BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

“Žvejonė” Klaipėdos miesto tarybos posėdyje dėl atliekų deginimo gamyklos

Užvakar vakare, apie 20 val. gavome informaciją, jog Klaipėdos miesto Taryba spalio 28 d. rytą, 9 val. renkasi į posėdį, kuriame kaip rezervinis klausimas, likus mažiau nei parai iki posėdžio pradžios, buvo įtrauktas atliekų deginimo gamyklos detaliojo plano tvirtinimas. Šis skubėjimas galėjo turėti savų priežasčių - kaip buvo įvardyta, skuba užsakovai - nes per tokį trumpą laiką negalima teisiškai surengti protesto akcijos, užsiregistruoti pasisakymui ar pakviesti pranešėjų. Keturi „Žvejonės” aktyvistai ir JDJ, JKL nariai posėdyje dalyvavome kaip stebėtojai, kuriems nebuvo suteikta pasisakymo teisė (pagal įstatymais, tam reikia registruotis prieš 10d.).

Posėdžio pradžioje - ir vėliau kelis kartus - kilo diskusija dėl šio rezervinio klausimo atidėjimo, nes, anot opozicijos, šį detalųjį planą stengiamasi patvirtinti skubos tvarka ir tylomis, nesitariant su visuomene. Tačiau bendru balsavimu nutarta jį svarstyti. Nepaisant gausios visuomenės atstovų grupės, kurie buvo susirinkę dalyvauti būtent dėl šio klausimo svarstymo, klausimas eilės tvarka buvo paliktas svarstyti paskutinis. Todėl dalis žmonių nebegalėjo dalyvauti, nes prieš tai buvusių darbotvarkės klausimų aptarimas vyko daugiau kaip 4 val.

Svarstyme buvo daug polemikos ir politikavimo, konkrečių faktų mažai ir, tuo labiau, skirtingos nuomonės apie juos: deginamas medžiagas, temperatūrą, dioksinus. Viena tikrai buvo aišku, kad keli Tarybos nariai yra prieš, o dauguma - už, net nesiklausant į argumentus. Susidarė įspūdis, jog klausimo svarstymas buvo tik formalumas, nes diskusija vyko tik tarp kelių Tarybos narių, o kiti atrodė nelabai susidomėję ir jau žinantys savo sprendimą. Tad, prasidėjus klausimo svarstymui, paaiškėjo keletas faktų:

- Posėdyje atliekų deginimo gamykla buvo įvardijama kaip termofikacinė elektrinė, kurioje bus deginamos biodegraduojančios atliekos ir komunalinės atliekos nepateks. Dar praeitą savaitę ekologiniame klube „Žvejonė” atvykęs „Fortum Klaipėda” vadovas J. Doniela pristatė planuojamos gamyklos veikimo principą: jos kurui bus naudojamos atliekos po pirminio ir antrinio rūšiavimo (pastaba - pirminį rūšiavimą atlieka gyventojai savo namuose, antrinis vykdomas atliekų surinkimo įmonėse).

- Skyrėsi nuomonės dėl temperatūros, kurioje saugiai būtų deginamos atliekos. Šalininkai vadovavosi kitų Europos šalių patirtimi kaip Švedija (kurios gamyklos modelį būtent norima statyti Klaipėdoje), Austrija, kuriose šios gamyklos veikia jau daug metų. Tačiau nebuvo atsakyta į klausimą dėl išmetimų kontrolės, taip pat, kokioje temperatūroje turi būti deginamos atliekos, kad neliktų pavojingų medžiagų kaip dioksinai. Minima, jog gamyklos katile bus pastovi 850 laipsnių temperatūra, tačiau mūsų žiniomis ir kelių Tarybos narių teigimu, dioksinai sudega esant ne žemesnei kaip 1100 laipsnių temperatūrai.

- Nebuvo nė vieno viešo skelbimo, kviečiančio gyventojus susipažinti su detaliuoju planu, konkrečiai įvardijant, jog bus svarstomas atliekų deginimo gamyklos statybos klausimas. Viešame skelbime buvo minimas tik detaliojo plano pakeitimo projektas, neminint statomo objekto pavadinimo.

- Kaip teigiamas gamyklos aspektas paminėta pigesnė šiluma klaipėdiečiams. Tačiau dalines investicijas vykdys privati bendrovė, o kita dalis statybos išlaidų bus dengiama iš ES fondų. Tačiau privati bendrovė patirtas investicijas gamyklos statybai neabejotinai įtrauks į šilumos kainą gyventojams.

Galutinis rezultatas: vardiniu balsavimu 17 UŽ, 7 PRIEŠ, 1 susilaikė, nuspręsta patvirtinti atliekų deginimo gamyklos detaliojo plano pakeitimo projektą, pagal kurį gamyklos kamino aukštį pritarta pakelti nuo 20 m iki 60 m. Vadinasi, reikia, kad dūmai kiltų aukščiau ir ne be priežasties. Dar 2007 m. išduoti visi reikalingi leidimai šiai gamyklai atsirasti Klaipėdoje ir iki šiol visuomenė labai menkai informuota apie šį naują statinį šalia gyvenamųjų rajonų.

Ekologinio klubo “Žvejonė” tikslas šioje atliekų istorijoje yra užtikrinti maksimalią gamtos ir žmonių sveikatos apsaugą, surinkti teisingus faktus ir informuoti visuomenę apie galimas grėsmes.

Daugiau informacijos ir nuotraukos:

http://www.15min.lt/naujiena/miestas/klaipeda/klaipedieciai-protestuoja-pries-siuksliu-deginima-43-121940

http://www.ve.lt/naujienos/lietuva/vakaru-lietuva/del-elektrines—politinis-musis-498296/

Parengė: Jolanta Uktverytė, ekologinio klubo “Žvejonė” narė

Klaipėdos ekologinio klubo “Žvejonė” informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Algimantas Zolubas2010-11-02 13:20

Linkiu atliekų deginimo gamyklos projektui Klaipėdoje staigios mirties, o Klaipėdos politikams, pritarusiems deginimo gamyklos statybai, patiems, kol piliečiai jų kaip pavojingų atliekų neišmetė, padėjus mandatą, eiti į politikos šiukšlyną.
Vilniaus politikams (tarp jų Aplinkos ministrui) atsikvošėti ir atsisakyti ketinimų nuodyti žmones.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras