BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Europos Parlamentas nepritarė taršos leidimų branginimui

Antradienį Europos Parlamentas nepritarė siūlymui užšaldyti prekybą dalimi apyvartinių taršos leidimų (ATL). Dauguma europarlamentarų buvo įsitikinę, kad šių leidimų pasiūlos sumažinimas ir su tuo susijęs jų pabrangimas gali pakirsti pasitikėjimą ATL prekybos sistema, skirta sumažinti anglies dvideginio išlakas į aplinką.

Atskiru balsavimu EP nariai pritarė siūlymui laikinai netaikyti ATL sistemos skrydžiams tarp ES ir kitų šalių oro uostų.

Prekybos taršos leidimais sistema

2005 m. sukurta prekybos ATL sistema nustato bendrą anglies dvideginio (CO2) taršos apimtį, kuri kasmet palaipsniui mažinama.

Iki 2020 m. pramonės šakų, įtrauktų į ATL sistemą, CO2 išlakų lygis bus 21 proc. mažesnis nei 2005 m.

Įmonės, į aplinką išmetančios tam tikrą kiekį CO2, iš ES valstybių turi pirkti atitinkamą kiekį taršos leidimų.

Vienas leidimas atitinka vieną toną CO2. Jei įgytas leidimas nepanaudojamas, įmonės gali jį parduoti. Ribojant šių leidimų pasiūlą, reguliuojama jų kaina.

Siūlymas užšaldyti prekybą: prieš ir už

Europarlamentarai, kurie prieštaravo siūlymui užšaldyti prekybą dalimi taršos leidimų, ragino iš esmės reformuoti ATL prekybos sistemą.

Jie nuogąstavo, kad dirbtinis įsikišimas į leidimų pasiūlą ir jų pabranginimas gali pakirsti pasitikėjimą šia sistema, paminti Europos pramonės konkurencingumą, o padidėję kaštai gali būti perkelti vartotojams.

Tuo tarpu siūlymo šalininkai teigė, kad taršos leidimų pasiūla šiuo metu yra per didelė, o didesnė jų kaina paskatintų investicijas į inovacijas ir žaliąją ekonomiką, taip pat padėtų sujungti ES anglies dvideginio rinką su kitais regionais.

Pasiūlymas užšaldyti prekybą dalimi taršos leidimų buvo atmestas maža balsų persvara: 334 EP nariai balsavo už atmetimą, 315 prieš, o 63 susilaikė. Jis bus grąžintas svarstyti EP Aplinkos komitetui.

Pranešėjo nuomonė

EP pranešėjas Matthias Groote (Socialistai ir demokratai, Vokietija) po balsavimo apgailestavo dėl tokio rezultato: „Laikau tai žingsniu atgal klimato politikoje ir pataikavimu klimato šilimo skeptikams. Šio siūlymo atmetimas susilpnina ES ATL sistemą ir kelia grėsmę iškeltiems klimato politikos tikslams.”

Siūlymas netaikyti ATL sistemos aviacijai

Kartu EP nariai pritarė su Taryba pasiektam susitarimui ATL sistemos laikinai netaikyti tarptautiniams skrydžiams iš ES oro uostų ir į juos, siekiant Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje (ICAO) susitarti dėl aviacijos išlakų kiekio mažinimo pasaulio mastu.

Šį sprendimą parėmė 577 EP nariai, jam nepritarė 114, o susilaikė 21.

Europos Parlamento informaciija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras