BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Juozas Dapšauskas. Vystyklų dienos - apie tai, kas sveika, pigu ir ekologiška

Seimo paskelbtų 2013-ųjų - Sveikatingumo metų balandžio mėnuo skirtas švariai ir sveikai aplinkai bei ekologijai. Dabar masiškai naudojamos vienkartinės kūdikių sauskelnės yra vieni iš labiausiai aplinką teršiančių produktų. Jeigu kūdikis per metus sunaudoja apie 2,5 tūkst. vienkartinių sauskelnių, kurios panaudotos sveria jau netoli pusės kilogramo, tai vien mažylio užpakaliuko indėlis į Lietuvos sąvartynus per vienerius metus sudarys apie toną. Balandžio 15-20 d. „Prieraišiosios tėvystės centras” jau ketvirtą kartą kviečia į renginių ciklą - „Vystyklų dienos 2013″.

Pastaruoju metu vis daugiau mamų visame pasaulyje sutinka, jog natūralūs, kvėpuojantys audiniai jautriai jūsų kūdikio odelei yra žymiai geriau, nei iš polietileno, natrio poliakrilato, dažų, kvapų ir iš kitų, neretai kenksmingų, cheminių medžiagų pagamintos vienkartinės sauskelnės, ir renkasi natūralių pluoštų, švelnias ir patogias, modernias medžiagines sauskelnes.

„Vystyklų dienos” griauna mitus ir stereotipus apie tai, kad tai grįžimas į „neišsivystymo” lygį.
Neverta grįžti į “viduramžius” - šiuolaikinės medžiaginės sauskelnės taip pat patobulėjo, dabar jomis naudotis paprasta, patogu, pigu ir svarbiausia sveika kūdikiui.

Atliktais tyrimais nustatyta, jog plastiku padengtose vienkartinėse sauskelnėse dėl blogesnio vėdinimosi berniukų kapšelio temperatūra pakyla vidutiniškai 0,6-1,1 laipsniu Celsijaus. Studijų autorių teigimu, užsitęsę padidėjusios sėklidžių temperatūros epizodai kelia grėsmę vyrų lytinei sveikatai ir gali būti mažesnio vaisingumo priežastimi.

Ar susimąstome, kiek išteklių reikia pagaminti vienkartinei sauskelnei, kuri mūsų kūdikio užpakaliuką dengs porą valandų? Vienai vienintelei vienkartinei sauskelnei pagaminti reikia beveik puodelio naftos, o keli pirmieji vien jūsų kūdikio metai Žemei kainuos keletą didelių medžių, reikalingų pagaminti vienkartines sauskelnes tik vienam mažyliui. Kasmet vien JAV gyvenančių mažylių vienkartinių sauskelnių poreikiams patenkinti yra nukertama apie 250 tūkst. medžių, sunaudojama apie milijardą tonų naftos bei apie 90 tūkst. tonų plastiko, kurio gamybai vėlgi naudojama energija bei pavojingomis gamybos atliekomis teršiama aplinka.

Visą savaitę (balandžio 15-19 d.) Prieraišiosios tėvystės centre Vilniuje rengiamos paskaitos ir seminarai, kuriuose - daug naudingos informacijos apie vystyklų naudojimą, jų rūšis, vystymo ir rišimo būdus bei kitas natūralias kūdikių auginimo alternatyvas („Vystyklystės pradžiamokslis”, „Natūralioji kūdikių higiena”), veiks vystyklų siuvimo ir vėlimo dirbtuvėlės bei vyks neeilinis Vystyklų klubo susitikimas.

Balandžio 20 d. ciklą užbaigs smagi ir marga šventė Vilniaus mokytojų namų kiemelyje - „Vystyklų turgus”, kuriame šeimų laukia daug smagių konkursų ir atrakcijų, simbolinė lietuviško rekordo siekimo akcija „Mano Didysis Žaliasis Pervystymo Rekordas”, išankstinių konkursų nugalėtojų apdovanojimas. „Vystyklų turguje” savo produkciją pristatys vystyklų gamintojai ir importuotojai, mamos parduos, dovanos arba mainysis joms nebereikalingais dėvėtais vystyklais ir jų priedais.

Gyventi taupiai yra ne tik krizės padiktuota būtinybė, tai daugumai vakariečių savaime suprantama gyvenimo būdo taisyklė. Naudojant daugkartines medžiagines sauskelnes galima ne tik suteikti daugiau malonumo mažylio užpakaliukui, mažinti grėsmingai didėjantį aplinkos teršimą, bet ir sutaupyti. Ekonominę naudą nesunku apskaičiuoti. Jeigu vienas kūdikis per metus sunaudoja apie 2,5 tūkst. vienkartinių sauskelnių (6-7 sauskelnės per dieną x 365 d.), tai vidutinėmis vienkartinių sauskelnių kainomis per pirmus metus vieno vaikučio tėveliai joms išleidžia apie 1825 litų (2500 x 0,73 lt), antrais metais - apie 2750 Lt (2500 x 1,1 lt). Visu vidutiniškai ne mažiau kaip dvejus metus trunkančiu sauskelnių naudojimo periodu į šiukšlių dėžę iškeliauja sauskelnių už ne mažiau kaip 4500 litų. Naudoti daugkartines sauskelnes yra žymiai pigiau ir „sveikiau” šeimos piniginei.

Kaip ir pernai, organizatoriai solidarizuojasi su tarptautine Tikrų vystyklų savaitės iniciatyva (Real Diaper Week), kurią karūnuoja „Didysis medžiaginių vystyklų keitimas” (Great Cloth Diaper Change) - renginys, kurio metu šeimos visame pasaulyje siekia pasaulio Gineso rekordo - daugiausia vienu metu pervystytų vaikų, ir šitaip atkreipia visuomenės dėmesį į medžiagines sauskelnes, kad tai sveika, pigu ir ekologiška.

Juozo Dapšausko nuotr: Daugkartinės sauskelnės

www.dainavosgidas.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras