BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Iš dumblo gamins ir energiją, ir trąšas

Lietuva per ateinančius penkerius metus tikisi išspręsti aktualią nuotekų dumblo tvarkymo problemą.

Vieni šalies miestai dumblą ketina perdirbti ir iš jo išgauti energiją, kiti - kompostuoti, o vėliau realizuoti kaip trąšas. Šalyje jau pradėjo dygti dumblo apdorojimo įrengimai, o jų statybai Europos Sąjunga skyrė daugiau kaip pusę milijardo litų, praneša LTV naujienų tarnyba.

Šią savaitę į Šiaulių dumblo apdorojimo įrenginių pamatus įbetonuota kapsulė ateities kartoms. Šiauliai, Vilnius ir Mažeikiai vieni iš pirmųjų ėmę spręsti dumblo tvarkymo problemą.

Šiaulių įrengimuose dumblas bus pūdomas, sausinamas ir džiovinamas, o iš jo išgautų biodujų ruošiamasi gaminti elektros energiją. Įrenginiuose bus perdirbamas ne tik Šiaulių, bet ir iš regioninių nuotekų valyklų atvežtas dumblas. Tiesa, jau sukauptas dumblas kol kas ir toliau lieka saugyklose.

„Šitas projektas senojo dumblo tikrai neapima. Bet jis stovi, guli ir laukia sprendinių. Vėl visokiausių minčių yra, bet reikia parengti galimybių studijas, ieškoti investicijų ir t. t. Nes Europos Sąjunga senojo sukaupto dumblo nefinansuoja”, - įmonės „Šiaulių vandenys” generalinis direktorius teigė Jonas Matkevičius.

Be Šiaulių, Vilniaus ir Mažeikių rengiamasi įgyvendinti dar 20 projektų. Tačiau kiti miestai kol kas vienu žingsniu atsilieka. Nors paraiškos įvertintos ir finansavimo sutartys pasirašytos, jiems dar reikia peržengti viešųjų pirkimų slenkstį ir tik tada bus galima pradėti statybas.

Vieni, kaip Šiauliai, degins dumblą ir iš jo išgaus energiją, kiti, jį maišydami su žaliosiomis atliekomis, ketina kompostuoti ir vėliau realizuoti kaip trąšą.

Pasak specialistų, dumblą reikia tvarkyti kuo greičiau, nes teršiama ne tik aplinka, bet ir skriaudžiami gyventojai, kurie kenčia nuo smarvės.

„Dumblo kiekiai yra dideli ir jie tik didės. Todėl jo netvarkant, skundų bus vis daugiau. Be to, mes turime įsipareigojimus prieš Europos Sąjungą tą dumblą tvarkyti. Tai mes privalome daryti ir tas bus padaryta”, - sakė Aplinkos projektų valdymo agentūros projektų vadovas Donatas Michalkevičius.

Skaičiuojama, kad miestams užbaigus įrenginių statybas, Lietuvoje moderniomis technologijomis bus tvarkoma apie 80 procentų dumblo. Tam Europos Sąjunga skyrė daugiau kaip pusę milijardo litų, o visi projektai turi būti įgyvendinti iki 2015-ųjų.

Jevgenijus Bardauskas, LTV naujienų tarnyba

Šaltinis: lrt.lt, sxc.hu nuotrauka

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras