BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Dirvožemis ekologiniame ūkyje prastėja


Dirvožemis pasižymi derlingumu, todėl yra pagrindinis augalų maitintojas. Tai gerai supranta ekologiškai ūkininkaujantys žmonės, nes jie nevartoja cheminių augalų tręšimo ir apsaugos priemonių. Čia mąstoma apie natūralų, arba gamtinį, kultūrinių augalų maitinimą, o populiariai kalbama apie „žemę maitintoją”, kuri teikia augalams natūraliai susikaupusias maisto medžiagas, susidariusias iš gyvenimą baigusių augalų ir gyvūnų irimo produktų, susijungusių su dirvožemio mineraline dalimi. Taip susidaro humusas, dirvožemio naujadaras, kurio daugiausia yra armenyje, arba dirvoje, gausiai perpintoje smulkių žolinių augalų šaknų.

Gilesniuose dirvožemio sluoksniuose auga storesnės pavienės šaknys, todėl ir humuso yra mažiau.

Taigi, kuo dirvožemis humusingesnis, tuo jis pajėgesnis natūraliai auginti gausesnį ekologiškų augalų derlių, nes turi daugiau maisto medžiagų, geresnės jo fizikinės savybės. Žinoma, tam skirtos ir leistinos žemdirbystės bei augalininkystės technologijos. Deja, ekologiniame ūkyje jos yra smarkiai ribotos.
Lyg ir aiškėja, kad natūraliai auginamų ekologiškų augalų derlius visada yra menkesnis už intensyviai auginamų augalų derlių. Gal todėl prieš 20 metų, ekologiško ūkininkavimo pradžioje, įtakingi žmonės pasiūlė tuo užsiimti menko natūralaus našumo dirvožemiuose, o derlingiausiuose - taikyti intensyvias augalų auginimo technologijas.

Tokios žemės ūkio politikos pasekmės nagrinėtos balandžio 14 d. LŽŪU surengtoje mokslinėje konferencijoje „Dirvožemis ekologiniame ūkyje: patirtis, problemos, sprendimai”, kurią organizavo Lietuvos dirvožemininkų draugija prie Lietuvos MA Žemės ūkio ir miškų mokslų skyriaus, Agronomijos sekcijos Dirvotyros ir agrochemijos komisija kartu su Lietuvos ekologinės žemdirbystės asociacija „Gaja”.

Dirvožemio natūralaus derlingumo praradimo problemą šalies ekologiniuose ūkiuose nagrinėjo „Gajos” prezidentė prof. habil. dr. V. Žekonienė pranešime „Dirvožemio savybių kaita ekologiniame ūkyje”. To priežastis - sutrikusi mažoji biologinė medžiagų apykaita dirvožemyje, kai su augalų derliumi išneštą biogeninės kilmės medžiagų dalį nesugebama kompensuoti organinėmis trąšomis, nes ekologiniuose ūkiuose per mažai laikoma gyvulių, užtikrinančių reikalingo mėšlo kiekio sukaupimą. Ši krizė kasmet gilėja, ekologinių ūkių dirvožemiai prastėja, užauginamas labai menkas ekologiškų augalų derlius. Pranešėjų prof. dr. J. Ramanauskienės ir doc. dr. A. Astromskienės (LŽŪU) tyrimais, tai atsiliepia ir sumenkusiai ekologiškų produktų rinkai Lietuvoje.

Smarkiai sumažėjusį augalų maisto medžiagų kiekį ekologinių ūkių dirvožemiuose pastebėjo ir kiti mokslininkai. Tai ypač išryškėjo doc. dr. N. Sabienės (LŽŪU) pranešime, kuri gausiems klausytojams pristatė skirtingų žemdirbystės sistemų poveikį dirvožemio agrocheminių savybių rodikliams. Matyti, teks grįžti prie senos patirties, kad dirvožemio derlingumą galima palaikyti auginant daugiametes žoles tinkamoje augalų sėjomainoje. Bet ją įdiegti nedideliame ekologiniame ūkyje yra sudėtinga, reikia ne tik praktinės, bet ir mokslinės išminties.

Šiuose tyrimuose išryškėjusias tiesas tarsi patvirtino prof. dr. A. Bučienės (KU) pranešimas apie biogenų išplovų iš dirvožemio mažinimo galimybes ekologiniame gyvulininkystės ūkyje.

Konferencijos tematiką apibendrinantį pranešimą „Lietuvos ekologinių ūkių dirvožemių agrocheminiai rodikliai” perskaitė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Agrocheminių tyrimų laboratorijos direktorius prof. habil. dr. G. Staugaitis. Kartu su kolegomis doc. dr. J. Mažvila ir dr. T. Adomaičiu jis vaizdžiai parodė dirvožemio degradacijos ekologiniuose ūkiuose problemą. Ji atsirado per 20 metų, matyti, nemažiau laiko reikės ir ją pašalinti. Tik vargu ar susitvarkys su šia problema patys ūkių šeimininkai, turėtų tai labiau rūpėti ir šalies valdžiai.

Prof. Algirdas MOTUZAS,
Lietuvos MA narys ekspertas,
Lietuvos dirvožemininkų draugijos pirmininkas

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

ofu2011-06-20 22:25

..jeigu teisingai supratau, tai šiame rašinyje mintis dėstė teoretikai…o ką apie tai mano praktikai..?…..

Rašyti komentarą

Tavo komentaras