Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2013-08-23

VRK įregistravo piliečių iniciatyvinę grupę surengti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams

Publikuota: Gamta, Politika, Renginiai, įvykiai, Visuomenė

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) ketvirtadienį įregistravo iniciatyvinę grupę, kuri nori surengti privalomąjį referendumą dėl trijų Konstitucijos straipsnių keitimo - sumažinti reikalavimus referendumui surengti ir uždrausti žemės pardavimą užsieniečiams bei juridiniams asmenims, rašo BNS. Už tokį sprendimą balsavo aštuoni VRK nariai, prieš buvo trys, vienas susilaikė.

Hugo.arg nuotr.

Iniciatyvinė grupė siekia, kad Lietuvoje įvyktų referendumas, per kurį būtų balsuojama, jog referendumą būtų galima surengti surinkus ne mažiau kaip 100 tūkst. rinkimų teisę turinčių piliečių parašų ir kad žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai gali priklausyti tik Lietuvos piliečiams ir valstybei.

Kad referendumas būtų paskelbtas, iniciatyvinė grupė privalo per tris mėnesius ne mažiau kaip 300 tūkst. parašų.

VRK nariai neturėjo pretenzijų dėl siūlymo sumažinti reikalavimus referendumui surengti, bet kai kurie jų kritikavo iniciatyvą dėl žemės pardavimo.

“Šis pasiūlymas faktiškai reiškia Lietuvos išstojimą iš Europos Sąjungos”, - sakė VRK narys Jonas Udrys.

Jo kolega Rokas Stabingis atkreipė dėmesį, kad pagal iniciatyvinės grupės siūlymą žemės nebegalėtų turėti ir Lietuvos juridiniai asmenys. Anot jo, dabar daug juridinių asmenų turi žemės nuosavybės, todėl kyla klausimas, ką jie darytių jeigu būtų priimtas minėtas siūlymas.

R.Stabingis priminė, kad iki 2014 metų galioja draudimas užsieniečiams įsigyti žemės ūkio paskirties žemės. Tačiau, pasak jo, iniciatyvinės grupės siūlymas uždraustų jiems įgyti ir namų valdos žemės.

“Kai įsigyjamas butas, prie jo suformuojamas sklypas (…) Tokiu atveju užsieniečiai negalėtų įsigyti nekilnojamojo turto Lietuvoje”, - kalbėjo VRK narys.

Iniciatyvinės grupės koordinatorius Pranciškus Šliužas pabrėžė, kad jie tik nori grąžinti 1992 metais priimtą ir kurį laiką galiojusią Konstitucijos nuostatą.

Iniciatyvinės grupės siūloma Konstitucijos nuostata galiojo iki 1996 metų, kai rengiantis narystei Europos Sąjungoje buvo nustatyta, jog žemės pardavimą reguliuoja konstitucinis įstatymas.

P.Šliužas teigė, kad žemės pardavimas užsieniečiams labai pakenks Lietuvos ūkiui, kad “nė vienas skurdžias pajamas turintis lietuvis neišlaikys žemės savo nuosavybėje”.

Aiškindamas galimus jų siūlymo padarinius juridiniams asmenims, P.Šliužas tvirtino, kad juridiniai asmenys Lietuvoje dažnai bankrutuoja arba “kažkam atitenka”.

“Žemė negali būti kažkieno, o mūsų juridiniai asmenys yra kažkieno”, - kalbėjo koordinatorius.

Referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams bando inicijuoti ir grupė Seimo narių. Tačiau jų sumanymą sukritikavo parlamento kanceliarijos teisininkai, pareiškę, kad siūlomi priimti Konstitucijos pakeitimai akivaizdžiai prieštarauja Europos Sąjungos teisei ir jų priėmimas galėtų būti pripažintas sava valia prisiimtų tarptautinių įsipareigojimų nesilaikymu.

Grupė Seimo narių siūlo spalį rengti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams uždraudimo. Parlamentarai, kaip ir grupė piliečių, siūlo referendumu keisti Konstitucijos 47 straipsnį į jį įrašant, kad “žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai nuosavybės teise gali priklausyti tik Lietuvos respublikos piliečiams ir valstybei”.

—–

2013 m. rugpjūčio 22 d. posėdyje Vyriausioji rinkimų komisija priėmė tokius sprendimus:

1. įregistravo 26 Lietuvos Respublikos piliečių, turinčių rinkimų teisę, iniciatyvinę grupę privalomajam referendumui paskelbti. Ši iniciatyvinė grupė referendumu siūlo priimti Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9, 47 ir 147 straipsnių pakeitimus. Siūlomų pakeitimų esmė: referendumu priimti sprendimai bus keičiami tik referendumu; referendumui paskelbti reikės ne 300 000 tūkstančių piliečių, turinčių rinkimų teisę palaikymo, bet užteks 100 000 piliečių parašų; žemės Lietuvoje nuosavybės teise nebegalės įsigyti užsienio fiziniai ir juridiniai asmenys bei Lietuvoje registruoti juridiniai asmenys; valstybės ir bendruomeninės reikšmės gamtos išteklių išgavimo ir naudojimo klausimai sprendžiami tik referendumu; sumanymą keisti Lietuvos Respublikos Konstituciją turės teisę pateikti Seimui ne mažiau kaip 100 000 tūkstančių piliečių. Referendumo iniciatyvinė grupė per nustatytą 3 mėnesių terminą surinkusi 300 000 rinkimų teisę turinčių Lietuvos Respublikos piliečių parašų dėl reikalavimo paskelbti referendumą, turi surašyti baigiamąjį aktą, kurį kartu su piliečių reikalavimais - pareiškimais perduoda Vyriausiajai rinkimų komisijai ne vėliau kaip 2013 m. lapkričio 29 d.

Vyriausiosios rinkimų komisijos informacija

Patiko (0)


Atgal į: VRK įregistravo piliečių iniciatyvinę grupę surengti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams