BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Net žaislai gali būti pavojingi

Kasmet ES aptinkama vis daugiau nesaugių prekių. Ypač neramina faktas, kad dauguma jų - žaislai vaikams.

Mažyliai smalsūs

Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie Ūkio ministerijos Utenos poskyrio vyriausioji valstybinė inspektorė Edita Urbonienė teigė, kad perkant žaislą mažyliui itin svarbu atkreipti dėmesį į jo saugumą. Kitaip džiugi dovana gali tapti skaudžios nelaimės priežastimi.

„Renkant žaislą vaikučiui iki trejų metukų, labai svarbu atkreipti dėmesį į jo formą ir sudedamąsias dalis. Žaislas yra saugus ir nepavojingas, jei jis nėra iš smulkių lengvai atplėšiamų detalių, kurias mažylis galėtų įsikišti į burnytę, ausį ar nosį. Pirkdami lėlę ar meškutį, tėveliai turėtų juos patampyti už nosies, akies ar kitų atsikišusių detalių, kad įsitikintų, jog šios tvirtai laikosi”, - aiškino inspektorė.

Anot inspektorės, tokios detalės matuojamos specialiai tam skirtu „mažų dalių cilindru”, kurio matmenys atitinka mažylio gerklytę, o mamos ar tėčiai turėtų atidžiau apžiūrėti perkamą daiktą. Kūdikių žaislai taip pat turėtų būti be jokių šerpetų, kad nesubraižytų jautrios vaiko odelės.

Guminiai žaislai neturėtų skleisti aštraus kvapo, o prieš duodant juos vaikui patartina keliskart gerai nuplauti muilu. Reikėtų atidžiai apžiūrėti pliušinių žaislų siūles, ar jos neprairusios, ar neiškris kamšalas. Saugūs pliušiniai meškiukai yra be lengvai nuplėšiamų detalių, yra tvirtai susiūti, tad vaikai negali iškrapštyti juose esančių kamšalų ir pamėginti jų paragauti, ypač jei užpildas iš žirnelių, skirtų vaikų pirščiukams lavinti.

Gali užspringti

Specialistė perspėjo, kad reikėtų vengti žaislų su ilgomis virvelėmis. Jei virvelės gale yra kokia nors detalė, su kuria būtų galima padaryti kilpą, toks žaislas jau nėra saugus. Taip pat būtina įsitikinti, ar žaislų skleidžiamas garsas, pvz., mobiliųjų telefonų, nėra per stiprus, kitaip vaiko klausa gali būti pažeista.

Pasak E.Urbonienės, pavojingi visi žaislai, kuriuos galima įsidėti į burną, ir vaikams iki trejų metų, ir kiek vyresniems, jei jie telpa į „mažų dalių cilindrą”. Jei žaislas nedidelis, vaikas netyčia gali juo užspringti. Patartina periodiškai patikrinti, ar žaislas nesulūžo, ar neatsilaisvino smulkios detalės, o sugadintą žaislą reikia pataisyti arba išmesti.

Būtina skaityti instrukcijas

Pirkdami žaislą, pirkėjai turėtų apžiūrėti, ar jis paženklintas, įsitikinti, ar žaislas, jei jis sudėtingas, turi naudojimo instrukciją. Reikėtų perskaityti ženklinimo etiketę, žaislo surinkimo, naudojimo instrukciją bei saugos patarimus, pagalvoti, ar žaislas tiks vaikui pagal amžių. Taip pat vertėtų įsitikinti, ar žaislas ir jo konstrukcijos neturi aštrių briaunų, smaigalių, ar tarp judančių detalių nėra tokio dydžio tarpų, kuriuose galėtų įstrigti pirštas.

„Perkant vaikui dviratuką ar automobiliuką, reikėtų įvertinti, ar žaislas, kuris turi išlaikyti vaiko svorį, yra pakankamai tvirtas ir stabilus. Derėtų žinoti, kad žaisliniai šaunamieji ginklai su 6 mm skersmens šratais ir kitokiais svaidiniais gali būti pavojingi. Timpos pavojingos net tada, kai šaudymui pridėti minkšti svaidiniai, nes vaikas visada gali panaudoti kitą įrankį, pavyzdžiui, akmenuką”, - aiškino E.Urbonienė.

Reikėtų žinoti, kad net vyresni nei 3 metų vaikai, įsikišę į burną tokius žaislus, kaip švilpukai, dūdelių antgaliai, gali užspringti. Prarijus žaislą, kuriame yra stiprių magnetų, gali užsikimšti arba net plyšti žarnynas. Artėjant šventėms reikia žinoti, kad karnavalinės kaukės turi būti tokios, kad vaikui nepritrūktų oro. Karnavaliniai kostiumai neturi būti pagaminti iš lengvai užsidegančių medžiagų.

Rizikinga pirkti žaislus, apie kuriuos nėra būtinos informacijos. Turi būti aiškiai įskaitomai lietuviškai nurodytas gamintojas, importuotojas (jei pagaminta ne Lietuvoje), prekės pavadinimas, minimalus vaikų, kuriems skirtas šis žaislas, amžius, įspėjimai ir atsargumo priemonės, kurias reikia žinoti žaidžiant. Žaislas turi būti paženklintas ženklu CE, tik tokie žaislai gali būti gaminami ir platinami ES. Toks ženklas reiškia, kad gamintojas ar platintojas garantuoja, jog žaislas atitinka ES sveikatos ir saugumo reikalavimus.

Kasmet ES aptinkama vis daugiau nesaugių prekių. Ypač neramina faktas, kad dauguma jų – žaislai vaikams. Ruslano Kondratjevo nuotr.

Kasmet ES aptinkama vis daugiau nesaugių prekių. Ypač neramina faktas, kad dauguma jų – žaislai vaikams. Ruslano Kondratjevo nuotr.

Saugumas svarbiau

Vaikus veikia ir žaisluose esančios cheminės medžiagos: ftalatai, sunkieji metalai, organiniai junginiai. Dažniausiai vaikų žaisluose aptinkamos cheminės medžiagos - ftalatai. Ftalatų randama minkštuose plastmasiniuose žaisluose. Jie laikomi labiausiai pasaulyje paplitusiu žmogaus sukurtu teršalu ir yra pavojingi vaikų sveikatai.

Vaikams jie gali sukelti odos bėrimų, astmą, pakenkti kepenims, inkstams, sutrikdyti medžiagų apykaitą, susilpninti imuninę sistemą. Todėl ftalatai, priskiriami kancerogenams, draudžiami visuose žaisluose. Aitrus kvapas, ypač plastikinio žaislo, galėtų kelti įtarimą, kad jame yra daug ftalatų ar kitų cheminių medžiagų.

„Valstiečių laikraščio” kalbinta „Rududu” parduotuvės, įsikūrusios Vilniaus prekybos ir pramogų centre „Panorama”, vedėja Sigita Vailionytė teigė, kad jų pirkėjai žaislų saugumui skiria ypač daug dėmesio. Svarbiausias kriterijus, renkantis žaislą, yra noras pradžiuginti vaiką. Dažniausiai tėveliai ateina kartu su vaikais, bet ir atėję be jų tiksliai žino, ko mažyliai norėtų. Žaislo kaina daugumą domina mažiau nei jo saugumas, ypač jei šis perkamas mažamečiui. Parduotuvės vadovė užtikrino, kad visi joje parduodami žaislai atitinka ES reikalavimus.

VL žurnalistė Henrieta Aleknienė

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras