Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2012-06-27

Įkurtas pirmasis Lietuvoje senų galvaninių elementų surinkimo vietų tinklas „EEPA-Žalvaris“

Publikuota: Atliekos

Elektros ir elektroninės įrangos gamintojų ir importuotojų asociacija (EEPA) ir viena didžiausių Lietuvoje atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrovė „Žalvaris”, siekdamos kartu optimaliai plėtoti galvaninių elementų atliekų surinkimą Lietuvoje, pasirašė bendradarbiavimo sutartį. Nuo šiol „Žalvaris” rūpinsis galvaninių elementų surinkimu iš daugiau nei 6000 surinkimo punktų visoje Lietuvoje bei tinkamu jų perdirbimu. Be to, organizacijos kartu sieks, kad galvaniniai elementai ir kenksmingos elektronikos atliekos būtų įtraukti į draudžiamų supirkti atliekų sąrašą.

„Šiuo metu mūsų šalyje jaučiama ekologijos dvasia: vyksta įvairiausi projektai, kurių metu žmonės skatinami rūšiuoti atliekas, nemesti pavojingų aplinkai atliekų kur papuola, nešti jas ten, kur tokiomis atliekomis bus tinkamai pasirūpinta, - sako EEPA vadovas Giedrius Mikulskas. - Suvienydami jėgas tikimės dar aktyviau paveikti visuomenę ir užtikrinti pavojingų atliekų - galvaninių elementų - tinkamą surinkimą, tvarkymą bei utilizavimą”. Pagal pasirašytą bendradarbiavimo sutartį, organizacijos įsipareigojo į vieną bendrą galvaninių elementų surinkimo tinklą apjungti per 4000 EEPA ir beveik 2000 „Žalvario” prižiūrimų šių atliekų surinkimo vietų.

Bendrovės „Žalvaris” vykdančiojo direktoriaus Manto Marcinkevičiaus teigimu, pagrindinis bendradarbiavimo tikslas - suvienyti jėgas siekiant, kad senais galvaniniais elementais tinkamai atsikratyti galėtų visi, net ir atokesnių rajonų, gyventojai. „Bendrų pastangų dėka sieksime įrodyti, jog tik nuoseklus ir geriausią ES šalių patirtį atitinkantis šių specifinių pavojingų atliekų surinkimo būdas turi ilgalaikę perspektyvą, kurios negali garantuoti tokias atliekas supirkinėjančios ar trumpalaikes surinkimo akcijas vykdančios įmonės”, - sako M. Marcinkevičius.

Pasak G. Mikulsko, atliekų supirkimas yra viena didžiausių surinkimo sistemą griaunančių šiandienos problemų - už maždaug 44 vienetus dažniausiai buityje naudojamų AA tipo neveikiančių elementų siūlomas 2 Lt atlygis. „Tokia praktika nėra taikoma nė vienoje kitoje Europos šalyje ir iškraipo tiek metų Lietuvoje kurtą žmonių savimonę, jog visos atliekos, ypač tos, kuriose yra sveikatai ir gamtai pavojingų atliekų, turi būti savanoriškai rūšiuojamos kiekvienuose namuose bei atiduodamos saugiai ir tvarkingai perdirbti, - sako EEPA vadovas. - Be to, atliekų supirkimo praktika dažnai skatina lengvai pasipelnyti asocialius asmenis ir net vaikus - gauname gausybę pranešimų apie šių pavojingų atliekų vagystes iš mūsų prižiūrimų surinkimo punktų”.

Seni, išeikvoti galvaniniai elementai priskiriami prie pavojingų aplinkai atliekų, nes turi pavojingų metalų: kadmio, švino, gyvsidabrio, nikelio, ličio ir kt. Netinkamai atsikratant panaudotais galvaniniais elementais šiais metalais užteršiami gruntiniai vandenys, patenkantys ir į upes ar kitus vandens telkinius, arba juos sugeria augalai, kuriais minta įvairiausi gyvūnai. „Dažnai žmogus nė nepagalvoja, kad jo valgoma žuvis ar mėsa, gali būti užteršta sunkiaisiais metalais”, - pastebi G. Mikulskas.

Šiuo metu beveik 6000 galvaninių elementų surinkimo vietų - specialių dėžučių ar konteinerių - stovi parduotuvėse, degalinėse, spaudos kioskuose, pašto skyriuose, bibliotekose, švietimo ir visuomeninėse įstaigose. Statistikos duomenimis, žmonių atsakingumas kasmet vis didėja: 2010 m. senų galvaninių elementų buvo surinkta 10 t, 2011 m. - 13 t, o šiais metais vien asociacijos EEPA ir UAB „Žalvaris” pastangomis tokių elementų jau surinkta per 40 tonų.

Daugiau informacijos:
Asociacija EEPA - elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų ir akumuliatorių gamintojų ir importuotojų įsteigta organizacija. Pagrindinis EEPA tikslas - vykdyti ES ir LR teisės aktuose numatytas savo narių atliekų tvarkymo prievoles. Nuo 2006 m. EEPA organizuoja elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymą, o nuo 2009 m. pabaigos - baterijų ir akumuliatorių atliekų tvarkymą.

UAB „Žalvaris” yra viena didžiausių pavojingų atliekų surinkimo ir tvarkymo įmonių Lietuvoje, veikianti nuo 1965 m. Bendrovė renka, rūšiuoja, perdirba ir eksportuoja pavojingas atliekas, antrines žaliavas, elektros ir elektronikos įrangos atliekas, spalvotųjų ir juodųjų metalų bei jų lydinių laužą, teikia įmonėms kompleksinę aplinkosaugos dokumentų tvarkymo paslaugą, išduoda pažymas apie apmokestinamųjų gaminių, pakuočių atliekų tvarkymo užduočių įvykdymą. Lietuvoje veikia 6 regioniniai filialai, taip pat mobilūs atliekų surinkimo punktai.

Patiko (0)


Atgal į: Įkurtas pirmasis Lietuvoje senų galvaninių elementų surinkimo vietų tinklas „EEPA-Žalvaris“