BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Kalėdos Kuršių nerijoje + KONKURSAS


Foto (c) G.Gražulevičius. Kuršių nerijos nacionalinis parkas

Mūsų redakcija Kalėdas šventė Kuršių nerijoje. Iš ten ir linkėjimai visiems šio tinklaraščio skaitytojams ir palinkėjimai kitiems metams - mažiau krizės ir daugiau ekologijos.

Ar pamenate kiek sniego Kuršių nerijoje buvo pridrėbta prieš mėnesį? Vietomis stūksojo net 50 centimetrų aukščio pusnys. To laiko vaizdelį galite pamatyti Kuršių nerijos nacionalinio parko svetainėje. Graži žiemužė užklojo visą žemę ir medžius. Deja, toks įdomus ir netikėtas reiškinys nepraėjo be pėdsakų. Nuo storos sniego dangos ir stipraus vėjo lūžo medžių šakos ir viršūnės. Girdėjau apie tai pranešant masines informavimo priemones, tačiau visai nesitikėjau, kad miškui padaryta žala tokia didelė. Net ir dabar, praėjus mėnesiui, visos nerijos miškai atrodo tarsi po karo. Teko man miškuose matyti išvartų po audros, tačiau tokio mąsto šėliojimo dar nebuvau matęs.

Čia vyrauja pušys, todėl ant žemės tarsi pilni Kalėdų senio dovanų maišai slūgso žalios šakos. Miškai stipriai aplaužyti, tačiau labai dėl to sielotis nereikėtų. Pušys lengvai užsigydys savo žaizdas. Nulūžus šakai ar net viršūnei pušis sakais užsigydo žaizdą. Gamtoje dažnai būna įvairių stichijų, ne tik šakos, bet ir storiausi kamienai ant žemės paguldomi, tačiau miškai kaip augo, taip auga. Jei šakos būtų paliktos, tai jos supūtų ir patręštų augančius miškus. Sengirėse pro tokias pūvančias šakų ir stuobrių krūvas sunku bepraeiti, tačiau miškui jos, turbūt, atneša daugiau naudos, nei žalos. Brūzgynuose ramiau jaučiasi žvėreliai, šakų krūvos tampa smulkių gyvūnėlių namais.

Žinoma, Kuršių nerija bus sutvarkyta. Jau dabar kai kuriose vietose šakos surinktos į didžiules krūvas sulig sunkvežimiais. Nuolaužos renkamos ir dėl gaisro pavojaus, ir dėl estetinių sumetimų. Kadangi jos bus surinktos, tai įdomu kaip jos bus panaudotos.

“Kiek daug eglučių”, - sušuko mano kolega pamačiusi tiek žalių šakų gulint. “Gamta pasirūpino, kad Kalėdoms kiekviena Lietuvos šeima turėtų po didelę žalią šaką”. Nežinau kiek tokiu atveju būtų naudos. Surinkti šakas ir jas išvežioti po Lietuvą yra didelis darbas, o kas garantuos, kad vietoje eglučių žmonės paims ir pasipuoš pušų šakas? Žinoma, jau daug kas atsisako gyvų eglučių Kalėdoms ir renkasi dirbtines arba puošia pušies šaką, tačiau kur garantija, kad visos surinktos ir pervežtos šakos bus priimtos į namus? Galbūt sunaudosime daug benzino, o naudos nedaug tepešime. Tai būtų ganėtinai sudėtingas ir sunkus organizavimo procesas. Visai kas kita, jei lietuvių tauta būtų labiau draugiška, vieninga ir supratinga. Tada tokie projektai pavyktų ir būtų vykdomi. Vis trūksta mums tos vienybės ir susikalbėjimo.

Vienybės vardan skelbiame konkursą. Siųskite mums savo pasiūlymus ką reikėtų daryti su šitokiais kiekiais vis dar miškuose gulinčių šakų. Malkoms jas panaudoti, biokuru paversti, kopas sutvirtinti ar dar kokiam reikšmingesniam reikalui surinkti? Parašykite ir kaip tai būtų galima įgyvendinti. Laimėtojo laukia nemokama eko-naujienų prenumerata, o jei pasiūlymai bus itin įdomūs, tai sugalvosim ir šimtus kartų vertingesnių eko-dovanų.

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras