BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žmonės vėjo jėgainių Ežaičiuose nenori

Ežaičių, Maciuičių ir Kalniškės bendruomenės jau antrus metus priešinasi vėjo jėgainių statybai Ežaičių kaime. Į „Bangos” redakciją kreipęsi bendruomenių atstovai sakė susidūrę su verslininko noru tvarkytis svetimoje žemėje kaip savo kieme. Žmonės nusivylę, kad valstybinės institucijos vėl į piliečių interesus numoja ranka ir skuba tenkinti stambaus kapitalo atstovų norus bei pageidavimus. Problemas, su kuriomis susiduria kovodami prieš vėjo jėgainių statybą kaimynystėje, bendruomenių nariai trečiadienį išsakė ir Klaipėdos rajono savivaldybės merui Vaclovui Dačkauskui.

Teismo sprendimas apskųstas

Ežaičių kaimo bendruomenės pirmininkas Robertas Bartkus pasakojo, kad vėjo jėgaines Ežaičiuose planuoja statyti čia žemės turintis Žilvinas Bareikis. „Dar praėjusiais metais buvo parengtas detalusis planas, pagal kurį buvo numatoma statyti penkias jėgaines. Nors reikalavome, kad planuojamai ūkinei veiklai būtų atliktas poveikio aplinkai vertinimas, Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas priėmė išvadą, jog jis nėra privalomas. O Klaipėdos visuomenės sveikatos centras patvirtino poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitą, jog planuojama veikla yra nekenksminga”, - pasakojo pašnekovas. Sužinoję apie šiuos administracinius aktus, Ežaičių kaimo bendruomenės nariai praėjusių metų rudenį kreipėsi į Klaipėdos apygardos administracinį teismą prašydami, kad šie aktai būtų panaikinti, nes jie pažeidžia jų teises ir interesus. „Mes įsitikinę, kad Ž. Bareikio planuojama ūkinė veikla - vėjo jėgainių statyba - ir jos poveikis gali pažeisti mūsų interesus į saugią ir sveiką aplinką, todėl siekiame, jog būtų atliktas išsamus poveikio aplinkai vertinimas”, - kalbėjo R. Bartkus. Klaipėdos apygardos administracinis teismas Ežaičių kaimo bendruomenės skundą patenkino: panaikino Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento galutinę atrankos išvadą, jog poveikio aplinkai vertinimas nėra privalomas, bei Klaipėdos visuomenės sveikatos centro sprendimą, jog planuojama ūkinė veikla yra nekenksminga. Tačiau minėtos institucijos šį sprendimą apskundė ir jį dabar nagrinėja Aukščiausiasis teismas.

Savo žemėje nebe šeimininkai

Ežaičių kaimo bendruomenės pirmininkas R. Bartkus teigė, kad kol vyksta teisminiai procesai, vėjo jėgaines Ežaičiuose planuojantis statyti Ž. Bareikis ėmėsi kitų veiksmų: „Jis 12 hektarų sklypą padalijo į tris atskirus sklypus ir kiekviename iš jų suplanavo statyti po vieną vėjo jėgainę. Teritorijų planavimo įstatyme yra spraga, kuria jis bando pasinaudoti. Ten teigiama, jog planuojant pavienes jėgaines, projektui derinti nėra reikalingas specialusis planas.” Pašnekovas pastebėjo, jog tiek Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas, tiek Klaipėdos Visuomenės sveikatos centras neatsižvelgia į faktą, jog šioje teritorijoje planuojama statyti net aštuonias vėjo jėgaines. „Kiekvienas projektas yra vertinamas atskirai, taip pat atskirai vertinamas ir kiekvienos jėgainės poveikis, niekas netiria bendro poveikio”, - tikino vyras.

Ežaičių kaimo bendruomenės pirmininkas merui guodėsi, jog bendruomenė yra įspausta į kampą: „Savo žemėje nebesijaučiame šeimininkais. Esame palikti vieni. Samdome advokatus ir darome tą darbą, kurį turėtų daryti Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas, Klaipėdos visuomenės sveikatos centras, rajono Savivaldybė. Turime tikrinti visus dokumentus, stebėti, ar vėl nėra kokių pažeidimų, klaidų, nes panašu, jog paprastų žmonų interesai niekam nerūpi.”

Specialistams trūksta kompetencijos

R. Bartkus piktinosi, jog nė viena jėgainių poveikį tirianti institucija negali atsakyti į žmonių pateikiamus klausimus, specialistai neturi patirties ir kompetencijos šioje srityje. „Dar praėjusių metų sausį Klaipėdos visuomenės sveikatos centro teiravausi dėl vėjo jėgainių skleidžiamo, žmogaus ausiai negirdimo, bet neigiamą poveikį turinčio infragarso. Sulaukiau atsakymo, jog jie neturi galimybių, patirties ir praktikos infragarsui ištirti ir jo poveikiui nustatyti bei patarė apie poveikį informacijos ieškoti užsienio literatūroje, kurią, beje, parengė patys jėgainių gamintojai. Aparatas, kuris matuoja infragarso stiprumą, kainuoja 50 tūkstančių litų, tačiau mūsų valstybė kažkodėl iki šiol nesugebėjo jo įsigyti, nors klausimas dėl vėjo jėgainių poveikio itin aktualus. Kyla klausimas, kodėl vengiama atsakyti į žmonių pateiktus klausimus”, - retoriškai klausė Ežaičių kaimo bendruomenės pirmininkas.

Jis teigė, jog konstruktyvios diskusijos bendruomenei nepavyko užmegzti ir su vėjo jėgainių statybą Ežaičiuose planuojančiu Ž. Bareikiu. „Kalbėjome su juo, norėjome gauti atsakymus į mums rūpimus klausimus apie triukšmo, infragarso, šešėliavimo poveikį mūsų sveikatai. Deja, į šiuos klausimus atsakyta nebuvo. Vietoj to mums į akis buvo pasakyta, jog veltui priešinamės, nes vėjo jėgainės vis tiek bus pastatytos”, - tikino pašnekovas. Maciuičių ir Kalniškės bendruomenės pirmininkė Alina Petkevičienė sakė, jog ją liūdina pastaruoju metu vyraujanti tendencija, kad planuojant įvairius objektus su visuomene tariamasi paskutiniajame etape: „Manau, kad planuotojai pirmiausia turėtų kalbėtis su bendruomene, jai pristatyti savo projektą, išklausyti bendruomenės narių nuomonę, o ne pirmiausia priimti sprendimą kažką statyti ir tik tada informuoti bendruomenę apie kaimynystėje atsirasiantį objektą.” Pasak pašnekovės, tokia neigiama praktika buvo taikoma ir šiuo atveju. „Ž. Bareikis mums pristatė planuojamą projektą, o tada buvome pakviesti diskusijai. Deja, jos nebuvo. Buvo tik arogantiškas pranešimas apie tai, kas bus daroma mūsų pašonėje”, - pasakojo A. Petkevičienė.

Griauna svajones

Ežaičių kaimo gyventojai teigė, jog planai kaimynystėje statyti vėjo jėgaines griauna jų svajones gyventi švarioje, saugioje ir sveikoje aplinkoje. „Į Ežaičius persikėliau iš Klaipėdos. Sąmoningai dėl švarios aplinkos rinkausi kaimą, svajojau apie ramų gyvenimą jame. O dabar į ramius kampelius ėmė krypti visų žvilgsniai”, - kalbėjo R. Bartkus.

Eugenija Ilginienė pasakojo, jog Ežaičiuose turimą žemės sklypą padalijo į tris dalis ir svajojo palikti vaikams. „Kokia dabar bus jiems nauda iš tos žemės, jei šalia bus pristatyta vėjo jėgainių? Ar jūs norėtumėte šalia jų gyventi?”, - susitikime mero klausė moteris. Ketinimai Ežaičiuose statyti vėjo jėgaines sujaukė čia sodybą nusipirkusio Danieliaus Latako planus. Senas sodyboje stovėjęs namas sudegė ir vyras ruošėsi jo rekonstrukcijai, tačiau dabar nebežino, ar verta jos imtis, nes nežino, ar norės gyventi vėjo jėgainių kaimynystėje.

Reikėtų visuotinės apklausos

Žmonių rūpesčius išklausęs Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas teigė, kad tiek pagal dabar galiojantį rajono bendrąjį planą, tiek pagal parengtą naują leisti statyti vėjo jėgaines aplink Ežaičius nėra numatyta. Meras pastebėjo, kad vėjo energetikos plėtra apskritai yra labai skaudi tema ir svarstė, jog galbūt šiuo klausimu reikėtų surengti visuotinę gyventojų apklausą: „Iki šių metų pabaigos turi būti baigtas rengti specialusis planas, kuriame bus numatyta, kokiose rajono teritorijose bus galima statyti vėjo jėgaines, o kokiose ši veikla bus draudžiama. Manau, kad prieš tvirtinant specialųjį planą būtų naudinga atlikti visuotinę gyventojų apklausą, išsiaiškinti, ar rajono gyventojai pritaria vėjo energetikos plėtrai rajone ar be ir tada šiuo klausimu priimti politinį sprendimą.” Ežaičių bendruomenės nariams pradėjus kalbėti apie neigiamą vėjo jėgainių poveikį, V. Dačkauskas teigė, jog šiuo klausimu pats yra nemažai domėjęsis ir visiškai sutinka su nuomone, jog jos yra pavojingos žmonių sveikatai. Meras sakė manantis, kad rajono teritorija yra jautri ekologiniu požiūriu, patraukli turizmui, verslui, todėl kaip rajono gyventojas jis nematantis galimybių čia plėtotis vėjo energetikai. „Manau, kad iš čia statomų jėgainių neturėsime jokios naudos, tik krausime pelnus kapitalistams. Europos Sąjunga dotuoja vėjo energetiką, todėl nėra abejonių, kad jėgaines čia statys užsienio verslininkai. Tad visas gaunamas pelnas bus išvežamas į užsienį, o mums liks tik tarša ir gyventojų nepasitenkinimas”, - svarstė rajono vadovas.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Vida Vytienė sakė, jog klausimas dėl jėgainių statybos Klaipėdos rajone yra labai aktualus ir jam itin daug dėmesio skirta rengiant naująjį rajono bendrąjį planą. „Sulaukiame didžiulio žmonių pasipriešinimo. Gyventojams kyla daug neaiškumų dėl vėjo jėgainių poveikio aplinkai, sveikatai. Taryba yra priėmusi sprendimą dėl specialiojo plano rengimo. Jame numatysime teritorijas, kuriose vėjo energetikos plėtra bus leidžiama ir draudžiama. Kalbant apie Ežaičius, tai jie, kaip kompaktiškai užstatyta teritorija, patenka į rekreacinio turizmo resursų vystymo zoną. Kitaip sakant, tai yra teritorija, kurioje kaimo bendruomenė galėtų lokaliai vystyti verslą organizuodama pažintinį turizmą ir poilsį gamtoje. Tad šiuo atveju gamta turėtų būti išnaudojama rekreaciniais tikslais, o ne vėjo energetikai, kuri turi vizualinę taršą. Rengiant specialųjį planą į tai neabejotinai bus atsižvelgiama. Todėl, manau, jei bendruomenė priešinasi vėjo jėgainių statybai, ir šioje teritorijoje yra pasirengusi plėtoti pažintinį turizmą, ji savo pozicijas turėtų apginti.”

Ežaičių kaimo bendruomenės pirmininkas Robertas Bartkus piktinosi, jog vėjo jėgainių statytojai vengia atsakyti į klausimus apie jų poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai: „Tegul vieną kartą kas nors mums aiškiai atsako į klausimus apie infragarso, triukšmo, šešėliavimo poveikį. Deja, vengiama pateikti aiškius atsakymus, nes jie atskleistų per daug nemalonios tiesos. Net neabejojame, jog kaimynystėje atsiradus vėjo jėgainėms bus sugadintas mūsų gyvenimas, sveikata, vertę praras mūsų žemė.”

Apie dėl vėjo jėgainių Ežaičiuose statymo kilusią konfliktinę situaciją kalbėjomės su jėgaines čia planuojančiu statyti Žilvinu Bareikiu. Pašnekovas įsitikinęs, jog gyventojai be reikalo priešinasi vėjo jėgainių statybai. „Visoje Vakarų Europoje vėjo energetikos plėtra yra skatinama, ten žmonės jėgainių nebijo, jos statomos net savo kieme. O mes skundžiamės, kad mus nori paversti bandomaisiais triušiais, tai kyla klausimas, kas ten tada gyvena: gal žiurkėnai?” - sarkastiškai nenorą rajone plėtoti vėjo energetiką vertino pašnekovas.

- Ar manote, kad bendruomenę pakankamai informavote apie jų kaimynystėje planuojamą statyti objektą? Ar nebūtų buvę paprasčiau planuojamą veiklą iš pradžių apsvarstyti su bendruomene, išgirsti jos poziciją ir tik tada imti rengti detalųjį planą?

- Nenoriu sutikti, kad su bendruomene nesikalbame. Bendruomenė buvo informuota pakankamai ir laiku. Rengdami detalųjį planą laikomės atitinkamos tvarkos ir reglamento, kuris, beje, nustato ir bendruomenės dalyvavimo jame galimybes ir ribas. Mes turime savo interesus, žmonės - kitus, bet reikia kažkaip juos suderinti. Priešiškumas, interesų nederinimas dar niekam nieko gero nedavė. O šiuo atveju racionalaus derinimo trūksta.

- Kaip vertinate Klaipėdos apygardos administracinio teismo priimtą sprendimą, kuriame teigiama, jog naikinama Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento išvada, jog neprivalomas poveikio aplinkai vertinimas bei Klaipėdos visuomenės sveikatos centro patvirtinta poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaita, jog planuojama veikla yra nekenksminga?

- Sprendimas yra apskųstas LR Aukščiausiajam teismui ir šiuo atveju vertinimą gali duoti tik jis. Aukščiausiojo teismo sprendimas bus galutinis ir neskundžiamas bei vykdomas.

- Kokia jūsų pozicija dėl Ežaičiuose planuojamo statyti vėjo jėgainių parko? Kokius argumentus galite pateikti į bendruomenės narių svarstymus, jog šalia atsirasiančios jėgainės kenks jų sveikatai ir aplinkai?

- Visi argumentai išsakyti bei pagrįsti valstybės institucijų ir jų specialistų. Juos puikiai žino bei suvokia ir bendruomenės nariai, tačiau, kai pozicija formuojama remiantis vien emociniu, psichologiniu ir vienu lietuviško charakterio bruožu, vietos argumentuotai diskusijai lieka nedaug. Tačiau dedame visas pastangas ir neabejoju, kad vieną dieną racionalus, ramus ir protingas požiūris bus suprastas. Beje, turbūt žinote pačių bendruomenių tokio požiūrio pavyzdžių Lietuvoje - tik kažkodėl apie tai nutylima. Mes esame pasiruošę kalbėtis, juk ateiname ne griauti, o statyti, kurti, kad visiems būtų geriau.

- Kaip vertinate siūlymus rajone organizuoti visuotinę gyventojų apklausą dėl vėjo energetikos plėtros rajone?

- Šis siūlymas man atrodo keistas. Apskritai nelabai suprantu, kokiais kriterijais vadovaujamasi leidžiant arba draudžiant jėgainių statybą. Mano žiniomis, yra patvirtintas detalusis planas vėjo jėgainių statybai netoli Vėžaičių. Tai niekaip nesuprantu, kodėl vienoje Vėžaičių pusėje jėgaines statyti galima, o kitoje jau ne. Panašu, jog taikomi dvigubi standartai. Labai nesinorėtų, kad niekam nesikeičiant, matant tik savo kiemą ir labai pavydint kaimynui, jei jam nors truputį geriau - kas dabar vyrauja tarp mūsų - visa Lietuva taptų neliečiama rekreacine zona su senų žmonių niurzgėjimu ir jų vaikų neišsipildžiusiomis svajonėmis.

Milda Judelytė

Šaltinis: Klaipėdos rajono laikraštis “Banga”, Harvey McDaniel nuotrauka

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

meduolis +botagas2011-02-21 12:32

duok kaimieciams elekra uz dyka ,pamatysi kaip sutiks))))) ,manau cia pavydas ir tinginyste .jie jau suskaiciavo kiek zmogus uzdirbs ir dreba is pavydo ,

[WORDPRESS HASHCASH] The poster sent us ‘222877926 which is not a hashcash value.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras