversti, demonstruoja savo gyvenimą, gerą savijautą, mažą ligų skaičių, rodo kaip jo savijauta ir kraujo tyrimai pagerėjo kažkada seniai nustojus vartoti mėsą, vitaminų ir papildų nevartoja, pagal co2 išmetimus ir upių taršą šis žmogus labai ekologiškas, žodžiu, nedraudžia tau valgyti mėsos, bet savo gyvenimu parodo, kad galima gyventi sveikai ir neteršiant gamtos, ir dar priedo pigiai. Tai kaip tada? Tavęs niekas neprievartauja, nedraudžia tau nieko, bet iš jo gyvenimo pavyzdžio tu matai, kad TU pats galėtum gyventi sveikiau, ekonomiškiau ir mažiau teršdamas aplinką. Ar tada imtumeisi keisti savo mitybą ar vis dar ieškotum kokio nors pateisinimo sau?

Mantas2009-12-03 10:46

Dar to betrūko, kad dėl mėsos valgymo man tektų kam nors teisintis :DDD Pavarot.

vytas2009-12-04 11:08

“Seniai nustatyta, kad daugiausia anglies dvideginio į atmosferą patenka iš mėsos pramonės įmonių” - tai cia daugiau uz visas silumines elektrines ir ivairias perdirbimo gamyklas ir tt? Is kur ten tas dvideginis randasi? Karves prikvepuoja?

Seip pries vegetarus nieko neturiu, bet tokie skambus sukiai ir isgalvotos problemos manes negraudina.

didelis2010-05-23 11:53

as visada valgiau ir valgysiu ta ka noriu.aciu uz rupesti. ir maziau riekites - gyvenkit laimingai ,nenurodinekit ir nevadovaukit :)

>> Lolo2011-07-12 12:59

Lolo, o girdėjai, kad vegetarai mirša daug greičiau ir dažniau, plius serga dažniau, plius atrodo kaip invalidai ir gatvėje visiems jūsų gaila? ;) Kas rūko, kas narkotikus varo, o kas vegetarai… Kiekvienas savaip žudosi.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras