BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Išvažiuojamajame posėdyje aptartos sveikos mitybos problemos

2011 m. birželio 22 d. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute vyko bendras išvažiuojamasis LR Seimo Nacionalinės sveikatos tarybos ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos posėdis, kuriame dalyvavo LR Seimo sveikatos reikalų komiteto narė D. Mikutienė, Sveikatos apsaugos ir Žemės ūkio ministerijų, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro atstovai. Posėdžio metu Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininkas prof. habil.daktaras J.Pundzius akcentavo, kad šiuo metu parduotuvių lentynose apstu „sveiko maisto”, tačiau kas iš tiesų slypi produkte, kokia jo išskirtinė sudėtis ir kaip tai susiję su sveikata belieka tik spėlioti.

Lietuvos teisės aktuose nėra apibrėžta sąvoka „sveikas maistas”. Tokių apibrėžimų neturi ir kitos Europos Sąjungos šalys, ar, pavyzdžiui, Jungtinės Amerikos Valstijos, todėl ypatingai svarbu šviesti visuomenę sveikos mitybos klausimais, sudaryti sąlygas aklai nepasikliaujant skambiomis etiketėmis, pasirinkti sveikatai palankesnius produktus.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius dr. J.Milius pabrėžė, kad gamintojai, siekdami pelno, dažnai pasirenka netinkamus ir klaidinančius produkto pristatymo būdus. Akivaizdus pavyzdys - maisto produktų ženklinimas išskirtinumą nurodančiais ženklais „Be E”, „Jokių E” ir pan. - atlikti patikrinimai parodė, kad ne visi taip paženklinti gaminiai tikrai yra be maisto priedų. Belieka tik pasidžiaugti, kad bendromis Žemės ūkio ministerijos, Tarnybos ir verslo asociacijų atstovų pastangomis pasiektas susitarimas, kaip tokie produktai turėtų būti ženklinami ateityje. Tarnybos vykdoma reklamos kontrolė, parodė, kad vartotojai klaidinami ir dėl sveikatingumo teiginių, todėl būtini atitinkami Reklamos įstatymo pakeitimai. Dr. J.Milius pažymėjo, kad Lietuvoje trūksta visų susijusių šalių - valstybinių institucijų, mokslo įstaigų, vartotojų teisių gynimo asociacijų ir verslo atstovų, bendradarbiavimo ir apjungiančia jas grandimi kaip tik ir galėtų tapti Nacionalinė sveikatos taryba. Viešojoje erdvėje vis dar labai stinga informacijos apie mūsų visuomenės mitybos įpročius, yra kur pasistengti ir teikiant daugiau informacijos vartotojui, konsultuojant verslo įmones.

LR Seimo sveikatos reikalų komiteto narė D. Mikutienė atkreipė susirinkusiųjų dėmesį, kad visos valstybės rūpestis, kad jos gyventojai gyventų sveikai ir tinkamai maitintųsi. Niekas negali uždrausti žmogui nesveikai maitintis, tačiau bet kuri valdžia gali propaguoti sveikos gyvensenos principus, rengti įvairias programas ir skirti joms finansavimą bei riboti nesveiko maisto produktų reklamą ir prieinamumą. Seimo narė pabrėžė, kad su gyvenimo būdu susijusių ligų gydymui Lietuvoje išleidžiama net iki 75 proc. sveikatos apsaugos biudžeto, kas trečias žmogus turi antsvorio, taigi dalies jų pomėgis nesveikai maitintis valstybei kainuoja milžiniškus pinigus. Akcentuota, kad mitybos įpročiai susiformuoja dar vaikystėje, todėl visi su vaikų maitinimu susiję reikalavimai maistą gaminančioms įmonėms turi būti privalomi, o ne rekomendacinio pobūdžio.

Visų posėdyje dalyvavusių institucijų atstovai sutarė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos parengtas Lietuvos Respublikos Vyriausybės Nutarimo „Dėl Maisto saugos, kokybės ir gyventojų mitybos gerinimo 2012-2014 m. tarpinstitucinio veiklos plano patvirtinimo” projektas yra vienas svarbiausių šalies sveikos mitybos politikos dokumentų ir turi būti pritaikytas visuomenės mitybos įpročių gerinimui ir bendram sveikatos stiprinimui. Visuomenei reikia sudaryti galimybes rinktis sveikatai palankesnius maisto produktus, teikti gyventojams mokslu pagrįstą informaciją apie sveiką mitybą.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras