BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Krekenavos regioniniame parke apsilankyti verta!

Krekenavos regioninis parkas įsteigtas išsaugoti Nevėžio vidurupio paslėnio kraštovaizdį, jo gamtinę ekosistemą bei kultūros paveldo vertybes. Išskirtinis teritorijos bruožas - raiškus terasinis Nevėžio senslėnis su natūraliomis pievomis ir daugybe senvagės liekanų. Lygumas paįvairina miškais apaugę, vietomis pelkėtos vietovės su vinguriuojančiais upokšniais.

Juliaus Auglio nuotr.

Gamtos vertybės ir įdomūs gamtiniai objektai

Ledynmečio tirpsmo vandenų suformuotas lygumų kraštovaizdis, lėtai vingiuojantis Nevėžis, plačiai išsidriekęs jo senslėnis su daugybe senvagės liekanų, intakai su išlikusiais slėniukais yra pagrindinės regioninio parko negyvosios gamtos vertybės. Lietuvoje tai - vienas iš nedaugelio gerai išsilaikęs, raiškus upės senslėnis. Viename iš Nevėžio intakų - Linkavos upelyje, guli akmuo Rapolas - gamtos paminklas.

Regioniniame parke yra 10 skirtingų Europos Bendrijos svarbos buveinių. Žymiausios jų: šienaujamos mezofitų pievos, stepinės pievos, eutrofiniai aukštieji žolynai ir kt. Nevėžio slėnyje išlikę itin retos, mažai kur išlikę Lietuvoje buveinės - medžiais apaugusios ganyklos ir miškapievės. Buveinių apsaugai išskirtos 8 Natura 2000 tinklo teritorijos, dauguma jų išsidėstę Nevėžio vidurupio kraštovaizdžio draustinyje. Saugomi gamtos paveldo objektai: Daniliškio liepų alėja (apie 360 mažalapių liepų), Kalnelio daugiakamienė pušis (medis su išskirtinės formos laja).

Parke aptikta apie 1020 augalų rūšių, iš jų 37 saugomos: tuščiaviduris rūtenis, boloninis katilėlis, šalmuotoji gegužraibė, tuklė, melsvasis gencijonas ir kt. Žinomos 844 gyvūnų rūšys, iš jų - 43 saugomos: drugiai - juodasis apolonas, auksuotoji šaškytė, varliagyviai - skiauterėtasis tritonas, nendrinė rupūžė, paukščiai - vapsvaėdis, juodasis gandras, mažasis erelis rėksnys, pilkoji meleta, žinduoliai - ūdra, stumbras ir kt. Tame tarpe 36 rūšys saugomos ne tik Lietuvos, bet ir Europos Bendrijos mastu. Unikalus Pašilių stumbrynas, įkurtas 1969 m. Dalis stumbrų gyvena ne tik aptvaruose, bet ir laisvėje.

Kultūros paveldo vertybės, istorinės praeities detalės

Bakainių piliakalnis- iš trijų pusių jį supa Liaudės upė, šlaitai statūs. Gerai įtvirtintą piliavietę 1372 m. mini kryžiuočiai. Pasak padavimo, jis buvęs supiltas mūšio vietoje žuvusio vado garbei.

Upytės piliakalnis, vad. Čičinsko kalnu, apipintas legendomis. Spėjama, kad čia stovėjusi pilis buvo XIII a. - XIV a. rašytiniuose šaltiniuose minimos Upytės žemės centras. Pilis buvusi įrengta Vešetos ežero saloje ir sunkiai įveikiama Livonijos ordino kariuomenei, XIV a. ne kartą niokojusiai kraštą.

Kairiajame Nevėžio krante ties Burveliais dunkso alkakalnis, dar vadinamas Mlečkos kalnu, Mileškalniu. Pasakojama, kad XVI a. čia buvęs supiltas pilkapis Jono Konstantino Mlečkos, nukritusio kartu su žirgu ir nuskendusio Nevėžyje, atminimui.

Krekenavos apylinkėse gyveno ir kūrė liaudies menininkas Vincas Svirskis (1835 - 1916). Jo kūrybos palikimas - daugiau kaip 200 originalių, menine forma nepakartojamų kryžių ir koplytstulpių. Šie liaudies meno kūriniai dažniausiai buvo statomi prie sodybų. Daugelis jų sunyko, kiti saugomi muziejuose, bažnyčiose. Parke V. Svirskio kryžius išlikęs Iciūnų kaime. Vadaktėliuose 1902-1905 m. gyveno kunigas J. Tumas-Vaižgantas (1869-1933), rašė Vaizdelius iš aukštaičių gyvenimo, tyrinėjo tarmę, aprašinėjo papročius. Rūpinosi lietuviška spauda, palaikė ryšius su Garšvių knygnešių draugija.

Partizanines kovas mena žeminės Pašilių miške. St. Eitmanavičiaus suburti kovotojai, pasivadinę „Rupūžėno” vardu, 1944 m. įsirengė penkių žeminių kompleksą. 2004 metais atstatyta 1 žeminė ir 2 šaulio lizdai.

Regioninio parko teritorijoje abipus Nevėžio buvę 20 dvarų su parkais. Viename iš jų - Leonardavo dvaro parke, - skulptorius A. Pajuodis kuria akmens skulptūrų ekspoziciją „Mėnulio akmens parkas”. Ustronėje veikia unikalus J. Tumo - Vaižganto ir knygnešystės muziejus.

Krekenavos Šv. Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčia garsi Dievo Motinos paveikslu ir Žolinės atlaidais. 1915-1918 m. Krekenavos klebonijoje gyveno ir kūrė Maironis (1862-1932). Krekenavoje jis rašė eilėraščius, poemas „Čičinskas”, „Mūsų vargai”.

Kviečiame keliauti!

Regioniniame parke geri keliai, nemažai įdomių kultūros paveldo objektų, turtinga gamta. Keliautojų patogumui Nevėžio pakrantėse ir miškuose įrengtos poilsiavietės, ilgiau užsibūti kviečia kaimo turizmo sodybos. Regioninio parko lankytojų centre galima užsisakyti ekskursijas, įsigyti bukletų su pažymėtais lankomais objektais, pėsčiųjų, dviračių, automobilių maršrutais. Siūlome išbandyti vandens turizmo maršrutą “Kelionė Nevėžiu ir jo pakrantėmis”.

Krekenavos regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras