BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Dumblo apdorojimo įrenginius apžiūrėjo Karoliniškių bendruomenės nariai

Vilniaus nuotekų valykloje ketvirtadienį lankėsi ir statomus naujus dumblo apdorojimo įrenginius apžiūrėjo Karoliniškių bendruomenės nariai. Statybų eiga itin svarbi šių rajonų gyventojams, nes kiekvienais metais atšilus orams juos pasiekia nemalonus susikaupusio dumblo kvapas.

Nuotr. iš www.vv.lt

Pasak Karoliniškių bendruomenės pirmininko Kęstučio Turonio, aplinkinių rajonų gyventojai yra girdėję įvairiausių siūlymų, kaip susidoroti su nemaloniu kvapu, bet iki šiol nė vienas jų nebuvo sėkmingai įgyvendintas. “Buvo kalbėta, kad garuojančią komposto krūvą reikia apdengti ar apipurkšti, bet kol dumblas pūdomas atvirose aikštelėse, problema išlieka,” - sakė K. Turonis.

Bendruomenės nariams pritarė ir Vilniaus nuotekų valyklos vadovas Vidmantas Puodžiūnas. Jo teigimu, pradėjus veikti naujiesiems įrenginiams, visas dumblo sutvarkymo procesas bus perkeltas į uždaras talpas, tad kvapai į aplinką ir gyvenamus rajonus nebesklis. “Dalį dumblo į pastatytus dumblo pūdytuvus pradėsime tiekti lapkričio mėnesį. Po metų dumblo apdorojimo įrenginiai jau veiks pilnu pajėgumu,” - pasakojo nuotekų valyklos vadovas.

Statomi dumblo apdorojimo įrenginiai priskiriami ypatingo sudėtingumo statinių kategorijai. Jie montuojami šalia esamų dumblo koncentravimo įrenginių, nestabdant tebevykstančių nuotekų valymo procesų montuojmi ir nauji vakuminiai filtrai, palaipsniui bus pereita prie naujų, papildomų dumblo apdorojimo technologijų.

Šiuo metu didžiausioje Lietuvoje nuotekų valykloje per parą vidutiniškai išvaloma apie 113 tūkst. kubinių metrų nuotekų, tačiau liūčių metu į nuotekų valyklą nuotekų padaugėja bent 3-5 kartus, todėl atsiranda daug problemų sureguliuoti padidėjusio vandens sriautus. Be to su lietaus nuotekomis nuo gatvių atplukdoma daug smėlio. Dirbant įprastiniu režimu, kasdien susidaro apie 200 tonų nusausinto nuotekų dumblo. Dalis susidarančio dumblo kompostuojama, o perteklinis nusausintas dumblas išvežamas į laukus.

Pradėjus veikti naujiems dumblo apdorojimo įrenginiams Vilniuje bus itin efektyviai išspręstas dumblo sutvarkymo klausimas. Smarkiai sumažės per parą susidarančio dumblo kiekis - po džiovinimo proceso liks tik 42 kubiniai metrai išdžiovinto dumblo vietoje šiuo metu susidarančių 200 tonų. Gamybos proceso metu susidariusios biodujos bus naudojamos elektros energijos gamybai ar patalpų šildymui.

Vokietijos ir Norvegijos bendrovių “WTE Wassertechnik” ir “Cambi” konsorciumas įsipareigojo darbus įvykdyti už 171,5 mln. litų. Didžiąją dalį lėšų, 105 mln. litų, skiria ES, per 31 mln. litų sumokės bendrovė “Vilniaus vandenys”, apie 34 mln. litų - Vilniaus savivaldybė, daugiau nei 11 mln. litų skirta iš valstybės biudžeto.

BNS

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras