BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

GMO kasdien ant mūsų stalo

Nepaisant iš pažiūros griežtų apribojimų, genetiškai modifikuoti organizmai (GMO) kasdien patenka ant kiekvieno ES (tame tarpe ir Lietuvos) gyventojo stalo. Gegužės 3 d. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos organizuotoje spaudos konferencijoje „Lietuvos maisto rinka: ar atsilaikysime prieš GMO” buvo pranešta apie tai, jog GMO įsitvirtino Lietuvos maisto pramonėje. Kiekvieno Lietuvos piliečio namus GMO kasdien pasiekia per gyvulinės kilmės maisto produktus.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio teigimu, Lietuvos prekybos tinkluose nėra nei kiaušinių, nei pieno, nei mėsos produktų be GMO. Jie į produktus patenka per pašarus, kurių sudėtyje yra genetiškai modifikuotų augalų produktų.

Tik neseniai atsiradus reikalavimui sąskaitose-faktūrose nurodyti įvežamus GMO, ūkininkai sužinojo, kad visi į Lietuvą patenkantys pašarai turi genetiškai modifikuotų organizmų. Lietuvoje pašarai taip pat gaminami su GMO priedais. R. Karbauskio teigimu, ES padarė didžiulę klaidą, įsileisdama pašarus su GMO. Šis sprendimas nulėmė tai, kad verslininkai apskritai nustojo tiekti švarią genetiškai nemodifikuotą soją. Baltyminga soja yra pagrindinis gyvylinių pašarų (tiek kiaulėms, tiek galvijams, tiek paukščiams) komponentas. Genetiškai modifikuota soja apie 10 proc. pigesnė.

Europos Sąjunga priešinosi prieštaringai vertinamų genetiškai modifikuotų organizmų plėtrai, tačiau GMO pramonės lobistų dėka Europa vis dėlto jiems atsivėrė. Nors Europos Parlamento ir Tarybos reglamentuose ar pavedimuose akcentuojama, kad svarbiausia prekybos sąlyga yra prekių sauga ir ženklinimas, ES nereikalauja žymėti per pašarus GMO užterštos gyvulinės kilmės produkcijos. Lietuvoje genetiškai modifikuotų augalų pasėliai kol kas neauginami, tačiau leidžiama prekiauti ES teisės aktais įteisintais genetiškai modifikuotais produktais. Gyvulinės kilmės per pašarus GMO užkrėsta produkcija Lietuvoje taip pat nėra ženklinama.

Gamtosaugininko, biologo Andrejaus Gaidamavičiaus teigimu, nėra abejonių, kad GMO per pašarus paveikia gyvulinės kilmės produkciją. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad per pašarus į gyvulio organizmą patenkanti transgeninė DNR nėra visiškai suskaidoma, tad ji aptinkama ne tik mėsoje ar kiaušiniuose, bet ir piene. Mokslininkas akcentavo ir tai, kad didelė dalis GMO pašarų, kuriais šeriamos karvės, yra užteršta Bt toksinais. Ilgą laiką teigta, kad Bt toksinai kenkia tik vabzdžiams, tačiau neseniai Prancūzijos mokslininkai įrodė, kad jie žudo žmogaus ląsteles. Be to, GMO pašarai yra užteršti glifosatu - pagrindine daugelio herbicidų (kaip „Roundup”) veikliąja medžiaga. Todėl sakyti, kad GMO pašarai yra visiškai nekenksmingi, anot A. Gaidamavičiaus, būtų nusikaltimas.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas spaudos konferencijoje teigė, kad iki šiol tik Žemės ūkio rūmai, vienijantys visas žemdirbių organizacijas savo sprendimu pritarė visiškam GMO auginimo Lietuvoje apribojimui. Kitų institucijų požiūris nėra vienareikšmiškas. Anot jo, dėl neaiškios valstybės pozicijos GMO plėtros šalyje klausimu, grėsmių dėl gyventojų sveikatos ir šalies ateities tik daugės.

R. Karbauskio teigimu, tokioje mažoje šalyje kaip Lietuva GMO plėtrą sukontroliuoti ir uždrausti yra įmanoma skatinant produkcijos gamybą be GMO lengvatinėmis sąlygomis. Spaudos konferencijos metu pristatytas įstatymo projektas dėl GMO kontrolės Lietuvoje bei kiti teisės aktai, kuriais norima keisti dabartinę situaciją. Seimo narė R. Baškienė pranešė, kad registruotu įstatymo projektu norima Lietuvą padaryti „laisvą” nuo GMO, sudarant galimybę Vyriausybei arba savivaldybėms paskelbti draudimą auginti genetiškai modifikuotas kultūras savo teritorijoje. Valstiečių ir žaliųjų sąjungos parlamentarai parengė įstatymą, kuriuo norima suteikti 9 proc. lengvatinį PVM tarifą tiems mėsos ir daržovių augintojams, pieno gamintojams, kurių produkcijos gamybos ir auginimo metu nebuvo naudoti genetiškai modifikuoti pašarai. Šis sprendimas turėtų skatinti ir vartotojus pirkti Lietuvoje išaugintą produkciją, kurioje nėra GMO.

Taip pat buvo pristatyta Valstiečių ir žaliųjų sąjungos parlamentarų parengta rezoliucija, raginanti Europos Parlamentą, ES šalių Vyriausybes siekti, kad ES institucijos priimtų įpareigojantį reguliavimą ženklinti visą GMO produkciją, įskaitant ir gyvulinę (pieną, mėsą ir kiaušinius), gautą šeriant gyvulius GMO pašarais bei skirti deramą finansavimą gamintojų ir vartotojų informavimui apie GMO, įskaitant GMO gyvulinkystės produkcijoje. Ši rezoliucija artimiausiu metu bus užregistruota Seime. Anot konferencijos dalyvių, toks sprendimas sukeltų revoliuciją Europos sąjungos gyventojų sąmonėje, nes faktas, kad GMO kasdien patenka ant mūsų stalo, taptų akivaizdus.

Kristina JUOZAPAVIČIŪTĖ

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Pro Vita nr. 30 | Voruta2012-07-20 12:05

[...] http://ekologija.blogas.lt/danijos-ukininkas-isgyde-savo-kiaules-is-ju-mitybos-pasalines-gmo-21242.html *** Biotechnologijų kompanija „Syngenta“ sąmoningai nuslėpė mirtiną GM kukurūzų žalą gyvuliams. http://ekologija.blogas.lt/biotechnologiju-kompanija-„syngenta“-samoningai-nuslepe-mirtina-gm-kukuruzu-zala-gyvuliams-21240.html *** GMO kasdien ant mūsų stalo. http://ekologija.blogas.lt/gmo-kasdien-ant-musu-stalo-21255.html [...]

Rašyti komentarą

Tavo komentaras