BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Komisija įvertina novatoriškus vandentvarkos sprendimus

Europos Komisija paskelbė šių metų Europos aplinkosaugos vadybos ir audito sistemos (EVAS) konkurso nugalėtojus. Šešios laimėjusios organizacijos išsiskyrė pavyzdiniais aplinkos tausojimo ir saugojimo būdais, taip pat novatoriškų vandentvarkos gerinimo sprendimų taikymu.

Apdovanojimai įteikti lapkričio 29 d. vakare Briuselyje vykusioje ceremonijoje.

Už aplinką atsakingas Europos Komisijos narys Janezas Potočnikas sakė: „Vanduo yra vertingas šaltinis, ir jam reikia skirti daugiau dėmesio. Todėl man labai malonu pasveikinti visus EVAS apdovanojimų laimėtojus, savo organizacijose įgyvendinusius vandens išteklių valdymo sprendimus ir pasiekusius tokių įspūdingų rezultatų. Šiais apdovanojimais Europos Komisija įvertina jų išskirtinius pasiekimus aplinkos srityje. Sėkmės tolesniuose darbuose!”

Šiais metais iš 27 kandidatų atrinkti šie nugalėtojai: „Abwasserverband Anzbach Laabental” (Austrija), „Riechey Freizeitanlagen GmbH & Co. KG” (Vokietija), „Neumarkter Lammsbräu Gebr. Ehrnsperger e. K. (Vokietija), „Lafarge Cement” (Jungtinė Karalystė), Tavarnelė Val di Pezos savivaldybė (Italija) ir Bristolio miesto taryba (Jungtinė Karalystė).

Privačiojo sektoriaus nugalėtojai ir jų pasiekimai

Labai mažos organizacijos. „Abwasserverband Anzbach Laabental”(Austrija) - 1972 m. įsteigta novatoriško nuotekų tvarkymo darbų asociacija. Šiai asociacijai priklausančios bendruomenės savo nuotekas valo tausodamos aplinką ir ekologiškai tvarkyti atliekas skatina visuomenę. Asociacijos nariai, siekdami išvengti pavojingos vandens taršos, registruoja visus nebuitinius taršos šaltinius ir bendradarbiauja tik su sertifikuotais ir kasmet vertinamais tiekėjais.

Mažosios organizacijos. „Riechey Freizeitanlagen GmbH & Co. KG” (Vokietija) valdo Baltijos jūros Fėmarno saloje esančią turistinę stovyklą ir atostogų parką „Wulfenerhals”. Ši bendrovė sukūrė integruotą vandens ciklo sistemą ir įrengė ekologiško vandens valymo įrenginius, todėl išvalytas nuotekas gali pakartotinai naudoti savo vejoms laistyti. Be to, ši bendrovė dušuose įrengė tausaus vandens naudojimo mechanizmus ir naudoja tik ekologiškus valymo bei plovimo skysčius.

Vidutinio dydžio organizacijos. „Neumarkter Lammsbräu Gebr. Ehrnsperger e. K.” (Vokietija) - ekologišką alų ir nealkoholinius gėrimus gaminanti alaus darykla. Bendrovė taupo vandenį naudodama lietaus ir išvalytą vandenį. „Neumarkter Lammsbräu” moko savo darbuotojus taupyti vandenį ir užtikrina atsakingą vandens iš bendrovei priklausančių šulinių naudojimą. Bendrovė naudoja tik ekologiškas žaliavas, todėl jos nuotekos nėra užterštos pesticidais.

Didelės organizacijos. „Lafarge Cement” (Jungtinė Karalystė), didžiausia Jungtinės Karalystės cemento gamintoja, siekdama ištirti jos produktų poveikį vandeniui per visą tų produktų gyvavimo ciklą, užsakė nepriklausomą poveikio vandeniui tyrimą. Šių tyrimų rezultatai paskatino veiksmingiau naudoti vandenį cemento gamybos procese: 2010 m. vienai tonai portlandcemenčio ekvivalento sunaudota 1,22 m³ vandens, o 2011 m. - 0,142 m³ vandens. Dabar gamindama naują cementą ši įmonė atsižvelgia į galutinio naudotojo poreikius atitinkantį vandens kiekį.

Viešojo sektoriaus nugalėtojai ir jų pasiekimai

Mažosios organizacijos. Tavarnelė Val di Pezos savivaldybė (Toskana, Italija) reikalauja, kad visuose naujos statybos pastatuose būtų įdiegtos vandens taupymo technologijos. Be to, savivaldybė pradėjo įgyvendinti žemės ūkio gerinimo planus, kuriais siekia sumažinti eroziją ir vandens nuotėkį. Dabar, priimdama sprendimus dėl kapitalo investicijų, viešųjų pirkimų ir kitos veiklos, šios savivaldybės taryba atsižvelgia į vandentvarkos aspektus, o apgyvendinimo ir maitinimo sektorių atstovams organizuoja aplinkos srities mokymus.

Didelės organizacijos. Bristolio miesto taryba (Jungtinė Karalystė) skatina dalyvauti tausaus vandens naudojimo, tarp jų ir lietaus vandens surinkimo bei tvaraus miesto nuotekų tvarkymo, programose, taip pat skatina taupiau naudoti vandenį pagal miesto sodininkystės programą. Taip nuo 2009-2010 m. Bristolio mieste vandens sunaudojimas sumažėjo 11 proc. Būsimoje miesto plėtros strategijoje numatyti svarbiausi vandens apsaugos politikos veiksmai. Be to, įgyvendinant vietos masto iniciatyvas gerinama miesto upių vandens kokybė.

Pagrindiniai faktai

Europos aplinkosaugos vadybos ir audito sistema (EVAS) - tai valdymo priemonė, skirta organizacijoms, siekiančioms sumažinti savo poveikį aplinkai ir gerinti veiklos rezultatus, taip pat informuoti apie savo pasiekimus aplinkosaugos srityje. EVAS padeda užsiregistravusioms organizacijoms siekti geresnių rezultatų, patikimumo ir skaidrumo.

2005 m. Europos Komisija nusprendė apdovanoti geriausių rezultatų pasiekusias EVAS registruotas organizacijas ir įsteigė EVAS apdovanojimus. EMAS apdovanojimai kiekvienais metais suteikiami už išskirtinius laimėjimus konkrečioje aplinkosaugos vadybos srityje.

2012 m. apdovanojimų tema - „Vandentvarka, įskaitant tausų vandens naudojimą ir vandens kokybę”. Šiais metais apdovanojimams pasiūlytos 27 įstaigos iš 14 Europos šalių. Ekspertų komisija, kuriai pirmininkavo Europos aplinkos agentūros vykdomasis direktorius Jacqueline’as McGlade’as, atrinko šešis nugalėtojus. Apdovanojimų ceremonija vyko Briuselyje (Belgija), „Ateliers des Tanneurs”.

Daugiau informacijos

http://ec.europa.eu/environment/emas/emasawards/index.htm

EVAS reglamentas

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32009R1221:LT:NOT

Europos Komisijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras