Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2011-10-27

Lietuvoje skubama atrasti skalūnines dujas

Publikuota: Energetika, Skalūnų dujos, Tarša

Skalūnų dujos - tai gamtinės dujos, susikaupusios mažo skvarbumo ar nelaidžiose uolienose. JAV Energetikos informacijos administracijos Pasaulio skalūnų dujų išteklių ataskaitoje Lietuva yra įtraukta kaip valstybė, kurioje esama šio netradicinio kuro atsargų. Tikintis ekonominės sėkmės, energetikos sektoriaus gigantai skalūnų dujų ieškoti veržiasi ir į Europą. Lietuvoje sudaryta speciali darbo grupė nusiteikusi paskubinti LR Vyriausybę taikyti JAV skalūnų dujų žvalgybos bei gavybos technologijas, nepaisydama aplinkosaugininkų perspėjimų apie ekologines grėsmes.

Sudaryta darbo grupė, turinti parengti pasiūlymus dėl skalūnų dujų išgavimo ir naudojimo, ketina siūlyti Vyriausybei kuo greičiau paskelbti tarptautinį konkursą skalūninių dujų telkinių žvalgymo bendrovei išrinkti. Konkurso nugalėtojas turėtų būti paskelbtas kitų metų pavasarį. Numatoma, kad dujų telkinius Lietuvos teritorijoje atradusi bendrovė turėtų teisę vykdyti ir dujų gavybos darbus.

Komerciniam skalūnų dujų įsisavinimui taikomos sluoksnio hidraulinio plėšymo bei horizontalių gręžinių gręžimo technologijos. Šiame procese naudojamas specialus skystas mišinys, sudarytas iš vandens, sumaišyto su specialiu smėliu ir chemikalais. Mokslininkai perspėja, kad dauguma tų chemikalų yra nuodingi ir pavojingi žmogaus sveikatai. Gręžimas ir dujų išgavimas nėra hermetiški procesai, todėl iškyla didelė rizika chemikalais užnuodyti įvairius Žemės gelmių sluoksnius, o taip pat - ir geriamojo vandens telkinius. Dar viena grėsmė, kylanti išgaunant skalūnų dujas, tai vandens užteršimas metano dujomis.

Amerikoje kai kuriose vietovėse jau susiduriama su cheminės taršos problema geriamo vandens telkiniuose. Keletui JAV regionų, kur išgaunamos skalūnų dujos, buvo nustatytas leistinas ribas peržengtas užterštumo lygis. Dėl to buvo uždarytas ne vienas dujų gręžinys.

ŽL informacija

Patiko (0)


Atgal į: Lietuvoje skubama atrasti skalūnines dujas