BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

ŽŪR specialistų komentaras: klimato kaita ir žemės ūkis

Pastaruoju metu daug diskutuojama ir kalbama apie klimato kaitą pasaulyje ir jo poveikį žemės ūkiui. Šia tema - ŽŪR vyr. specialistės ekologiniam žemės ūkiui ir agroaplinkosaugai Editos Karbauskienės komentaras. Žemdirbiai nuo klimato kaitos neatsiriboja ir supranta, kad reikia prisitaikyti prie kintančių gamybos sąlygų. Prisiima ir atsakomybę dėl žemės ūkio įtakos klimato kaitai įgyvendindami daugybę ES reglamentinių nuostatų.

Itin didelių pokyčių žemės ūkio gamyboje dėl klimato kaitos dar neįvyko, nors metai iš metų vieni ar kiti gamtiniai reiškiniai gamybos apimtis ir kokybę vienaip ar kitaip paveikia.

Jau turime žemdirbiškos patirties, kai dėl šalčio bangų besniegiu ir gana šiltu žiemos laikotarpiu lauko, sodų ir uogynų augalų plotai iššąla, kai po užsitęsusių sausrų ar lietingo periodo augalai nebevegetuoja, kai trumpalaikių audrų metu iškritusi kruša sunaikina visą derlių. Todėl dėl didėjančios rizikos prarasti pajamas žemdirbiai jau keletą metų intensyviau draudžia pasėlius.

Žinoma, tai jau besikeičiančio klimato pasekmės. Žemdirbiai mūsų šalyje dar nepanikuoja, kol kas labiau linkę prisitaikyti.

Neatmetama tikimybė, kad ES gali iškelti ir naujų reikalavimų bei apribojimų mažinant žemės ūkio gamybos įtaką klimato kaitai. Su dabartiniais reikalavimais tiek dėl amoniako emisijos, tiek dėl nitratų direktyvos reikalavimų ir kt. Lietuvos žemdirbiai susitvarko ir mano, kad mūsų šalyje žemdirbių veiklos poveikis aplinkai nepalyginamai mažesnis nei kitų šalių.

Žemdirbiai pasikliauja mokslininkų prognozėmis ir neatmeta tikimybės, kad dėl mažėjančios sniego dangos ir toliau didės augalų iššalimo rizika. Lietuvai tai ypač aktualu, nes pasėlių struktūroje didelę dalį sudaro žiemkenčiai augalai. Kylant temperatūrai, Lietuvai vis aktualesnė tampa krušos problema ir gausios liūtys, kurių metu sunaikinamas derlius, didėja dirvos erozija bei jos rūgštingumas. Žemdirbystei ir sodininkystei, labiausiai manoma, kad turės poveikį naujų ligų ir kenkėjų rūšių atsiradimas ir dėl to išaugsiantis cheminių preparatų panaudojimas.

Lietuvoje žemdirbiai mažiau baiminasi dėl vandens stygiaus nei kitos pietinės ES šalys. Žinia yra tokia, kad didžiausią įtaką žemės ūkiui klimato kaita daro per vandenį. Mūsų šalyje sausringi vasaros laikotarpiai taip pat yra pridarę nuostolių. Prognozuojama, kad sausringi vasaros periodai bus atsikartojantis reiškinys ir ateityje. Žemdirbiai prie to prisitaiko ankstindami žemės ūkio augalų sėją, nes pastarųjų metų patirtis rodo, kad sausiausi mėnesiai būna liepa ir rugpjūtis, todėl stengiamasi išnaudoti pavasarinę drėgmę derliaus formavimui.

Lietuvos žemdirbiai dėl šiltėjančio klimato gali turėti ir naudos. Tačiau šiandien pasverti, ko bus daugiau, žalos ar naudos, tikrai negalime. Manome, kad šiaurinei Europos daliai šiltėjantis klimatas bus ir naudingas didinant auginamų kultūrų įvairovę bei jų derlingumą. Ūkininkai jau ne vieneri metai augina šiltų kraštų kultūras, tokias kaip kukurūzai grūdams, šiais metais planuojamas didesnis sojų plotų auginimas. Žemdirbiai prisitaiko prie pokyčių diegdami naujas technologijas, pirkdami naujas augalų veisles, naujus augalų apsaugos produktus ir trąšas.

Remiantis prognozėmis, ūkininkai dėl didėjančios vidutinės metinės temperatūros gali sulaukti neigiamos įtakos ir gyvulininkystės sektoriuje; blogės mikroklimatas tvartuose, didės perkaitimų, saulės ir šiluminių smūgių pavojus, gali atsirasti naujų gyvulių ligų, didės ligų protrūkio galimybė, padidės nemalonių kvapų sklidimas. Tačiau tai turės ir teigiamos reikšmės, nes ilgesnis vegetacijos periodas leis pailginti ganymo laikotarpį. Pailgėjus ganymo laikotarpiui, ūkininkui reikės mažesnių įdėjimų organinių atliekų kaupimui tvartiniu laikotarpiu. Sumažės gyvulininkystės pastatų statybos išlaidos. Ruošiant pašarus dėl prailgėjusios vegetacijos bus galima pasigaminti didesnius jų kiekius ir panaudoti įvairesnes kultūras.

Lietuvoje žemės ūkis nėra labai intensyvus, atvirkščiai - mūsų šalyje auga ekologinės gamybos ūkių skaičius, dalis ūkių taiko tausojančios žemdirbystės metodus augindami išskirtinės kokybės produktus. Beje, visi šie gamybos būdai yra moksliškai įrodyti kaip itin svarbūs klimato kaitos mažinimui.

ŽŪR informacija, Hugo.arg nuotr.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras