BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Lapkričio mėnesio išradimas - mobili tekančio vandens jėgainė

Tekančio vandens trajektorija sąveikoje su jėgainės mentimis

Tekančio vandens trajektorija sąveikoje su jėgainės mentimis

Išradimas priskiriamas begalinės grandinės tipo hidrauliniams varikliams ir gali būti naudojamas kaip įrenginys, keičiantis tekančio vandens energiją į mechaninę arba elektros energiją.

Išradime pristatoma tekančio vandens jėgainė pranašesnė už kitus iš atsinaujinančių energijos šaltinių išgavimo būdus tuo, kad įrenginys nuolat gamina energiją, nes vanduo teka visada. Jėgainė gali būti įvairių gabaritų ir nereikalauja didelio upės gylio. Viename upės ar upelio ruože pagal plotį ir ilgį gali veikti kelios jėgainės. Be to šis įrenginys gali veikti ir po ledu, pakanka įvertinus ledo storį panardinti jį giliau. Palaikyti įrenginį norimame gylyje galima dėl jėgainėje įmontuotų tuščių talpyklų, kurios leidžia atsverti jėgainės svorį. Jėgainės priekyje pritaisytas inkaras - taip patogiau orientuotis, kur tiksliai jėgainė yra ir prireikus pernešti ją į kitą vietą. Numatyta galimybė jėgainėje įmontuoti ir automatinę sekimo sistemą, kuri leistų jėgainę palaikyti tam tikrame gylyje - giliau panerti žiemos metu ir išvengti ledonešio padarinių.

Prie tokios jėgainės galima jungti ne vien tik elektros generatorių, bet ir vandens siurblį arba kompresorių. Jėgainėje įmontuotas apsaugos tinklas, kad į menčių sukimosi ertmę nepatektų žuvys.

Esminis tekančio vandens jėgainių privalumas, palyginti su užtvankinėmis hidroelektrinėmis, - nereikia užtvenkti didelių plotų, upė toliau teka įprastai, be to jos nekeičia kraštovaizdžio, daromas daug mažesnis poveikis gyvajai gamtai. O pristačius daug tokių nedidelės galios jėgainių galima išgauti didelius elektros energijos kiekius. Esminis skirtumas - tekančio vandens jėgainėmis galima išnaudoti visą vandens srautą, o užtvankinio principo jėgainėse išnaudojama tik momentinė energija.

Jėgainės vaizdas iš apačios

Jėgainės vaizdas iš apačios

Labiausiai šis išradimas galėtų sudominti ūkininkus, atokiau gyvenančius žmones, turistus. Tokios jėgainės puikiai derėtų kaimo turizmo sodybose, galėtų būti išskirtinė aplinkos detalė, o pritaikius tinkamą apšvietimą - originali vieta reklamai.

Išradėjai: Vladas BLOŽĖ, Alfredas ŠIDEIKIS, Valentin ZORIN
Patento Nr: LT 5791
Patento paskelbimo data: 2011-11-2

Patentinės informacijos centras

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras