BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Atsargiai - melaminas ir teflonas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad bendra Europos Sąjungos Skubių informacinių pranešimų apie nesaugius maisto produktus sistema (RASFF) gauti pranešimai dėl nesaugių medžiagų ir gaminių, besiliečiančių su maistu. Šių gaminių naudojimas pavojingas sveikatai, kadangi iš jų migruoja neleistinos draudžiamos medžiagos.

Pagal gautą informaciją iš rinkos išimamos UAB „Baltmark“ (Alytus) į Lietuvą iš Ukrainos įvežtos juodos kepimo skardos su nepridegančiu paviršiumi. Nustatyta, kad šios kepimo skardos yra su defektu - jų paviršius lupasi, todėl iš pažeistų kepimo skardų į maistą gali migruoti neleistinos draudžiamos medžiagos.

UAB  “Baltmark“, esanti Naujoji g. 8A – 6, Alytuje atstovai pranešė, kad iš Lenkijos įmonės MIX SHOP SP. Z O.O įsigijo 13 vienetų kepimo formų EP 079. Formos buvo parduotos įmonės parduotuvėje Alytuje.

Taip pat iš rinkos išimami ir 644 vienetai Kinijos kompanijos „Brightman International Trading Co., Limited“ melamininiai puodukų, iš kurių į vandeninį ir rūgštinį tirpalą migruoja per didelis kiekis melamino. Šią prekę platina UAB MAXIMA LT.
Melaminas – cheminė medžiaga naudojama poliuretano gamybai. Melaminas įtrauktas į Lietuvos higienos normą HN 16:2006 „Medžiagų ir gaminių, skirtų liestis su maistu, specialieji sveikatos saugos reikalavimai“, kur nurodyta didžiausias galimas specifinės migracijos iš gaminio, besiliečiančio su maistu (pakuotės), į maisto produktą lygis.

Medžiagų ir gaminių, besiliečiančių su maistu kontrolę rinkoje vykdo Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos. Pagal pasirašytą tarpžinybinį bendradarbiavimo susitarimą apie šių gaminių patekimą į Lietuvos Respublikos rinką informuota Valstybinė ne maisto produktų inspekcija prie Ūkio ministerijos ir Valstybinė sveikatos priežiūros tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos. Šiuo metu vyksta tyrimas, apie kurio rezultatus bus papildoma informacija.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įspėja, jeigu nusipirkote aukščiau minėtų gaminių, jų nenaudokite maistui ruošti, o jeigu turite pirkimo čekį, kreipkitės į prekybos vietą iš kur įsigijote šiuos gaminius. Platintojai ir pardavėjai yra atsakingi už nesaugių gaminių pašalinimą iš rinkos, todėl privalo priimti nesaugų gaminį iš vartotojų.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Ekonaujienų redakcija nori atkreipti dėmesį, jog melaminas nėra lengvai kenksminga medžiaga ir priminti, jog neseniai kilusio melamino skandalo metu Kinijoje jo dalyviai buvo nuteisti, o vienam iš jų įvykdyta griežčiausia - mirties bausmė.

Taip pat skubiai apžiūrėkite savo keptuvę. Jeigu plėvelė lupasi kuo greičiau keptuvę išmeskite arba dar geriau - kreipkitės į LR maisto ir veterinarijos tarnybą ir reikalaukite atsakomybės. Privalome būti socialiai atsakingi ir reikalauti iš valdžios institucijų, kad jos dar griežčiau prižiūrėtų vykdomą prekybą ir tokių produktų į parduotuves apskritai nebūtų tiekiama. Susimąstykite, jei net valstybinė tarnyba pranešė apie nusilupusios skardos plėvelės pavojus organizmui, reiškia ji tikrai akivaizdžiai kenksminga.

Rodyk draugams

Komentarai (10)

Diman2009-02-14 10:22

Čia, kaip suprantu, kalbama vien apie savaiminį sluoksnio atsilupimą? Nes šiaip tai vieno neatsargaus šakutės judėsio pakanka, kad jis atsiluptų nuo bet kurios keptuvės :D

Laimis Žmuida2009-02-14 14:44

Vienaip ar kitaip atsilupęs, jis patenka į žmogaus organizmą ir gali pakenkti.

Dia2009-02-23 15:50

Siaubas!Prieš kokį mėnesį Maximoj nusipirkau visą komplektą plastmasinių indų,tikriausiai tokių.Bet etikečių jau neliko.Ir pernai esu pirkusi komplektus,nes kelionėje juos patogu naudoti.Tai ką,mes visą tą laiką nuodijomės?Tuomet kur pirkti kokybišką produkciją?Žinau firmą "tuperware",bet ten labai brangu.

Anonimas2009-02-27 21:29

as siandien vaikui norfoj nupirkau lekste is melamino ir dabar perskaiciau si straipsni, ta lekste ir yra skirta vaikams tai nejaugi tiek vaikuciu tokias lekstutes naudoja ir mamytes nieko nezino

Anonimas2009-02-28 19:06

Melaminas – cheminė medžiaga naudojama poliuretano gamybai. O iš poliuretano gaminami čiužiniai, ant kurių miegam visi ir vaikai pirštukus burnon kiša… kaip tai suprasti? ar irgi nuodijamės..?

mama2009-03-01 22:23

na va rasote, kad tuperware brangu, taciau tai EKOLOGISKA…o vat kur pigu ten nuodinga.
Tai klausimas ka geriau naudoti, kas brangiau, bet 100% nekenksmina, o net gi ekologiska ar geriau pigu, bet kenksminga?
O del keptuviu, nesutinku cia su kai kuriais esanciais, Nes tarkim TEFAL keptuves teflonines, jos net perbrauktos sakute nesilupa :)
DARYKIM ISVADAS…NETAUPYKIM SVEIKATAI!!!!

asar2009-03-09 10:04

Apie vaikuciams skirtus indelius: mano dukrele judri, labai daznai duzdavo indai, tad nupirkau grazius, tais laikais (pries 5m.) pakankamai brangius indelius. Maitinai ja is ju ir dziaugiausi, vezdavomes ir i keliones. Pasklidus info apie melamino zala, paskaiciau ant turimu vaikisku indeliu parasyta "From melamine". Siutas paeme ir tiek.
Gaminiai is melamino: o ka daryti jeigu virtuvinio kompleklto dureles is melamino? Jos su maistu tiesiogiai nekontaktuoja, bet vistiek nemalonu zinoti.
Aciu veterinarijos ir maisto tarnyboms.

Anonimas2009-03-09 20:50

Kazin, ar katinam nepakenks toks indelis? Turiu ir as , manau, gal katinui vandens ipilsiu, bet ir ji, vargseli, turbut nuodysiu?..

Laimis Žmuida2009-03-10 19:53

Melaminas ir Afrikoje melaminas. :) Visiems kenkia.

toks (Tadas)2009-03-22 12:54

Pataisymas - melaminas (monomeras) naudojamas melaminformaldehidinė dervos (polimero, arba plastiko) gamybai, poliuretanasi yra kiek kitoks plastikas. melaminformaldehidinė derva (plastikas) sutyrumpintai taip pat vadinama melaminu (kaip ir jo žaliava, tikrasisis melaminas). Melaminas (plastikas) nekenkia jeigu jis pilnai polimerizavęsis, t.y. jei pilnai laikytasi tų indų gamybos technologijos, tai esamame plastiko gaminyje melamino monomero kiekis yra pakankamai mažas, kad jį būtų saugu naudoti ir vaikų indams.

Kinijoje vykęs pieno gaminių skandalas - tai sukčiavimo atvejis, kuomet siekta tik apgauti (paperkant laboratorijų vedėjus ir valdininkus) pridedant melamino (monomero) į pieno gaminius, kad įprastiniai tyrimai (tyrimo metodai kuomet baltymų kiekis maiste nustatomas pagal azoto kiekį) paroddytų didesnį azoto (atseit baltymų) kiekį. Tai buvo žiauri ir sąmoninga apgavystė.

Grįžtant prie plastikų, tai iš maisto, vandens indams vis dar tebevartojamų (o taip pat ir vaikų žaislams, kuriuos vaikai ima į burną) kenksmingiausi yra polivinilchloridas (santrumpa PVC) ir polikrabonatas (santrumpa PC). Šie plastikai neturėtų būti naudojami maisto indams, jų irimo atliekos labai nuodija ir gamtą. Polistireno (santrumpa PS) ir polietilentereftalato (santrumpos PET, PETE) kenksmingumas sąlytyje su maistu nėra įrodytas, nor abejonių esama. Kiti maistui naudojami plastikai -nekenksmingi tai polietilenas (PE, HDPE, LDPE), polipropilenas (PP), melaminformaldehidinės dervos plastikas (MF), pastarasis netinka naudoti mikrobangėje. Plastikai taip pat žymimi ir skaičiais.

Šaltiniai: http://en.wikipedia.org/wiki/Plastic

"Atgimimas", 2008 m. spalio 10-16 d. Nr. 36 (1004)

Rašyti komentarą

Tavo komentaras