BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Didysis šiukšlių telkinys padidėjo 100 kartų

Didžiulis plastikinių šiukšlių sūkurys, susiformavęs šiaurinėje Ramiojo vandenyno dalyje, per pastaruosius 40 metų padidėjo 100 kartų. JAV mokslininkai perspėjo, kad mirtini mikroplastikai, dalelės, mažesnės nei 5 milimetrai, grasina pakeisti natūralią vandenynų aplinką, praneša telegraph.co.uk.

Laikotarpiu nuo 1972 iki 1987 metų daugumoje tyrimams paimtų mėginių mikroplastikų nerasta, teigiama Karališkosios mokslo draugijos žurnale „Biology Letters” skelbiamame tyrime.

Šiandien mokslininkai skaičiuoja, kad sūkuriuojanti šiukšlių sankaupa, vadinama Šiaurės Ramiojo vandenyno subtropiniu žiedu arba Didžiuoju Ramiojo vandenyno šiukšlių lopu, yra maždaug Teksaso valstijos dydžio.

„Mažų žmogaus sukurtų plastiko dalelių paplitimas žiede per keturis pastaruosius dešimtmečius padidėjo 100 kartų”, - teigiama Kalifornijos universiteto tyrėjų pranešime.

Jungtinių Tautų Aplinkosaugos programa teigia, kad kiekviename kvadratiniame kilometre jūros randama apie 13 tūkst. plastikinių šiukšlių dalelių.

Plastikinės dalelės patenka į jūrų gyvūnijos ir paukščių organizmus, mišinyje daug nuodingų cheminių meždiagų.

Anot tyrimo, šiukšlių telkinys tampa nauja vandenynų vabzdžių, vadinamų „jūros čiuožikais”, gyvenamąja vieta. Šie vabzdžiai maitinasi planktonu ir žuvų ikrais, o jais minta jūrų paukščiai, vėžliai ir kitos žuvys.

Vabzdžiui, visą savo gyvenimą praleidžiančiam jūroje, reikia kieto paviršiaus kiaušinėliams sudėti. Anksčiau jis tai darydavo ant gana retai pasitaikančių plūduriuojančių medgalių, pemzos ar jūros kriauklių.

Jei mikroplastikų tankis ir toliau didės, daugės ir vabzdžių, įspėja mokslininkai, o tai „greičiausiai vyks jų grobio, tokio kaip zooplanktonas ir žuvų ikrai, sąskaita”.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras