BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Draugiškai, atsakingai ir sąmoningai keliauti įmanoma!

Regis, pastarąjį šimtmetį planeta - Žemė - pradėjo urbanizavimosi laikotarpį. Gamta nustojo būti terpė, kurioje žmogus gyvena. Ji tapo priemone mūsų poreikiams tenkinti, tarp jų - ir turistiniams. Masiškai mindžiodami svetimas (ir savas) žemes, palikome randų, kuriuos dabar turime išgydyti. Pasaulyje vis labiau populiarėja tausaus, atsakingo ir nežalojančio turizmo kryptys - ekoturizmas, atsakingasis turizmas, agroturizmas bei lėtasis keliavimas. Visos sritys panašios sąmoningo keliavimo idėja, tačiau siūlo į poilsį pažvelgti šiek tiek kitu kampu.

Ekoturizmo prioritetas - aplinkos saugojimas

Visuomenėje vis dar gaji mintis, kad turizmas yra ta sfera, kuri neša tik naudą. Keliaudami padedame „išlaikyti” trečiojo pasaulio šalis, kuriame naujas darbo vietas bei suteikiame vieni kitiems socialinį malonumą. Anaiptol, kelionės turi ir destruktyviąją pusę. Kaip ir medicinoje, taip ir ekoturizme, galioja viena svarbi, o gal net esminė taisyklė - nedaryk nieko blogo sau ir kitam.

Į egzotiškas vietas traukiantys turistai tampa trapios arba jau pažeistos ekosistemos naikintojais. Nors masinis turizmas aktyviai reikštis pradėjo tik XX a., tačiau netruko išryškėti jo sukelti neigiami padariniai gamtai ir vietos bendruomenėms. Mūsų planetoje susiformavo daugybė „karštųjų taškų”, į kuriuos kasdien įžengdavo daugybė pažinimo ir naujovių ištroškusių kojų. Dar tame pačiame amžiuje įvairių šalių valdžios atstovai ir sąmoningi piliečiai pradėjo rūpintis saugumu. Ne mūsų, landžiųjų turistų, tačiau gamtos.

Aplinkos užterštumo didėjimas, nykstantys koraliniai rifai, gėlo vandens sūrėjimas, ekosistemų ir arealų naikinimas, pakrančių erozija - štai, kas lieka po neatsakingų mūsų kelionių. Galite sakyti, kad jūs „neplėšote” koralinių rifų ir neteršiate vandens, tačiau yra daugybė kitų veiksnių, kurie plika akimi nepastebimi, tačiau protu lengvai suvokiami. Pavyzdžiui, kelionės metu išmetamas teršalų kiekis, egzotinių (tačiau nykstančių) gėrybių ragavimas, nedarnios gamybos skatinimas (suvenyrų pirkimas) ir t. t.

Taigi, reaguodami į taip sparčiai augantį turizmo mastą bei jo daromą poveikį aplinkai, mokslininkai pradėjo diskutuoti apie tai, ar yra įmanomas kitoks turizmas. Šio diskurso pasekmė - 1996 m. pavyko įteisinti turizmo eksperto H. Ceballos-Lascuraino apibrėžimą, kuriame ekoturizmas yra apibrėžiamas kaip: ,,Aplinką tausojantis keliavimas ir lankymasis gamtinėse teritorijose, kurio tikslas yra pažinti, patirti, pasidžiaugti gamta (bei kartu ir esančiomis kultūrinėmis vertybėmis), kuris skatina aplinkos išsaugojimą, pasižymi mažu poveikiu aplinkai bei, aktyviai įtraukdamas vietos bendruomenes, prisideda prie jų socialinės ir ekonominės gerovės.” Įvairiuose šaltiniuose pateikiama ir daugiau apibrėžimų. Kiekvienas jų savaip teisingas, tačiau esmė lieka viena - įprastas turizmas nuo ekoturizmo skiriasi gerokai didesne atsakomybe prieš gamtą.

Tačiau šis gana akademiškas požiūris į tokią asmeninę patirtį kaip turistavimas netenkino daugybės žmonių, norinčių savo keliones derinti su aplinkai nežalinga veikla. Dėl šios priežasties ekoturizmo samprata ilgainiui įgavo naujų formų bei interpretacijų.

Atsakingasis (angl. responsible) turizmas

Labai dažnai ši sąvoka yra siejama su ekoturizmu, tačiau šis turizmo terminų naujadaras turi labai svarbų žodį - „atsakingas”. Pasirinkę šį turizmą, jūs galite keliauti į prabangų viešbutį arba užsiimti savanoryste ūkyje, tačiau privalote išlikti ATSAKINGI.

Šis turistavimo būdas itin stipriai orientuotas į vietinių gyventojų poreikius ir gerovę. Įvairios agentūros, siūlančios atsakingos kelionės paslaugas, siekia, kad jūs kuo labiau pažintumėte naujo krašto kultūrą ir dar prieš kelionę susipažintumėte su vieta, į kurią keliaujate: ten vyraujančiomis tradicijomis, religija, taisyklėmis, pažintumėte vietinių kūno kalbą. Atsakingiems turistams patariama valgyti vietinių restoranuose, pirkti turguje ar vietinėse krautuvėlėse, naudotis viešuoju transportu ir taip prisidėti prie tos šalies ekonomikos cirkuliacijos. Kitų šalių kultūrą gali padėti pažinti svetingumo klubai (angl. Hospitality club). Tai tarptautinė apsikeitimo svetingumu bendruomenė pasauliniame tinkle. Šių klubų uždavinys yra skatinti taiką ir toleranciją pasaulyje, sujungti ir supažindinti įvairių kultūrų žmones - šeimininkus ir svečius, keliautojus ir vietinius. Tinklo veikla grindžiama alternatyviu požiūriu į turizmą, kuomet keliautojai atranda bei susipažįsta su tam tikra vietove „iš vidaus”, susitinka su draugiškai bei svetingai nusiteikusiais kitais nariais - vietiniais gyventojais. Čia keliaujama ne dėl vietovių, o dėl žmonių.

Geriausias būdas pažinti užsienio šalį - apsigyventi vietos bendruomenėje. Ir ne tik apsigyventi, bet, tiesiogine šio žodžio prasme, gyventi. Kartu su vietiniais gyventojais dirbti, padėti jiems namų ruošoje, atlikti įvairius darbus, pagelbėti prižiūrint gamtos objektus, gyvūnus ir socialiai silpnas žmonių grupes. Dažnai tokie turistai už pagalbą gauna maisto, nakvynės vietą ir galimybę pamatyti visą svečios šalies „virtuvę”.

Sraigės išmintis kelionėje

„Lėtumas galėtų būti pats veiksmingiausias sprendimas, norintiems prisidėti prie pasaulio gelbėjimo - siekiant darnos ir gyvenimo harmonijos bei neperžengiant žemės galimybių ribų”, - sakė žinoma darnaus vystymosi teoretikė amerikietė Donella Meadows. Pasak jos, užuot eikvojusi energiją kovai su pasaulio blogybėmis, visuomenė turėtų pirmiausia sumažinti gyvenimo tempą. Stabtelėjimas padėtų išspręsti daugybę aplinkosaugos problemų, daugiausia kylančių iš to paties sąmyšio.

Darnaus vystymosi eksperto Kęstučio Navicko teigimu, prasmingoms kelionėms reikia laiko - parymoti patikusioje vietoje, persimesti žodžiu su vietos gyventojais, praleisti naktį - įsibūti tame kraštovaizdyje.

„Mes gyvename greitajame amžiuje: kemšame greitąjį maistą, nuolat skubame, stengiamės visus darbus nudirbti kuo greičiau, kad vėl kuo greičiau galėtume dirbti kitą darbą”, - sako lėtojo gyvenimo šalininkai. Čia jie įjungia stabdžius ir liepia paklausti savęs, o kur mes taip skubame? Kada sustosime ir turėsime laiko skoniui, kvapui, svajonėms, bendravimui, šiltiems pokalbiams? Gal tada, kai mirsime?

Lėtųjų kelionių istorija jau turbūt galėtų skaičiuoti tūkstančius metų. Visais laikais buvo žmonių, kurių kelionių tikslas buvo ne tik prabėgomis apžiūrėti stulbinančią kitų šalių architektūrą, kultūrą, bet ir neskubant pajusti lankomos šalies ritmą, pabendrauti su vietiniais gyventojais ir pabūti pačiam su savimi naujoje aplinkoje.

Lėtųjų keliautojų, kaip ir viso judėjimo, simbolis yra sraigė. Įdomu, kad viena pirmųjų knygų apie šį sutvėrimą pasirodė 1607 m. Italijoje. Knygos autorius Francesco Angelita po ilgų sraigių stebėjimų išskyrė du svarbiausius aspektus: išmintingoji sraigė yra lėta, o tai rodo, kad skubėti - kvaila; antra, jei sraigė savo namelį visur nešiojasi kartu, „namai yra ten, kur yra sraigė”.

Lėtasis keliavimas remiasi šia filosofija: „išlik ramus, išmintingas, neskubėk, negailėk laiko šeimai, draugams, būk svetingas, gerbk aplinkinius, kiek galima daugiau atsijunk nuo moderniųjų technologijų.” „Lėtieji” ateina į gamtą ne joje pabūti, o su ja susibūti.

Lėtasis keliavimas (angl. slow travel) savo pavadinimą ir pavidalą įgavo dar XIX a. vid., kai garsus prancūzų rašytojas ir keliautojas Teofilis Gotje (Pierre Jules Théophile Gautier) savo straipsniuose pradėjo rašyti apie tai, kad keliavimas tampa vis labiau varginantis. Kelionės į Ispaniją metu (1843 m.) autorius rašė, kad jau geriau būtų likęs namuose nei dabar, karietoje, mėtomas iš šono į šoną.

Agroturizmas - ne tik kaimo lankymas

Agroturizmas Lietuvoje dažnai suprantamas kaip kaimo turizmas, kuomet žmonės nuvykę į kaimo sodybą ilsisi ar pramogauja. Visgi šis terminas nusako šiek tiek kitokią veiklą ir turi platesnę prasmę. Agroturizmas - tai, kai ūkininkai imasi ir paslaugų turistams teikimo, ir kartu supažindina juos su kaimo gyvenimu, žemės ūkio produktų gamyba.

Sodyba, skirta agroturizmo verslui plėtoti, turi atitikti savininko planus bei idėjas, vien standartinės paežerės šįkart neužteks. Agroturizmas itin paplitęs JAV. Čia galima rasti įvairiausių tipų ūkių, kuriuose galima išmokti gaminti maistą, remiantis vietinėmis tradicijomis, kopinėti medų, jodinėti žirgais, lankytis ekologijos, rankdarbių kūrimo ar sūrių gaminimo pamokose. Štai kad ir apsilankius Taikos ūkyje (angl. Peace of farm) (JAV) galite mėgautis ne tik svetingų ūkininkų sutikimu, nuostabia gamta, bet ir apsilankyti dvasingumo, sveikatos gerinimo ir net praturtėjimo kursuose. Europos pietų pusė gali pasiūlyti ūkius, įsikūrusius Sicilijos ir Toskanos slėniuose, kur jūsų laukia nepakartojama gamta, po pievas bėgiojančios avys, vyndarysės ir mocarelos gamybos kursai. Idealiu atveju ūkio šeimininkai gyvena toje pačioje vietoje kartu su svečiais. Šeimininkai čia būna draugiški ir šilti, mėgsta gaminti ir vakarieniauti kartu su svečiais.

Atostogos kaime tampa ne tik ramiu pasigulinėjimu, bet ir saviraiškos procesu. Tokiame ūkyje galite išbandyti konkrečią sritį - gėlininkystę, sodininkystę, žvejybą, medžioklę ir t. t. Leonardas da Vinčis yra pasakęs: „Tik prasmingai nugyventas gyvenimas - ilgas.” Ar norėtumėte, kad atostogos prailgintų jūsų gyvenimą?

Ekologinio ženklinimo skirtumai

50 proc. tarptautinės turizmo veiklos tenka Europai. Jos jūrų pakrantės, kalnai, paplūdimiai, ežerai, miestai ir miesteliai yra dažniausiai lankomos vietos pasaulyje. Mūsų gimtajame žemyne yra apie pusė milijono vietų, kur gali apsigyventi turistai, todėl, suprantama, keliautojų gausiai lankomos vietovės daro poveikį aplinkai. O poveikis dažnai priklauso nuo turistų apgyvendinimo vietų įrengimo kokybės. Tad šioje vietoje taip pat jau nebeapsieinama be ženklinimo. Ekologinio ženklo kriterijai apima taupesnį vandens ir energijos šaltinių panaudojimą, numato atliekų mažinimo programą, puikią vietinę virtuvę ir ekologinių produktų pasirinkimą, leidžia lankytojams susipažinti su vietine kultūra, gamtine aplinka ir įvairiomis aplinkai nekenksmingomis paslaugomis. Europa turi „žaliausią” turizmo paslaugų sertifikavimo programą, lyginant su kitais pasaulio regionais.

Viena žinomiausių ir labiausiai taikomų turizmo sektoriuje aplinkosaugos programų - „Žaliasis raktas” - skirta apgyvendinimo paslaugas teikiančiam sektoriui - viešbučiams, kempingams, svečių namams, vasarnamiams, kaimo turizmo sodyboms, kurios laikosi nustatytų aplinkosaugos reikalavimų.

Programos dalyviams keliami reikalavimai rūšiuoti atliekas, mažinti vandens ir elektros energijos suvartojimo sąnaudas, tinkamai naudoti chemines valymo ir plovimo priemones, ugdyti svečių bei dirbančio personalo sąmoningumą aplinkosaugos klausimais. Programos dalyviai, įvykdę Aplinkosaugos švietimo fondo programos keliamus reikalavimus, apdovanojami „Žaliojo rakto” diplomu, kuris suteikiamas vieneriems metams. Jiems pasibaigus, organizacijos vėl turi įrodyti, kad atitinka programos nustatytus reikalavimus.

Europos ekologinis ženklas „Gėlė” žymi gaminius, kurie atitinka aukštus kokybės ir aplinkos apsaugos reikalavimus. 1992 m. šiuo ženklu buvo pradėti žymėti aplinkai nekenksmingi produktai (išskyrus maisto produktus, gėrimus ir farmacinius preparatus), o nuo 2000 m. paslaugos, turizmas -
viena iš jų. „Gėlės” ženklą gauna tik tie produktai ir paslaugos, kurie yra kruopščiai patikrinti, prižiūrint nepriklausomai, visuomenei atskaitingai institucijai. „Gėle” paženklinti produktai privalo atitikti griežtus kokybės kriterijus, kad vartotojai už savo pinigus gautų vertingą prekę, kartu prisidėdami prie aplinkos apsaugos.

2001 m. buvo įkurta asociacija „Bio-Hotels” - viena iš pirmaujančių aplinkosaugos asociacijų vokiškai kalbančiose šalyse, turinti didelį partnerių tinklą visoje Europoje. Jei svečiuositės viešbutyje ir pamatysite „Bio-Hotels” ženklą, galite būti ramūs, kad čia jūs valgysite ekologišką maistą. Viešbutis, tapęs šios organizacijos nariu, ne tik gaus sertifikuotų maisto produktų, bet ir bus nuolat tikrinamas. Ekokontrolės specialistai, užsuke į viešbučio restorano virtuvę, patikrina, ar virėjai maistą gamina iš ekologiškų maisto produktų.

„Mėlynieji” paplūdimiai. Susitikimas su jūra ir smėlio „terapija” - vienas pagrindinių vasaros malonumų. Kasmet į paplūdimius sugūžėję turistai gali išvysti vis kitokios spalvos vėliavą, kuri informuoja mus apie galimybę maudytis. Raudona, geltona arba žalia. Prisiminkite šviesoforą - spalvų reikšmės čia analogiškos.

O ar teko matyti mėlyną vėliavą? Su maudynėmis ji nieko bendro neturi. O gal priešingai - turi labai daug. „Mėlynoji vėliava” liudija, kad paplūdimys ar prieplauka atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus. Turistai, išvydę paplūdimyje šį atributą, gali būti tikri, kad čia budės kvalifikuoti gelbėtojai, bus įrengti viešieji tualetai, geriamojo vandens šaltiniai bei informaciniai stendai.

2001 metais Nidos paplūdimys (Neringos miesto savivaldybė) buvo apdovanotas „Mėlynosios vėliavos” sertifikatu, o 2002 metais - ir „Mėlynąja vėliava”. Pasaulyje šiuo simboliu paženklinta apie 4000 prieplaukų ir paplūdimų, tad tikrai kiekvienas pasaulyje galime atrasti vietų, kur mūsų lauks švarios pakrantės.

Turizmo tendencijos pasaulyje

Jei jums ne prie širdies masinis turizmas, nemėgstate keliauti su kelionių agentūromis, o stengiatės patys viską kruopščiai suplanuoti, nesate abejingi aplinkosaugos problemoms, galite rinktis ekoturizmą. Visos turizmą plėtojančios pasaulio šalys ekoturistams siūlo įvairių maršrutų. Jūsų, kaip turisto, svarbiausias uždavinys - keliaujant daryti kuo mažesnį poveikį aplinkai, rinktis nekenksmingas aplinkai transporto priemones (dviratis, traukinys), galbūt, netgi keliauti pėsčiomis (eiti į žygius), apsigyventi vietose, kurios turi ekologinius sertifikatus ir, svarbiausia, sąmoningai tausoti gamtą ir bioįvairovę.

Nežinote nuo ko pradėti, planuojant tokią kelionę? Vienas paprasčiausių variantų - apsilankykite Nacionalinėje ekoturizmo interneto svetainėje www.ecotourism.org. Čia siūlomi patys įvairiausi maršrutai ir programos pagal pasirinktą žemyną ar šalį. Jei norite įprasminti savo atostogas, galite pasirinkti savanorystę. Kiekvieno iš mūsų pagalbos reikia ne tik žmogui, bet ir gamtai.

Prisijunkite prie Earthwatch (http://www.earthwatch.org) instituto siūlomų ekspedicijų. Earthwatch apima 120 sričių daugiau nei 40-tyje šalių ir siūlo savanoriams subsidijuotas kelionės išlaidas, darbą su mokslininkais ir aplinkosaugos studijas! Siūlomose ekspedicijose galima stebėti banginius bei delfinus Abako salose (salų grupė Bahamų šiaurėje) arba kartu su kinų mokslininkų komanda saugoti papročius bei tikėjimą jų protėvių žemėse.

Organizacija Go Eco (www.goeco.org/) siūlo prisidėti prie ekologinių ir humanitarinių projektų Australijoje, Azijoje, Europoje bei kituose žemynuose. Pasirinkite, kiek laiko norite užsiimti savanoryste ir kokioje pasaulio vietoje.

Atsakingieji turistai stengiasi kiek galima daugiau prisidėti prie pasirinkto krašto kultūros ir papročių puoselėjimo, skurdo mažinimo ir pagalbos vietiniams gyventojams. Štai keletas šių turistų taisyklių:

• Pirmenybę teikite vietiniams produktams.
• Tausodami naudokite vietinius išteklius, venkite atliekų ir per didelio vartojimo.
• Sužinokite, kur galite prisidėti prie gamtosaugos ar socialinių projektų.
• Paprašykite vietinių, kad kuo daugiau papasakotų apie savo gyvenimo būdą, papročius, buitį.
• Jei pažadėjote vietiniams, kad atsiųsite nuotraukų, taip ir padarykite, priešingu atveju, geriau negrįžkite.

Atsakingieji stengiasi mažinti turistų srautą į populiariausias, ypač gamtines vietas. Tačiau aiškiai suvokia, kad, pavyzdžiui, vienas „laukinės gamtos mėgėjas”, netinkamu laiku prisiartinęs prie paukščių perimvietės arba draustinyje susikūręs laužą, gali padaryti gerokai didesnės žalos nei keli šimtai lankytojų, per vieną dieną tvarkingai praėjusių specialiai jiems skirtu pažintiniu taku.

Didžiojoje Britanijoje atsakingo turizmo kelionių agentūra „Kaya” siūlo savanorystę - laukinės gamtos, aplinkosaugos ir pagalbos žmonėms. Jų teigimu, kasmet pasaulį apkeliauja tūkstančiai žmonių. Lankome egzotinius kraštus, o vietiniai tuo tarpu net neturi galimybės gauti minimalų išsilavinimą. Todėl mūsų pareiga padėti silpnesnėms ir skurdesnėms gyventojų grupėms.

Kelionių agentūroje siūlomos išvykos į įvairius Afrikos regionus, Vietnamą, Ekvadorą, Naująją Zelandiją ir t. t. Padėti galite mokydami skurdžių šalių gyventojus, rūpindamiesi našlaičiais, sergančiais ŽIV ir neįgaliais vaikais. Suaugusiesiems galite padėti statyti namus, dirbti su seksualinę prievartą ir smurtą patyrusiomis moterimis, mokyti įvairių amatų.

Kad ir kur būtume, mes visada turime du kelius - ignoruoti, nusisukti nuo lyg ir nesavų problemų, arba - prisiimti atsakomybę ir duoti ranką silpnesniajam.

Planuodami kelionę prisiminkite, kad vieta, kurioje jūs būsite laikinai, kažkam yra namai amžinai. Todėl gerbkime, mylėkime ir tausokime visa, ką liečia mūsų rankos.

Neseniai Lietuvos turizmo padangėje nuvilnijo gera žinia: interneto svetainėje „Maps.lt” buvo atidaryta skiltis „Keliaujantiems lėtai”, kurioje galima rasti šimtus lankytinų objektų ir maršrutų aprašymų su nuotraukomis ir detaliais žemėlapiais. Šiai turizmo šakai atstovaujantys turistai paprastai vienoje vietoje apsistoja ne mažiau kaip savaitei. Nuomojasi namą, butą ar sodybą. Maistą gaminasi vietoje, restoranuose praktiškai nesilanko, o norėdami pažinti vietinę virtuvę beldžiasi į kaimyno duris ir prašo patarimų arba randa entuziastingų žmonių vietinėse krautuvėlėse ar turguje. Vienas didžiausių lėtojo keliavimo malonumų - tyrinėjimas: vietinės gamtos, kultūros, tradicijų, žmonių, papročių. Lėtieji nelaksto su fotoaparatu ir gidu po istorines vietas, o tyliai ir visiškai neišsišokdami įsilieja į „natūralią” aplinką. Šių kelionių mėgėjai, kaip ir atsakingieji, mėgsta apsistoti ūkiuose, savanoriauti mokyklose, padėti socialiai jautrioms grupėms.

Įdomiausi ekoturizmo objektai

Nuvykę į Čilę, galite užsukti į ekostovyklavietę „Patagonia”. Įspūdingame nacionaliniame parke „Torres de Paine” įsikūręs viešbutis atitinka vienus aukščiausių ekostandartų pasaulyje. Visa reikalinga elektros energija čia yra gaunama iš saulės baterijų ir mikroturbinų. Žavūs kupolo formos nameliai maksimaliai atitinka pasyvaus namo funkcijas. Čia yra tik 25 kambariai-nameliai, o įspūdingos kalnuotos vietovės pritraukia daug daugiau norinčiųjų nei čia telpa. Viešbučio šeimininkai didžiuojasi, kad jų organizuojamos kelionės yra unikalios, ekologiškos, kruopščiai apgalvotos, turi teikti lankytojams maksimalų pasitenkinimą ir teigiamą patirtį. Teigiama, kad svečiai čia išjungia „normalų” gyvenimą, pajunta ryšį su gamta, pažįsta naujas vietas ir atgauna gyvenimo džiaugsmą.

Viešbutis „White Pod” yra įsikūręs žavingame Šveicarijos Alpių kalnų kaimelyje Les Cerniers. Balto sniego apsuptyje čia stovi 15 kupolo formos namelių, pastatytų ant medinių platformų. Įžengus į vidų, jie anaiptol neatrodo panašūs į jurtas (kaip atrodo iš išorės). Čia dvelkia prabanga, nors interjerui panaudotos tik ekologiškos medžiagos. Kalnuose turistams siūloma įvairių pramogų: nuo pasivažinėjimo į roges įkinkytais šunimis iki masažų ir SPA procedūrų. Viešbutis turi privačius keltuvus ir 7 kilometro ilgio trasas, kuriomis turistai gali slidinėti. Šeimininkai labai rūpinasi, kad šiame gamtos mylėtojų rojuje būtų sunaudota kuo mažiau vandens, elektros energijos, o atliekos būtų rūšiuojamos.

2008 metais Uxbrigde (Anglija) buvo atidarytas pirmas Europoje viešbutis iš konteinerių. Tai ne šiukšlių, o jūriniai konteineriai. Viešbučių komplekso „Travelogde” savininkai nusprendė nustebinti keliautojus, gyvenamajai erdvei kurti pasitelkę neįprastas medžiagas - jūrinius konteinerius. Mieste buvo „sukomponuoti” 86 įvairių dydžių konteineriai, padarytos pertvaros, langai - ir štai jums puikiai gyventi tinkantys 120 kambarių.

Išsiilgusiems kalnuotų vietovių, žemyn srūvančių krioklių vertėtų aplankyti Kroatijos Plitvicų nacionalinį parką. Parke esančioje kalnų grandinėje vienas po kito didėjimo tvarka išsidėstę pilkai melsvi karstiniai ežerai patrauks net didžiausią urbanistikos mylėtoją. Ežerus jungia pratakos, kuriose yra 140 krioklių, daug karstinių urvų, versmių. Nacionalinio parko teritorijoje esantys miškai vietomis primena džiungles. Gyvūnija čia nepaprastai įvairi: be nesuskaičiuojamų paukščių ir mažų gyvūnėlių rūšių, čia galite sutikti elnių, stirnų, meškų, vilkų, laukinių šernų ir kačių.

Ekoturistai, trokštantys nuotykių, gali pamėginti keliauti pas krokodilus. Viena Meksikos kelionių agentūra siūlo apsilankyti biosferos rezervate, kur auginami ir prižiūrimi krokodilai. Kartu su sertifikatą turinčiu gidu galėsite ne tik pasivaikščioti po šias pavojingas teritorijas, bet ir savo rankomis paliesti šiuos plėšrius padarus.

2009 m. Danijoje buvo įkurtas labai garsus viešbutis „Crowne Plaza Copenhagen Towers”. Visą reikalingą energiją 25 aukštų pastatas gauna iš atsinaujinančių energijos šaltinių. 2010 metais viešbučio fojė buvo įrengti du sportiniai dviračiai, prijungti prie elektros generatorių. Kiekvienas viešbučio svečias kviečiamas minti šį dviratį ir už tai gauti nemokamą vakarienę, kuri viešbučio restorane kainuoja apie 240 Danijos kronų (115 litų). Tereikia „išminti” energijos kiekį, kuris siekia 10 vatvalandžių (Wh), t. y. maždaug 15 minučių, ir galite eiti vakarieniauti.

Prieš keletą metų „Forbes” sudarė geriausių ekoviešbučių sąrašą. Pirmąją vietą užėmė viešbutis „CESiaK”, įsikūręs Meksikoje, Karibų jūros pakrantėje, biosferos rezervate veikiantis nuo 1998 metų. Viešbutis siūlo turistams apsigyventi nameliuose, pastatytuose iš natūralių medžiagų, išklausyti kursus apie ekologiją, ragauti patiekalų, pagamintų iš ekologiškų produktų. Centre įdiegtos ekologiškos technologijos, įskaitant lietaus vandens surinkimo, saulės ir vėjo energijos panaudojimą, ir kita. Pajamos, gautos iš pažintinių kelionių, žvejybos, nakvynės ir kitos veiklos, naudojamos apsaugos ir švietimo programoms biosferos rezervate finansuoti.

Indrė Ribačiauskaitė

Šis straipsnis yra perspausdintas iš žurnalo “Green’as” Nr. 9.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

R2012-07-20 09:52

Pirmiausia tai noriu padėkoti už tokį straipsnį. Norėčiau, kad vieną dieną mums būtų tikrai svarbu pamatyti, suprasti ir pajausti lankantis vietovėse, o ne tik pasididžiuoti, jog buvau ten kur dar nedaugelio būta… Liūdna klausytis pasakojimų apie penkių žvaigždučių viešbučių privalumus, o ne apie vietovės unikalumą, gyventojus, kultūrą…

Rašyti komentarą

Tavo komentaras