BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lietuvos perspektyvos aplinkosaugos politikoje


Šiuo metu aplinkos teisinę bazę sudaro per 350 direktyvų, reglamentų, sprendimų ir rekomendacijų (pagrįsta EB steigimo sutarties 95 straipsniu (buvęs 100a straipsnis) ir XIX skyriaus nuostatomis,  reglamentuojančiomis aplinkos politiką), kurie dažniausiai nustato aplinkos kokybės standartus ir teršalų iš įvairių šaltinių emisijos ribinę vertę. Aplinkos sampratą ir tokios politikos svarbą rodo ir tai, kad Europos konstitucinėje sutartyje, kuriai pritarė LR Seimas, yra ir aplinkos politiką reglamentuojantys straipsniai.

Štai praėjus daugiau kaip 30 metų po priimtos Pirmosios aplinkos veiksmų programos, ES aplinkos politika gerokai pažengė į priekį. Per šį laikotarpį buvo sukurtos šesios aplinkos veiksmų programos, atlikta daug darbų saugant gamtą ir žmogaus gyvenamąją aplinką. Tad šeštoji pagal prioritetus (klimato kaitos švelninimas, biologinės įvairovės apsauga, aplinka ir sveikata, atliekų valdymas) nuo 2002 iki 2012 metų vykdo programą - „Mūsų ateitis - mūsų pasirinkimas”. Buvusi Aplinkos komisarė M. Wallstrom pristatinėjant šiai programai sakė, jog „aplinkos politika - viena sėkimingų ES veiklos sričių.” Tad ES normų dėka Lietuvoje (ir ne kitose ES šalyse) galime džiaugtis švaresniu vandeniu, grynesniu oru.

Norėtųsi paminėti, jog kalbant apie aplinkosaugą, ieškant įvairiausių būdų spręsti vienas ar kitas jos problemas, vykdant gyvenimo sąlygų gerinimą būtina pirmiausia pažvelgti kaip ir kuo mes patys gyvename. Visgi, jeigu dauguma saugosim ir tausosim gamtą ir aplinką, neteršim, kenksmingomis mežiagomis nenaikinsim visko, kas gyva, prisidėsim prie bendro tikslo. Labai sunkus aplinkosaugos darbas, jeigu prie jo užduočių neprisideda visuomenė. Manyčiau, pripratus kasdien netriukšmauti, nenaudoti chemijos, tvarkingai rūšiuoti atliekas, nepažeidinėti nustatytos tvarkos bet kokioje aplinkos srityje, būtų reikšmingas žingsnis vardan to, kas liks po mūsų ant mūsų Žemės. Galbūt ir buitiškai pasakysiu, tačiau ateitis priklauso tikrai nuo mūsų pačių, ir teisinė dogma reikalinga ne visiems, o tiems, kas nemoka gyventi. Žmogus yra tos pačios gamtos dalis, kuris gamtą geba ir puoselėti, ir naikinti. Tad žvelgiant į perspektyvas, norėtųsi, jog prie aplinkos gerinimo sąlygų prisidėtų kuo daugiau žmonių, ir kuo mažiau reiktų naudoti baudžiamojo poveikio priemones.

Dovilė P.

Šis straipsnelis atitinka Ekonaujienų kriterijus ir dalyvauja konkurse “Žalioji plunksna

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras