BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Net ir šunys moka rūšiuoti!


Iliustracija (c) “Žalioji Lietuva”.

Pietų Švedijos mieste Malmėje vykusio festivalio metu šunys rodė savo sugebėjimus rūšiuoti atliekas, praneša Lrt.lt. Akcijos organizatoriai norėjo atkreipti žmonių dėmesį į tai, jog rūšiuoti yra labai paprasta. Jeigu šuo lengvai atskiria šešias skirtingas rūšis atliekų, tai kodėl to negalėtų padaryti ir daryti nuolatos žmogus?

Šunis pavyko išdresiruoti per trejus metus pasitelkus amerikietiškąjį metodą – kai nuolatos atlyginama už tinkamai atliktus veiksmus. Augintiniai gaudavo specialaus pudingo ar dešros. Akcijos organizatoriai džiaugiasi, kad tai yra ir pramoga, ir aplinkosaugos mokymas kartu.

Graži ir spalvinga akcija su gyvūnais ir apie ekologiją, tačiau, pasirodo, jai nepritaria nei gyvūnų mylėtojai, nei giliosios ekologijos šalininkai.

Gyvūnų mylėtojai prieš gyvūnų išnaudojimą

Lietuvoje veikiančios iniciatyvinės grupės “Gerbk gyvūnų teises!” atstovas Linas Didvalis teigė nepritariantis gyvūnų išnaudojimui.

“Gyvūnų teises mes turėtume suprasti kaip pagarbų elgesį su gyvūnais. Tai reiškia, kad būtina atsižvelgti į jų individualius poreikius - nesukelti jiems skausmo, nevaržyti jų laisvės, neatimti gyvybės, o tuo pačiu ir nesielgti su gyvūnais kaip su priemone savo tikslams pasiekti. Šiuo atveju buvo būtent taip ir elgiamasi – gyvūnas sąmoningai panaudotas pasilinksminimui, pasirodymo surengimui. To tikrai nebuvo būtina daryti ir tą patį tikslą galima pasiekti kitomis priemonėmis, neįtraukiant gyvūno.” – sakė pašnekovas.

Į klausimą “O kaip jūs siūlytumėte spręsti šią problemą?” iniciatyvinės grupės nariai atsakė: “Yra dešimtys kitokių būdų, kaip atkreipti žmonių dėmesį į šiukšlių problemą nenaudojant tam gyvūnų. Pavyzdžiui, meninės akcijos. Jos pasiektų panašų efektą bei būtų etiškesnės.”

Giliosios ekologijos atstovai nepritaria rūšiavimui

“Rūšiavimas nėra tas procesas, kuris galėtų išgelbėti mūsų planetą nuo gresiančios ekologinės krizės, kuri žada daugiau nemalonumų nei finansų krizė.” – teigė Saulius Jasionis, vienas iš nedaugelio giliosios ekologijos propaguotojų Lietuvoje.

“Net jei visi planetos gyventojai nuo rytojaus pradėtų sąžiningai rūšiuoti problemos neišspręstume. Rūšiavimas nėra savaiminis gėris. Po rūšiavimo būtinai turi sekti perdirbimo procesas. Štai pavyzdžiui, idealiausiai atliekas rūšiuoja Japonai – į šešias rūšis. Tačiau didžioji dalis surūšiuotų komunalinių atliekų vis tiek keliauja į sąvartynus, nes, pasirodo, jog pagaminti daiktą yra pigiau iš naujų žaliavų, o ne iš perdirbtų medžiagų. Be to, pats perdirbimo procesas yra kenksmingas ir teršia planetą.” – teigė pašnekovas.

Į klausimą “kokią išeitį siūlytumėte vietoj agitacijos rūšiuoti?” giliąją ekologiją išmanantis žmogus atsako šypsodamasis: “Žmonės juk jau žino, kad reikia rūšiuoti. Tokia agitacija rinka jau persotinta ir dar viena akcija apie raginimą rūšiuoti nieko neduoda. Pagal atliekų tvarkymo strategijų hierarchiją rūšiavimas ir po to sekantis laidojimo procesas yra mažiausiai pageidautinas. Geriau jau yra surūšiuotas atliekas deginti ir bent jau energijos gauti. Dar viena pakopa aukščiau už deginimą yra perdirbimo procesas, kuris kaip minėjau yra kenksmingas. Todėl vietoje perdirbimo labiau pageidautinas yra antrinio panaudojimo procesas, kai išradingai panaudojame seną, neperdirbtą daiktą. Dar geriau yra mažinti vartojimą, o geriausia – nevartoti visiškai. Atliekų problemą išsprendžia tik pats viršutinis piramidės laiptelis. Štai į jį ir turėtume orientuotis. Todėl geriau rengti akcijas, kurios moko ne rūšiuoti, o bent jau antrą kartą panaudoti arba geriausia – nevartoti visiškai.“

Rodyk draugams

Komentarai (5)

Jozas2008-11-28 19:40

norėčiau pamatyti, kaip žmonės visai nevartotų nieko. Kaip tada gyventume? :D

O šiaip su šunimis tai tikrai bjauriai pasielgta.

spartaner2008-11-28 22:33

jeigu nevartotume gyventume nuogi urvuose. :D

Smagu, kad atsiranda daugiau info apie ekologiją, tačiau pasigendu nuorodų, iš kur paimta info. Nes šią schemą jau tikrai kažkur mačiau ir ji nėra autoriaus.

Laimis Žmuida2008-11-29 18:36

Šią schemą galima pamatyti daug kur. Tai yra bendroji atliekų tvarkymo strategijų schema. Tik netyčia užmiršau parašyti kas ją nupiešė. Todėl dabar po paveikslėliu užrašau.

arvis2010-09-21 18:49

Reduce, reuse recycle.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras