BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybą kaitino plastmasė ir jėgainės

Nei siaučiantis gripas ir virusai, nei smarkus lietus ir vėjas ketvirtadienį neišgąsdino Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narių. Visi (išskyrus Raimondą Simonavičių) dalyvavo Tarybos posėdyje ir išnarpliojo net 77 klausimus. Didžiausio dėmesio tradiciškai susilaukė plastmasė Maciuičiuose ir vėjo jėgainės.

www.sxc.hu nuotr.

Pasigedo dokumentų

Galvosūkiu politikams ne pirmąkart tapo pateiktas tvirtinti Vido Puidoko individualios įmonės Maciuičių kaime vykdomos veiklos (antrinis perdirbimas) sanitarinės apsaugos zonos (SAZ) nustatymo specialusis planas. Gruodžio mėnesį Taryba jo nepatvirtino, nes nutarė kreiptis į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją prie Aplinkos ministerijos, kad išsiaiškintų, ar V. Puidoko veikla tikrai legali. „Gavome atsakymą, kad tokios informacijos teikimas nėra Inspekcijos kompetencija”, - politikus informavo Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Gytis Kasperavičius. Tačiau jis pridūrė, kad Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus išvada teigiama, tvirtinti galima.

Tarybos narys Algirdas Liaudanskis siūlė nepritarti parengtam specialiajam planui. Anot jo, teritorija rajono 2005 m. bendrajame plane yra pažymėta kaip rekreacinė ir patenka į Minijos apsaugos zoną, tačiau veiklos vykdytojas neformuoja sveikos aplinkos. Tarybos narys Laimonas Strauka atkreipė dėmesį, kad sklypas, kuriame vystoma veikla, yra nuomojamas iš Lietuvos Respublikos, tačiau nuomos sutarties Savivaldybės administracija neturi. Pasak jo, trūksta ir valstybinės žemės savininko sutikimo dėl specialiojo plano rengimo. „Be to, sandėliavimo patalpose neturėtų būti vykdoma gamyba”, - pastebėjo L. Strauka.

Posėdyje pasirodęs įmonės savininkas V. Puidokas akcentavo dirbąs nuo 2004 metų: „Leidimas yra, jokių skundų iki šiol negavau. Tačiau pradėjus rengti SAZ specialųjį planą, mane baigia į kapus nuvaryti. Skundai, laikraščiai, televizija… Leiskite man gyventi.” Jis akcentavo neužsiimantis chemijos pramone, kaminų nėra, tad bendruomenė esą be reikalo panikuoja. „Atvažiuokite, aprodysiu viską”, - kvietė politikus verslininkas.

Gyventojai nusivylė

Po emocingos V. Puidoko kalbos vicemeras Kęstutis Cirtautas sakė: „Nesutrypkime žmonių ir leiskime jiems dirbti. Siūlau pritarti parengtam planui.” Panaši buvo ir Tarybos nario Jono Dromanto nuomonė: „Veikla yra legali, o pasipriešinimas turbūt yra tų, kurie nusipirko ten žemę ir planavo verslus. Reikėjo pagalvoti, kad ten vystoma pramonė. Jei žmogus keliasi į kaimą, turi priprasti prie mėšlo kvapo. Jei į pramonės rajonėlį - taip pat turi susitaikyti su atitinkamais dalykais. Beje, netaršios pramonės nėra, ji visada bus bent truputį tarši. Leiskime įmonei dirbti.”

Maciuičių ir Kalniškės bendruomenei atstovavęs Remigijus Stučinskas prašė Tarybos narių stabdyti plano rengimo procesą ir ieškoti galimybių iškelti veiklą atokiau nuo gyvenamųjų teritorijų. Taip būtų užtikrinta Maciuičių ir Kalniškės kaimų gyventojų teisė gyventi švarioje ir saugioje aplinkoje.

Deja, gyventojai nesugebėjo įtikinti daugumos politikų stoti jų pusėn. Už parengtą SAZ nustatymo specialųjį planą balsavo 14, susilaikė 8, prieš buvo 4. Tad planas patvirtintas.

„Taip visko nepaliksime. Kovosime, jei reikės kviesime televiziją, bylinėsimės teisme. Nesame nusiteikę prieš tokią veiklą, tačiau ją reikia iškeldinti atokiau. Gaila, kad Taryba mūsų interesų neapgynė”, - nusivylimo neslėpė Maciuičių seniūnaitė Jolanta Jucienė.

Jėgainės suksis?

Ilgai rengta ir šimtąkart taisyta, koreguota Alternatyviosios energijos šaltinių - vėjo jėgainių (pavienių, grupių, parkų) plėtros Klaipėdos rajone specialiojo plano koncepcija šįkart vėl tapo politikų darbotvarkės stabdžiu. Pjaulių kaimo bendruomenės atstovas Ignas Meška sakė nežinojęs, kad yra skirti didžiuliai pinigai Klaipėdos rajono savivaldybės kraštovaizdžio tvarkymo specialiajam planui parengti. „Tad nėra ko skubėti. Prašau Tarybos narių vėjo jėgainių specialųjį planą atidėti, kol bus patvirtintas kraštovaizdžio planas. Juk planai gali „pjautis” tarpusavyje. Be to, kas pradeda statyti namą nuo stogo?” - retoriškai klausė jis. Žodžio paprašęs sambūrio „Būkime vieningi” koordinatorius Vaidas Lekstutis dėkojo Tarybai, Administracijai už nuoseklų darbą ir siūlė tvirtinti parengtą koncepciją.

Kardinaliai priešinga buvo Tarybos nario L. Straukos nuomonė: „Siūlau Tarybai nepritarti vėjo jėgainių plėtrai Klaipėdos rajone.” Anot politiko, dėl statomų vėjo jėgainių elektros energija nepinga, tad nėra naudos nei gyventojams, nei Savivaldybei. Be to, jo nuomone, koncepcijoje numatyta 2 km riba nuo statomų jėgainių iki gyvenamųjų namų gali būti apskųsta. „Jei teismas 2 km apribojimą panaikins, koncepcija liks, tačiau gyventojų mes nebepajėgsime apginti”, - toliau modeliavo situaciją L. Strauka.

Politikams nebuvo lengva apsispręsti, tad rajono Savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas pasiūlė sprendimą priimti po ilgosios pertraukos. Pailsėję politikai mikliai suspaudė balsavimo mygtukus. 23 pritarė parengtai koncepcijai, 1 buvo prieš, 1 susilaikė. Sprendimas priimtas su protokoliniu sprendimu, kuriuo numatyta rengiant vėjo jėgainių plėtros rajone specialiojo plano sprendinių konkretizavimą derinti su planuojamu rengti kraštovaizdžio tvarkymo specialiuoju planu. Konkretūs vėjo jėgainių plano sprendiniai turėtų būti tvirtinami tik po to, kai bus parengtas minėtas kraštovaizdžio tvarkymo specialusis planas.

Daugiau apie Tarybos posėdyje priimtus sprendimus skaitykite kituose „Bangos” numeriuose.

Agnė ADOMAITĖ

Klaipėdos rajono laikraštis “Banga”

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras