BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Keturračiams ne vieta saugomose teritorijose

Kelis paskutinius metus populiaria laisvalaikio praleidimo priemone tapo keturračiai motociklai, ypač turtingesnių žmonių tarpe. Tikrai neturiu nieko prieš prieš šią transporto priemonę. Patinka motociklai, kadaise daug jais važinėjau ir pats. Tačiau… Ekstremalaus važinėjimo mėgėjai renkasi kalvotas, miškingas vietoves. Žodžiu pačias gražiausias vietas tiek mūsų šalyje, tiek ir Biržų rajone. Tiesa pas mus kalvų nerasi, bet smegduobių suformuotų daubų ir nedidelių kalvelių yra.

Tik, deja, dauguma šių vietovių yra Biržų regioniniame parke. O va čia ne keliais važinėti motorinėmis transporto priemonėmis gali tik specialiųjų tarnybų ir aplinkos apsaugos kontrolę atliekančių tarnybų transporto priemonės bei žemės ir miškų technika, vykdanti darbus. Šią veiklą reglamentuoja Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais patvirtintos „Specialiosios žemės ir miško naudojimo sąlygos” ir „Gamtinių ir kompleksinių draustinių nuostatai” bei Lietuvos Respublikos aplinkos ministro įsakymu patvirtintas „Biržų regioninio parko apsaugos reglamentas”. Tačiau nors ir negalima, važinėjama ir vasarą, ir žiemą. Žiemą žalos gal ir nepadarysi, nebent pervažiuosi per medžių sodinukus. Tokių pėdsakų radau po kovo pirmojo savaitgalio Karajimiškyje, kur prieš pusantrų metų pasodinome eglutes. Tuo tarpu važinėjimas vasarą padaro žymiai didesnę žalą. Nekultūringas keturračių naudojimas suardo miško, pelkių ir kitų gamtinių teritorijų augalinę dangą, sunaikina saugomų augalų augavietes, sukelia dirvų eroziją kalvų ir daubų šlaituose, labai kenkia laukinei gyvūnijai (ypač jauniklių vedimo ir auginimo metu), teršia aplinką. Tokių „ekstremalų” išvažinėtos pievos praeitą vasarą ilgą laiką „puošė” Karajimiškio kraštovaizdžio draustinio teritoriją.

Keturračių, kaip ir kitų motorinių transporto priemonių, vairuotojams galioja ne tik Kelių eismo taisyklės, bet ir aplinkosaugos įstatymuose numatyti reikalavimai - draudžiama važiuoti ir stovėti ant žaliosios vejos, statyti transporto priemones arčiau nei 25 metrai nuo vandens telkinio, draudžiama važiuoti pylimų ar iškasų šlaitais, grioviais, vandens telkinių apsaugos juostomis.

Už savavališką miško paklotės naikinimą, žalojimą, už neteisėtą važiavimą per žolinę dangą ar miško paklotę motorinėmis transporto priemonėmis, jei dėl to žolinė danga ar miško paklotė buvo sužalota ar sunaikinta ir t.t., skiriamos baudos dydis gali siekti nuo vieno šimto iki dviejų šimtų litų. Už vandens telkinių apsaugos juostų pažeidimą numatoma bauda nuo 100 iki 500 Lt. Už saugomų teritorijų ar saugomų gamtos objektų sunaikinimą ar suniokojimą numatoma ir baudžiamoji atsakomybė.

Važinėtis keturračiais ar dviračiais motociklais sporto, treniruočių ar kitų atrakcijų tikslais ne keliuose galima tik tam skirtose specialiose trasose, atskirais atvejais - karjeruose. Ir be abejo, tokią veiklą būtina suderinti su žemės savininkais.

Biržų RPD vyr. specialistas Benjaminas Dagys

Biržų regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras