BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kovoti su upių tarša gali kiekvienas - rinkitės skalbimo priemonę be fosfatų!


Artėja vasara. Vėl keliausime prie upių, ežerų. Dauguma vandens telkinių bus skaidrūs ir švarūs, tačiau ne visi jie mus mielai pasitiks. Kai kurie vandens telkiniai šiltuoju sezono metu pasidengia žalia tąsia plėvele arba pradeda „žydėti”. Vienas iš tokių, šalia kurio vasaromis gausu poilsiautojų, ne visada išdrįstančių jame maudytis - Kuršių marios, o ir kai kurios upių pakrantės yra gausiai apžėlusios, pavyzdžiui Mūšos upė. Nepamirškime ir Baltijos jūros, kuri yra viena labiausiai užterštų jūrų pasaulyje.

Šią specifinę vandens taršą lemia per dideli maisto medžiagų kiekiai, tarp jų ir fosfatai, patenkantys į vandenis ir skatinantys vandens augalijos suvešėjimą. Greitai suvešėję augalai nustelbia kitas augalų rūšis, o dėl augalų puvimo proceso, bakterijos sunaudoja vandenyje esantį deguonį, dėl ko dūsta žuvys, upė ar ežeras tampa skurdesnis rūšių prasme.

Kadangi fosfatai prisideda prie šių neigiamų padarinių vandens aplinkai, panagrinėkime, kaip jie patenka į upes, ežerus, jūrą. Yra trys keliai. Pirma, į žmogaus ir kitų gyvūnų išskiriamame šlapine yra fosfatų, antra, naudojant trąšas žemės ūkyje ir trečia - naudojant skalbimo priemones su fosfatais. Daugiausia fosfatų į Lietuvos vandens telkinius patenka su nuotekomis iš skalbimo priemonių (1).

Rinktis mažiaus fosfatų turinčias skalbimo priemones yra tai, ką galime padaryti kiekvienas, nes dauguma skalbiamės savo drabužius, arba tai už mus padaro kažkas kitas. Čia jau klausimas - su ar be fosfatų. Įdomiausia tai, kad fosfatai dažnai sudarantys didelę skalbimo priemonių dalį, jie atlieka ne valymo funkciją, o suminkština vandenį.

Pabrėšime, kad žmogui fosfatai tiesiogiai nedaro jokio neigiamo poveikio, tačiau patekę į vandens telkinius, jie sukelia jau minėtus neigiamus padarinius upėms, ežerams, Baltijos jūrai, dėl ko mums sudėtingiau žavėtis šiais vandens telkiniais, juose maudytis, o suvešėję dumbliai kartais gali išskirti toksinus, dėl kurių gali kilti alergijos, atsirasti išbėrimai.

Tikriausiai kai kam gali kilti klausimas, kaip teršalai iš mūsų skalbimo mašinų patenka į upes? Nejaugi buitinių nuotekų neišvalo valymo įrengimai? Taip, modernūs/šiuolaikiniai valymo įrengimai pašalina tik apie 40 % fosfatų (2). Antra, tokius įrenginius turi tik 35 didesni Lietuvos miestai (iš 105) (3). Be to, nėra reikalavimo, kad ir mažesniuose miestuose privalo veikti moderniausi nuotekų valymo įrenginiai, kurie ir šiaip yra labai brangūs. Dar daugiau - daugelis mažesnių gyvenviečių tokių įrenginių visiškai neturi, o buitinės jų nuotekos neretai patenka į vandens telkinius nevalytos.

Kaip aš galiu prisidėti prie taršos fosfatais mažinimo? Ypač krizės laikotarpiu, nėra prasminga užsimoti statyti daugiau nuotekų valymo įrenginių, nes jais galima tvarkyti tik fosfatų problemos pasekmes. Todėl daug efektyviau būtų riboti arba drausti įvežti ir prekiauti Lietuvoje plovikliais su fosfatais. Taip būtų galima taršą fosfatais sumažinti iki 40 % (4). Susirūpinimas dėl neigiamos fosfatų įtakos vandens telkiniams, paskatino nemažai šalių nustatyti apribojimus fosfatų koncentracijoms skalbimo priemonėse, tai Airija, Italija, Vokietija, kt. Kol šiuo pavyzdžiu nepasekė Lietuvos politikai, mes vis tiek galime prisidėti prie vandens taršos mažinimo, rinkdamiesi skalbimo priemonę be fosfatų ir su kiekvienu skalbimu gerindami vandens kokybę. Tikslinga rinktis skalbimo priemones, kurių sudėtyje nėra fosfatų, arba jų yra mažiau, pvz., jų kiekis skalbimo priemonėje neturėtų viršyti 5 %. Įdomaus ieškojimo „teisingų” skalbimo priemonių Lietuvos parduotuvių lentynose!

Baltijos aplinkos forumo informacija

[1] LR Ūkio 2008 m. Ūkio ministerijos užsakymu UAB „Areta” atliktos studijos „Ploviklių reglamento (648/2004/EB) įgyvendinimo situacija Lietuvoje ir pasiūlymai jai pagerinti” duomenys.
[2] LR Ūkio 2008 m. ministerijos užsakymu
[3] Aplinkos apsaugos agentūros 2008 m. duomenys
[4] LR Ūkio 2008 m. ministerijos užsakymu

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (5)

Ashtroka2010-04-06 08:27

Kas nors padarykit skalbimo priemonių lyginamąją analizę, kurie skalbikliai turi mažiau fosfatų. Bus žymiai naudingesnė informacija.

Petras2010-04-11 08:19

Girdejau, kad Amway milteliai ne tik kad tersia, bet tresia gamta.
Kiek tai tiesa nzn. Gal kokiu oficialu tyrima riektu daryt :) Faktas, kad skalbia gerai ir alergijos nesukelia…

Rima2010-04-11 21:39

Naudojame Amway SA8 skalbimo miltelius ir balikli jau kokius 7-8 metus, esu tikra, kad sitos kompanijos produktai netersia gamtosi ir nedaro zalos zmogui

Vilma2010-04-16 09:45

Naudojame gana nebrangias lietuviskas AB “Naujoji Ringuva” pagamintas skalbimo priemones be fosfatu, be dazikliu ir kvapiuju medziagu BALANCE NEUTRAL. Naudoju skalbimo miltelius, skysta skalbimo priemone ir minkstikli. Visos sios priemones be minetu priedu ir jos musu seimos nariams, net ir 4 men. suneliui labai patinka ir tinka :)
Jei kas pirma karta girdite apie sias priemones, daugiau pasiskaitykite adresu: http://www.ringuva.lt/index.php?l=1&t=3&k=5&s=76

Graudu2010-05-27 10:26

Amway netersia gamtos :D - nejuokinkit… Labai paprastas dalykas brangieji - paskaitykit sudeti!!! Idomumo dėlei palyginkit su prekybos centre pirktais… Oij gerai tie agentukai smegenėles pripudrina… :(

Rašyti komentarą

Tavo komentaras