Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2013-11-15

Kanapių laukai – nauda ar grėsmė Lietuvos sparnuočiams?

Publikuota: Kita, Paukščiai, Visuomenė, Žemdirbystė

Lietuvoje kaip žemės ūkio kultūrą vėl leidus auginti kanapes, kasmet atsiranda vis daugiau jomis apsodintų laukų. Jie labai patrauklūs grūdlesiams paukščiams, kurie vasaros pabaigoje - rudens pradžioje apie kanapių laukus susirenka palyginti gausiais būriais. Juose dominuoja startos ir kikilinių šeimos atstovai, kurie čia randa labai geras mitybines sąlygas. Juos, savo ruožtu, lydi plėšrieji paukščiai. Todėl vis populiarėjantį kanapių auginimą galima laikyti kaip palankią paukščiams žemės ūkio veiklą. Tačiau ūkininkai, matyt, paukščius mato kaip savo konkurentus, todėl netikėtai iškyla ir naujos problemos.

Šių metų rugsėjo 6 dieną Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai kartu su neetatiniais aplinkos apsaugos inspektoriais vykdė reidą siekdami užtikrinti medžioklės taisyklių reikalavimus. Vykdant reidą Radviliškio rajone, netoliese Praviršulio botaninio-zoologinio draustinio greta kultūrinių kanapių laukų buvo pastebėti keisti įrenginiai. Detaliau apžiūrėjus buvo nustatyta, kad prie šių laukų buvo įrengti spąstai sparnuočiams, t. y. tarp dviejų medinių karčių kabojo ištempti žvejybiniai statomieji tinklai.

Vienas iš kanapių laukuose pastatytų tinklų. M. Kazlausko nuotr.

Kadangi šių įrankių laikymas bei turėjimas užtraukia administracinės teisės pažeidimų kodekse nurodytas nuobaudas, atliekant pažeidimo vietos apžiūrą, esančiuose trijuose kanapių laukuose buvo rasta 12 vienetų statomųjų žvejybinių tinklų, kurių bendras ilgis siekė 180 metrų. Šiuose tinkluose buvo įkliuvę ir žuvę dvi kiauliukės ir keturios nendrinės startos.

Paukščiai, rasti tinkluose. M. Kazlausko nuotr.

Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių 58.18 punktas draudžia medžioti paukščius tinklais ir spąstais, medžioti paukščius be medžioklinių šunų, išskyrus varninius paukščius. Todėl šį įvyki galima teisiškai traktuoti, kaip paukščių medžioklę draudžiamais įrankiais bei būdu. Gyvosios gamtos apsaugos inspekcija šiuo metu atlieka tyrimą dėl neteisėtos paukščių medžioklės, piliečius mačiusius ar turinčius informacijos apie šią neteisėtai vykdytą medžioklę prašytume ją suteikti Gyvosios gamtos apsaugos inspekcijai šiuo telefono numeriu 8 620 91456.

Šiuo metu lieka neaišku, kokiu tikslu buvo paspęsti spąstai paukščiams. Galima tik spėti, jog ūkininkai tokiu būdu siekia kanapių laukuose sumažinti paukščių skaičių, kadangi šie sulesa dalį kanapių derliaus. Kaip žinia, kanapių laukai rudens metu yra labai patrauklūs grūdlesiams paukščiams, kurie čia apsistoja maitintis, neretai sudarydami skaitlingus būrius. Tai LOD nariai pastebėjo keliose šalies vietose, kur auginama ši kultūra. Tačiau, iš kitos pusės, Radviliškio rajone aptiktas paukščių naikinimo faktas kelia nerimą ornitologams bei gamtosaugininkams bijant, jog tokia praktika netaptų įprasta ir kitose šalies vietose. Aptikti negyvi paukščiai parodė, jog paukščių gaudymą kanapių laukuose galime traktuoti kaip naują potencialią grėsmę sparnuočiams, per ilgesnį laikotarpį darančią reikšmingą poveikį grūdlesių paukščių populiacijai. Todėl prašome visus, pastebėjusius panašius paukščių gaudymo faktus, nedelsiant pranešti vietiniams Gyvosios gamtos inspektoriams arba LOD sekretoriatui, kuris imtųsi atitinkamų priemonių. Taip pat prašytume, esant galimybei nufotografuoti pastebėtus paukščių gaudymo ar žūties atvejus, kas leistų patraukti pažeidėjus administracinėn atsakomybėn.

Parengė LOD pagal Mariaus Kazlausko pateiktą informaciją

Patiko (0)


Atgal į: Kanapių laukai – nauda ar grėsmė Lietuvos sparnuočiams?