BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kosmetika: išbandyti su gyvūnais, ar?..

Europos Komisija nusprendė ketveriems metams atidėti direktyvą, visiškai uždrausiančią kosmetikos pramonės cheminių medžiagų bandymams naudoti gyvūnus. Taip nutarta todėl, kad imta nerimauti, jog alternatyvūs metodai patikrinti šių medžiagų saugumą nebus parengti laiku.

Visada, kai kalbos pakrypsta apie gyvūnus ir su jais atliekamus bandymus, nuomonės būna prieštaringos. Vieni pasisako už gyvūnų teises ir, atrodo, viską padarytų, kad gyvūnai būtų nuo to apsaugoti, kiti baiminasi, kad, atsisakius bandymų su gyvūnais, nuo to nukentės žmonės. „Arba kosmetika bandoma ant gyvūnų, arba ant žmonių. Čia jau jums rinktis, ar alergiją visam gyvenimui, nudegimus ir kitokias bėdas sukelti žmogui, ar kokiai žiurkei. Neišbandytų kosmetikos gaminiu į rinką juk niekas neleidžia, o išbandyt ant kažko gi reikia”, - sakė vieno forumo dalyvė, ir tokią nuomonę turi ne ji viena.

Bandymai su gyvūnais kosmetikoje jau apriboti

Iš tiesų daugybė kosmetikoje naudojamų priemonių jau yra nuodugniai ištirtos, tad gyvūnų prireikia vis rečiau, ir pamažu jų naudojimas kosmetikos bandymams bus visiškai uždraustas. Todėl teiginiai, kad dauguma mūsų naudojimų kosmetikos priemonių yra nuolat išbandomos su gyvūnais, yra klaidingi. Jau 2004 m. lapkričio mėn. Europos Sąjunga visiškai uždraudė naudoti gyvūnus baigtų kosmetikos gaminių bandymams. Leidimas naudoti gyvūnus bandymams išliko tik tada, kai nėra alternatyvų, pavyzdžiui, kai medžiaga yra nauja ir jos poveikis nėra žinomas. Tačiau ir tokiais atvejais ES rekomenduoja sumažinti bandymų skaičių ir tobulinti jų metodus, siekiant kuo mažiau pakenkti gyvūnams.

Po ketverių metų tikimasi visiškai uždrausti kosmetikos bandymus su gyvūnais, pasiūlius alternatyvius metodus, tokius kaip kompiuterinis modeliavimas, ląstelinė biologija ir kt. Taip pat visoje Europos Sąjungoje bus draudžiama pardavinėti importuotus gaminius, kurie, įskaitant ir sudedamąsias dalis, buvo bandyti su gyvūnais.

Bandymus su gyvūnais pakeis alternatyvūs metodai

Vienos didžiausių kosmetikos gamintojų Baltijos šalyse „BIOK laboratorijos” Naujų produktų laboratorijoje dirbantis dr. Rimantas Petniūnas pasakojo, kad „BIOK laboratorija” bandymų su gyvūnais neatlieka, tačiau mano, kad alternatyvūs ir pasaulyje populiarėjantys testavimo būdai - su gyvulinės ar sintetinės kilmės dariniais, Lietuvoje, bent jau artimiausiu metu, neišpopuliarės. „Lietuvoje nėra tokios rimtos kosmetikos pramonės, kokia yra, pavyzdžiui, Vokietijoje ar Prancūzijoje, kur veikia net kelios didelės mokslinės tyrimų laboratorijos, todėl mūsų šalyje kosmetikos gaminiai netestuojami nei su gyvūnais, nei naudojant kitus, alternatyviais vadinamus metodus”, - kalbėjo dr. R. Petniūnas. „BIOK” laboratorijos kosmetika testuojama su savanoriais, bendradarbiaujant su dermatologais. „Tačiau norėčiau pabrėžti, kad su savanoriais testuojama ne tai, ar kosmetikos produktas kenkia, o tai, ar jis turi planuojamą teigiamą poveikį - taigi žiūrime, ar kosmetikos gaminys iš tiesų, kaip planuota, švelnina, minkština odą, glotnina plaukus ir t. t. Savo produktuose nenaudojame naujų, anksčiau netirtų medžiagų ar pavojingų junginių, todėl nėra ir grėsmės savanorius sužaloti ar jiems pakenkti”, - pasakojo dr. R. Petniūnas.

Su gyvūnais nebandyti produktai turi savo skiriamąjį ženklą

Norintiems plačiau sužinoti apie draudimą mėginti kosmetikos produktus su gyvūnais, naudingas būtų Europos vartotojų švietimo portalo „Dolceta” skirsnis, kuriame draudimo bandyti kosmetiką su gyvūnais detalės pateikiamos plačiau. O tie vartotojai, kuriems svarbu, ar jų naudojama kosmetika išbandyta su gyvūnais, ant kosmetikos gaminio pakuotės turėtų ieškoti „triušio” ženklo. Juo kosmetikos priemones galima ženklinti, jei gaminiui pagaminti nebuvo naudojami su gyvūnais bandyti ingredientai ar pats gaminys nebuvo bandytas su gyvūnais. Tačiau verta prisiminti, kad šis ženklas nėra gaminio sveikatos saugos patvirtinimas.

Šaltinis: “Europos istorijų parkas”, www.europosistorijos.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (3)

Rokas2011-02-23 15:34

Bet kuriuo atveju, kiekvienas ingredientas vis tiek yra isbandytas su gyvunais, nes reikia nustatyti jo mirtina ir patologine dozes. Jei kas nori isgelbeti ir tuos bandymu gyvunus, tagu protestuoja pries nauju kosmetikos ingredientu kurima - pakanka juk ir jau sukurtu.

Migle2011-05-19 11:08

teisingai sakai

Živilė2013-01-31 16:04

ES uždraudė bandymus su gyvūnais kosmetikos produktų gamyboje!
Praėjus 20 metų nuo kampanijos pradžios, etinio grožio platintojas The Body Shop ir nevyriausybinė organizacija Cruelty Free International švenčia bandymų su gyvūnais kosmetikos produktų gamyboje uždraudimą Europoje. Laukiama tik oficialaus pranešimo, kad nuo 2013 m. kovo 11 dienos Europos Sąjungoje draudžiamas importas ir pardavimas kosmetinių produktų ir jų priedų, kurių testavimui išnaudoti gyvūnai.

Ši esminė pergalė reiškia, kad nuo kovo 11 dienos visi, kurie ketina parduoti naujus kosmetikos produktus ar jų komponentus Europos Sąjungoje, negalės jų bandyti, išnaudodami gyvūnus jokioje pasaulio vietoje. Draudimas apima visas kosmetikos priemones, pradedant kūno priežiūros reikmenimis ir baigiant muilu bei dantų pasta. The Body Shop yra vienas iš nedaugelio prekės ženklų, kuris niekaip nebus paveiktas šio draudimo, kadangi kompanija visada buvo prieš bandymus su gyvūnais.

The Body Shop ir Cruelty Free International iki kovo 11 dienos šia proga suplanavo nemažai renginių remdamiesi asmeniniu Europos Komisijos komisaro Tonio Borg patikinimu, kad draudimas įsigalios taip, kaip yra pateikta siūlymuose. Ponas Borg neseniai rašė kampanijos iniciatoriams: “Aš tikiu, kad draudimas įsigalios nuo 2013 metų kovo mėnesio, kaip jau patvirtino Parlamentas ir Taryba, todėl aš neketinu siūlyti šio draudimo atidėjimo arba pakeitimų”.

Numatomas draudimas perduoda aiškią žinią, kad bus remiama grožio industrija be žiaurumo, pasauliui ir ypač tokioms šalims kaip Kinija, kuri vis dar naudoja kosmetikos produktų bandymus su gyvūnais, skatinant atitinkamai reaguoti ir uždrausti gyvūnų išnaudojimą bandymams.

Generalinė Cruelty Free International direktorė Michelle Thew pakomentavo: “Tai yra iš tiesų istorinis įvykis ir 20 metų aktyvių veiksmų kulminacija. Dabar mes galėsime pritaikyti mūsų pasiryžimą ir viziją pasauliniu mastu siekdami, kad visas pasaulis pasektų šia iniciatyva”.

The Body Shop tarptautinių vertybių padalinio direktorius Paul McGreevy pažymėjo vartotojų, kurie daugelį metų rėmė kompanijos iniciatyvas prieš gyvūnų naudojimą kosmetikos produktų testavimui, svarbą ir pasakė, kad “šis didelis pasiekimas Europoje yra tik vieno etapo uždarymas. Grožio industrijos ateitis turi būti be jokio žiaurumo”.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras