BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Metų gamtos fotografui sėkmę išpranašavo kolegos

Šiandien jau trečią kartą į Lietuvos Respublikos Vyriausybės rūmus rinkosi gamtos fotografai. Prieš pat vidudienį čia buvo paskelbti trečiojo Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurso „Gintarinis žaltys 2012″ nugalėtojai. Renginio metu atidaryta geriausių konkurso dalyvių darbų paroda ir pristatytas naujas Lietuvos laukinės gamtos fotografijų albumas.

Dėl laurų varžėsi per 200 darbų

Kaip ir pernai, konkurse dalyvavo daugiau nei 100 fotografų, tačiau šiemet vertinimo komisijai dalyviai pateikė net 500 darbų daugiau - per du tūkstančius gamtos fotografijų. Nuotraukos, atitinkančios konkursui keliamus reikalavimus, buvo renkamos šių metų sausio-vasario mėnesiais. Balandį į finalinį etapą patekusių darbų autoriai buvo skelbiami konkurso iniciatorių - „Žurnalo apie gamtą” ir gamtos fotografų klubo „Naturephoto.lt” - svetainėje. Į finalinį etapą, perėję griežtą vertinimo atranką, pateko kiek daugiau nei 200 darbų.

Parodos akimirka. M. Kirstuko nuotr.

Parodos akimirka. M. Kirstuko nuotr.

„Palyginti su kitomis Europos šalimis, šimtas konkurso dalyvių - nedidelis skaičius, tačiau mūsų mažoje valstybėje tikslingai gamtą fotografuoja tik keli šimtai žmonių, o darbais, galinčiais papuošti pasaulinio lygio rinkinius, galėtų pasigirti vos kelios dešimtys gamtos fotografų. Tad ir į finalą patekusių nuotraukų skaičius tikrai džiugina”, - sakė „Žurnalo apie gamtą” redaktorius Romualdas Barauskas.

Paukščių paukštė - meldinė nendrinukė

Kaip ir per ankstesnius konkursus, didžiausio fotografų dėmesio sulaukė sparnuočiai. Nominacijoje „Paukščiai” dėl nugalėtojo vardo varžėsi net 50 darbų. Geriausia šios grupės fotografija buvo išrinkta pernai Metų fotografo titulą pelniusio Renato Jakaičio nuotrauka „Pavasario giesmė”, kurioje įamžintas itin retas, visame pasaulyje sparčiai nykstantis paukštis meldinė nendrinukė. Kolegų fotografų teigimu, 2012 m. vidurvasarį gamtininko nufotografuotas giedantis nendrinės meldinukės patinukas neabejotinai vertas „visų nendrinukių nendrinukės” vardo.

Renatas Jakaitis. „Pavasario giesmė“. (Geriausias nominacijos „Paukščiai“ darbas)

Renatas Jakaitis. „Pavasario giesmė“. (Geriausias nominacijos „Paukščiai“ darbas)

Pasak „Paukščių” nominacijos globėjos Lietuvos ornitologų draugijos direktoriaus Liutauro Raudonikio, nors nominuotų darbų buvo išties daug, tačiau abejonių, kuri fotografija verta geriausio 2012 m. darbo vardo, nekilo. „R. Jakaičio meldinės nendrinukės nuotrauka - kaip iš vadovėlio tiek estetiniu, tiek paukščių pažinimo požiūriu. Nuotrauka puikiai atskleidžia tipišką šių itin retų sparnuočių buveinę, jų gyvenamąją aplinką, giedančių patinukų elgesį. Užfiksuoti tokiai akimirkai vien sėkmės tikrai neužtektų. Tam reikia ir didžiulių pastangų, ir didžiulės tiek ornitologinės, tiek fotografo patirties”, - teigė L. Raudonikis.

Geriausioje metų nuotraukoje - erelis žuvininkas

Geriausios metų fotografijos laurai taip pat skirti už sparnuočio nuotrauką, vaizduojančią dar vieną retą paukštį erelį žuvininką. Fotografijos, pavadinimu „Tylus pagalbos šauksmas”, autorius - Marius Čepulis. Vos šis darbas pasirodė gamtos fotografijų svetainėje, kolegų iškart buvo pakrikštytas metų kadru.

Marius Čepulis. „Tylus pagalbos šauksmas“

Albumo viršelyje – geriausia 2012 metų nuotrauka: Marius Čepulis. „Tylus pagalbos šauksmas“

Erelio žuvininko, nešančio sugautą didžiulį karpį, nuotrauka nuskynė ir „Gamtos akimirkos” nominacijos laurus. Ji taip pat apdovanota dviem specialiaisiais prizais, kuriuos įsteigė biologinės įvairovės išsaugojimo asociacija „Gamtos namai” ir Lietuvos gamtos fondas.

Pasak M. Čepulio, nedaug trūko, kad šios nuotraukos nebūtų buvę. „Prie vieno iš tvenkinių pastebėjau žvejojančius erelius. Mačiau, kaip jie nerdavo ir nusinešdavo nemenkų karpiokų. Nusprendžiau patykoti, gal pavyks įamžinti tą svajonių akimirką. Tris valandas pratupėjau nendryne užsimetęs maskuojamąjį apsiaustą. Padariau porą kadrų, kaip erelis neria, bet nieko nepagauna. Galų gale ereliai dingo, ir aš grįžau prie automobilio. Vos atrakinau dureles, išgirdau klykiant ir pamačiau atlekiant tris žuvininkus. Viską metęs nėriau nendrynan, palaukiau, kol erelis pakibs ore ruošdamasis atakai ir ners žemyn. Tada paknopstom, taškydamasis, išlėkiau iš nendryno į tvenkinį - ir šįkart pavyko padaryti kelis kadrus”, - pasakojo vyras. Šią nuotrauką fotografas vadina sėkme, nes fotografuota dienos šviesoje beveik prieš saulę ir jei ne plonytis debesėlis, lemtingą akimirką uždengęs jos spindulius, kadras, laureato žodžiais tariant, būtų „sudegęs”.

Metų fotografu išrinktą M. Čepulį apdovanoja aplinkos ministras V. Mazuronis

Metų fotografu išrinktą M. Čepulį apdovanoja aplinkos ministras V. Mazuronis

M. Čepulis jau trejus metus kolegas fotografus stebina įdomiais darbais, todėl visiškai pelnytai šiemet yra išrinktas ir Metų fotografu. Kone visą laisvalaikį gamtos fotografijai skiriančio vyro darbas „Tylus pagalbos šauksmas” puošia „Lietuvos laukinės gamtos fotografijos 2012″ albumo viršelį.

Gausėja fotografių moterų

Trečiojo konkurso „Gintarinis žaltys” dalyviai išsidalijo keturiolikos nominacijų apdovanojimus. Dar penkiems fotografams įteikti septyni specialieji globėjų prizai.

Organizatorių teigimu, kasmet konkursui vis daugiau darbų pateikia fotografės moterys. Nominacijos „Augalijos magija” laureatė Vilija Visockienė prisipažįsta fotografijai taip pat skirianti visą savo laisvalaikį. Labiausiai ją traukia augalai, gamtovaizdžiai. „Fotografuoti pradėjau prieš ketverius metus. Gyvenu gamtos apsuptyje, labai gražiose vietose Aukštaitijoje, tai gamta tik ir belieka. Kodėl augalai? Todėl, kad tam reikia mažiausiai investicijų, užtenka ir paprastesnės fototechnikos”, - atviravo V. Visockienė. Pasak moters, paprastai vaikštinėti gamtoje be fotoaparato ji jau nebemoka. Visada jį turi ir yra pasirengusi užfiksuoti tai, už ko užkliūva akis. Trečiajame geriausių gamtos fotografijų albume spausdinami 9 fotografės darbai.

Vilija Visockienė. „Nušvitimas“. (Geriausias nominacijos „Augalijos magija“ darbas)

Vilija Visockienė. „Nušvitimas“. (Geriausias nominacijos „Augalijos magija“ darbas)

Kitos konkurso laureatės Gražinos Sventickienės nuotrauka „Rytas kuršių žemėje” vienbalsiai išrinkta geriausiu nominacijos „Lietuvos kraštovaizdis” darbu. Kupiškyje gyvenanti moteris sakė specialiai vykusi į Kuršių neriją fotografuoti. „Važiuodamas fotografuoti niekada negali tikėtis, kad būtent tą dieną rasi tai, ko tikėjaisi. Iš pradžių apsižiūri, jau žinai netgi vietą, tada planuoji laiką, žinai, iš kur tuo metu pasirodys šviesa. Atrodo, visa Lietuva išfotografuota, todėl norisi ieškoti netradicinio vaizdo, o tą netradicinį vaizdą gali suteikti tik oras: ar lietus, ar audra. Ypač fotografai mėgsta rūkus. O apskritai, užfiksuoti puikų gamtovaizdį - tai laimės dalykas”, - apie peizažo fotografavimo subtilybes pasakojo laureatė.

Gražina Sventickienė – „Lietuvos kraštovaizdžio“ nominacijos laureatė

Gražina Sventickienė – „Lietuvos kraštovaizdžio“ nominacijos laureatė

Esame skolingi gamtai

Kiekvieni metai konkurso dalyviams tampa vis didesniu iššūkiu. Praėjusieji metai ne visiems gamtos fotografams buvo sėkmingi ir padovanojo tiek gražių akimirkų bei įsimintinų kadrų, kiek norėtųsi.

„Gamta nepaiso mūsų norų. Tačiau svarbiausia, kad vis daugiau žmonių, einančių į gamtą su fotoaparatu, suvokia, kad konkursas „Gintarinis žaltys” - ne loterija su aukso puodu, ne varžytuvės dėl geriausio kadro bet kokia kaina, o tai, kad šis konkursas - svarbi gamtosauginė akcija, verčianti garsiai kalbėti apie mūsų, žmonių, skolą gamtai. Jei nieko nedarysime, gal po kelerių metų nebeturėsime galimybės įamžinti vieno ar kito reto augalo ar gyvūno”, - sakė „Žurnalo apie gamtą” redaktorius R. Barauskas.

Inesa Oranskytė
„Žurnalas apie gamtą”

Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurso laureatai:

Nominacija „Geriausia metų fotografija”
Nominacijos globėjas -
Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas
„Tylus pagalbos šauksmas”. Marius Čepulis

Nominacija „Metų fotografas”
Nominacijos globėjas -
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
Marius Čepulis

Nominacija „Augalijos magija”
Nominacijos globėjas -
Anykščių rajono savivaldybės Meras
Geriausias darbas
„Nušvitimas”. Vilija Visockienė
Išskirti darbai:
„Laukinė aguona”. Olegas Kurasovas
„Žydintis lašas”. Aleksandras Gužauskas

Nominacija „Gamtos akimirka”
Nominacijos globėjas - UAB „Rumela”
Geriausias darbas
„Tylus pagalbos šauksmas”. Marius Čepulis
Išskirti darbai:
„Čempiono šuolis”. Kęstutis Čepėnas
„Kėkšto maudynės”. Boris Belchev

Nominacija „Gamtos menas”
Nominacijos globėjas - Lietuvos Respublikos Seimo Aplinkos apsaugos komitetas
Geriausias darbas
„Ramybė”. Kęstutis Vecka
Išskirti darbai:
„Analogija”. Stanislovas Sinkevičius
„Kaligrafija”. Vilija Visockienė

Nominacija „Gyvūno portretas”
Nominacijos globėjas - UAB „Oksalis”
Geriausias darbas
„Romantinis portretas”. Aleksandras Gužauskas
Išskirti darbai:
„Pareina”. Marius Čepulis
„Miško karalius”. Kęstutis Vecka

Aleksandras Gužauskas. „Romantinis portretas“. (Geriausias nominacijos „Gyvūno portretas“ darbas)

Aleksandras Gužauskas. „Romantinis portretas“. (Geriausias nominacijos „Gyvūno portretas“ darbas)

Nominacija „Kiti gyvūnai”
Nominacijos globėjas - „Žurnalas apie gamtą”
Išskirti darbai:
„Smalsumas”. Vilija Visockienė
„Ir ką gi jūs čia skaitot?” Antanas Gudelevičius

Nominacija „Lietuvos kraštovaizdis”
Nominacijos globėjas -
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba
Geriausias darbas
„Rytas kuršių žemėje”. Gražina Sventickienė
Išskirti darbai:
„Metai. Rugpjūtis”. Aleksandras Gužauskas
Saulėlydžio potėpiai. Linas Būdavas

Nominacija „Makropasaulis”
Nominacijos globėjas - UAB „Vilbros prekyba”
Geriausias darbas
„Ką sakai?” Lukas Jonaitis
Išskirti darbai:
„Virš prarajos”. Arūnas Eismantas
„Akimirka prieš pakilimą”. Lukas Jonaitis
„Atspindys”. Gintautas Steiblys

Nominacija „Paukščiai”
Nominacijos globėjas - Lietuvos ornitologų draugija
Geriausias darbas
„Pavasario giesmė”. Renatas Jakaitis
Išskirti darbai:
„Šeimynėlė”. Marius Čepulis
„Raiboji”. Simonas Minkevičius
„Tik tu ir aš…” Virginija Žilinskienė

Nominacija „Žinduoliai”
Nominacijos globėjas - UAB „Zala Arms”
Geriausias darbas
„Pasipuošęs pasimatymui”. Darius Babelis
Išskirti darbai:
„Šaltai baltam miške”. Marius Kavaliauskas
„Žalioji vakarienė”. Romualdas Barauskas

Darius Babelis. „Pasipuošęs pasimatymui“. (Geriausias nominacijos „Žinduoliai“ darbas)

Darius Babelis. „Pasipuošęs pasimatymui“. (Geriausias nominacijos „Žinduoliai“ darbas)

Nominacija „Žmogus ir gamta”
Nominacijos globėjas - Generalinė miškų urėdija
Geriausias darbas
„Šeštadienis”. Rimantas Bikulčius
Išskirtas darbas
„Rytas”. Normantė Ribokaitė

Nominacija „Geriausias nespalvotasis kadras” („Juoda balta”)
Nominacijos globėjas - UAB „Yukon Advanced Optics Worldwide”
Geriausias darbas
„Šviesotamsos gyvastis”. Linas Būdavas
Išskirtas darbas
„Žvilgsnis į gamtą”. Normantė Ribokaitė

Nominacija „Egzotikos pasaulis”
Nominacijos globėjas - žurnalas „National Geographic Lietuva”
Geriausias darbas
„Žvilgsnis į… nežinią”. Viktoras Dubinskas
Išskirti darbai:
„Masaju Maros parko karališkoji šeimyna”. Viktoras Dubinskas
„Avijaučių fotosesija”. Antanas Razmas

Lietuvos gamtos fondo specialusis prizas „Lietuvos gamtos įvairovė”
„Tylus pagalbos šauksmas”. Marius Čepulis

Gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas” specialusis prizas už geriausią plėšriojo žinduolio nuotrauką
„Kai dvikojis keturiom, keturkojis - dviem!” Marius Kavaliauskas

Biologinės įvairovės išsaugojimo asociacijos „Gamtos namai” specialusis prizas už geriausią plėšriojo paukščio nuotrauką
„Tylus pagalbos šauksmas”. Marius Čepulis

Lietuvos miškininkų sąjungos specialusis prizas už geriausią miško nuotrauką
„Skrajojančios pušys”. Jonas Barzdėnas

Verslininko ir politiko Ramūno Karbauskio specialusis prizas
„Paukščiai mus supančiame kraštovaizdyje”
„Peizažas su antimis. Rimantas Bikulčius

UAB „Būstuva” specialusis prizas „Gyvūnas natūralioje aplinkoje”
„Pasipuošęs pasimatymui”. Darius Babelis

Interneto vartų „Delfi” skaitytojų specialusis prizas
„Smalsutė”. Jonas Barzdėnas

Lietuvos laukinės gamtos fotografijų konkurso globėjai:

Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
Lietuvos Respublikos Seimo Aplinkos apsaugos komitetas
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba
Generalinė miškų urėdija
Anykščių rajono savivaldybės Meras
Lietuvos miškininkų sąjunga
Lietuvos ornitologų draugija
Lietuvos gamtos fondas
Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas”
Biologinės įvairovės išsaugojimo asociacija „Gamtos namai”
Mecenatas Ramūnas Karbauskis
UAB „Yukon Advanced Optics Worldwide”
UAB „Vilbros prekyba”
UAB „Zala Arms”
UAB „Oksalis”
UAB „Rumela”
UAB „Būstuva”
UAB „Delfi”
VšĮ „Lututės” leidykla
Žurnalas „National Geographic Lietuva”
„Žurnalas apie gamtą”

Informaciniai rėmėjai:
„Grynas.lt”
„Bernardinai.lt”
„Žurnalas apie gamtą”
Žurnalas „Medžiotojas ir medžioklė”
Žurnalas „Žūklė”

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras