Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2011-05-14

Gyvybės šaltinis po mūsų kojomis

Publikuota: Buitis, Ekologija, Visuomenė

Gegužės pradžioje vandens tiekėjai mini savo profesinę dieną. UAB „Utenos vandenys” visuomenę kviečia apsilankyti įmonėje, pamatyti, kaip iš žemės giluminių sluoksnių vanduo atkeliauja į mūsų namus. Visuomenė dalyvauja negausiai, nes mano, kad apie vandenį žino viską. Šiemet Lietuvoje surengta akcija „Nepirkime vandens plastikiniuose buteliuose”. Ekologinius produktus propaguojančios „Gyva.lt” atsakinga vandens vartojimo konsultantė Vaida Pavilonytė pasidalino mintimis apie geriamąjį vandenį, jo naudojimo kultūrą.

Chemiškai išvalytas vanduo

V. Pavilonytė papasakojo, jog mokėsi Kauno technologijos universitete, Chemijos technologijos fakultete, įgijo aplinkos inžinerijos specialybę. Stažuodamasi Prancūzijoje vandens valymo gamykloje ir vienoje laboratorijoje supratusi, kad Lietuva turi sunkiai įkainojamą turtą - žemės giluminių sluoksnių vandenį. Pasaulyje mažai šalių, kurių miestai, gyvenvietės naudojasi tokia gamtos dovana. Prancūzijoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, vartojamas upių, kitų antžeminių telkinių vanduo. Jis maisto gamybai ir gėrimui netinkamas, todėl chemiškai apdorojamas. Vanduo praeina devynias valymo stadijas. Tai brangiai kainuoja ir tokio vandens negalima lyginti su giluminiu. Vakarų, kitose šalyse požeminio vandens yra, bet mažai, todėl jis pilstomas į butelius ir brangiai pardavinėjamas.

UAB „Utenos vandenys" direktorius A. Juršys ir „Gyva.lt" konsultantė V. Pavilonytė. Autoriaus nuotr.

Pinigai - vėjais

Lietuvos miestai ir gyvenvietės naudoja tik požeminį vandenį. Jo turima daug, todėl galime visiškai tenkinti poreikius. Ne visuose Lietuvos regionuose vanduo vienodas: vienur didesnė geležies koncentracija, kitur - kalcio. Šios mineralinės medžiagos nekenksmingos. Geležis gadina vandens prekinę išvaizdą, todėl jo perteklius vandens tiekimo įmonėse, tarp jų ir Utenos, mažinamas. Tačiau šis procesas ne cheminis.

Plastikinė tara vandens kokybės nepagerina

Vaida sakė, kad bet kurioje Lietuvos vietovėje, norėdama atsigaivinti, paprašanti stiklinės vandens iš čiaupo. Laboratoriniai tyrimai liudija, kad tai gaiviausias, sveikiausias troškulio numalšinimo būdas. Išsiugdžius išlepintą skonį, gerdami vandenį su priedais žmonės nepagalvoja, kad kenkia sveikatai.

Lietuvoje parduodamas vanduo plastikiniuose buteliuose - nesusipratimas. Tai tas pats žemės giluminis vanduo, tik supiltas į butelius. Paskaičiuokite: plastikiniame butelyje vanduo apie 1 000 kartų brangesnis negu iš čiaupo. Jei iš čiaupo vanduo dar gyvas, neturėję kontakto su oru, tai buteliuose jis jau pilstytas, pastovėjęs, o ir plastikinė tara jo kokybės tikrai nepagerina.

Mokykimės vandens vartojimo kultūros

Lietuvos žmonės dabar mokosi vyno, šampano vartojimo kultūros. Tačiau vandens gėrimo kultūros nesimokoma, o reikėtų. Atsigaivinimui reikėtų gerti gryną vandenį iš čiaupo, nepasaldintą, neparūgštintą, nepaspalvintą…

Gryno vandens turėtų būti žmonių susibūrimo vietose: pliažuose, parkuose, aikštėse, didžiųjų prekybos centrų bendrose erdvėse. Tam tikslui jau seniai išrasti ir naudojami neįmantrūs prietaisai.

Šaltinio vanduo nebūtinai saugus

Žmonės nuo seno vertina šaltinio vandenį. Prieš dešimtmečius jis buvo vertas pagarbos. Dabar su šaltiniais būkite atsargūs. Prieš naudojant šaltinio vandenį, reikia jį ištirti. Šaltiniai susidaro ir iš paviršiuje esančio vandens, kuris dabar užterštas įvairiomis medžiagomis. Pavojingiausias paviršinis vanduo didelių miestų kaimynystėje. Šaltinių ir šulinių vanduo gali būti panašus, turėti pašalinių medžiagų. Deja, ¼ gyventojų naudoja šulinio vandenį.

Europos sąjunga ir Lietuvos Vyriausybė skiria dideles lėšas, kad giluminis vanduo būtų tiekiamas ir kaimo gyvenvietėms. Esamus šulinius telieka dažnai valyti, prižiūrėti jų aplinką.

Vandens žmogui reikia nemažai, 60-70 proc. jo kūno masės sudaro vanduo. Gaivinkimės Lietuvos žemės dovana - puikiu vandeniu, bespalviu, beskoniu gyvybės šaltiniu…

Algimantas Stanaitis

“Utenos apskrities žinios”

Patiko (0)


Atgal į: Gyvybės šaltinis po mūsų kojomis