BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žemės diena – dar viena galimybė pradėti

Kovo 20-ąją buvo minima Pasaulinė Žemės diena. Tradiciškai, bene aktyviausiai prie šios dienos renginių prisidėjo jaunimas - tiek mokinukai piešinių konkursais ir inkilų kabinimo akcijomis, tiek studentai, organizuodami įvairius renginius savo universitetuose. Savo darbą rūpintis gamta ir to mokyti visuomenę aktyviai atliko ir aplinkosaugininkai - dauguma Lietuvos nacionalinių ir regioninių parkų direkcijų minėjo pavasario sugrįžtuvėmis laikomą Žemės dieną. Trumpai pakalbėsime apie tai, kokie renginiai jau įvyko ir kuriuose dar galėtumėte sudalyvauti.

Kauno marių regioninio parko direkcija Žemės dieną kvietė švęsti aktyviai leidžiant laisvalaikį gamtoje - visi norėję pažinti krašto gamtą ir miško žvėris bei paukščius buvo kviečiami į žygį pėsčiomis. Tuo tarpu Aukštadvario regioniniame parke vyko moksleivių pagamintų inkilų, piešinių ir nuotraukų paroda „Miško pasaulis”. Šie renginiai taip pat buvo skirti Tarptautiniams miškų metams. Būtent 2011-uosius Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja paskelbė Tarptautiniais miškų metais siekiant parodyti, jog miškai turi ypač svarbią reikšmę ekosistemų stabilumui ir kad turime skirti didelį dėmesį jų apsaugai. Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcija visus norinčiuosius kvietė dalyvauti pažintinėje ekskursijoje „Verkių dvaras: ant žemės ir po žeme”. Neries regioniniame parke buvo galima dalyvauti ekskursijoje parko pažintiniu taku.

Kalbant apie Žemės dienos ištakas vertėtų pasakyti tai, jog pavasario lygiadienį Pasauline Žemės diena 1971 metais paskelbė Jungtinių Tautų organizacija, o 1992 metais Lietuvos Aukščiausioji Taryba Žemės dieną oficialiai įteisino ir Lietuvoje. Šiuo metu pasaulinę Žemės dieną švenčia daugiau negu 175 pasaulio valstybės.

Šiemet, kaip ir kiekvienais metais, prie šventinių renginių prisidėjo ir politikai. Žemės dienos minėjimo proga Seime vyko atvirų durų valandos. Šventiniai renginiai prasidėjo Žemės vėliavos pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje. Taip pat Seimo parodų galerijoje vyko paroda „Nemuno kilpų regioninio parko gamta”, buvo skaitomas pranešimas apie klimato kaitą ir meteorologinius reiškinius Lietuvoje.

2011 m. Kovo 26 d. 20.30 val. - ŽEMĖS VALANDA!!!

Visi, tiek dalyvavę Žemės dienos renginiuose, tiek apie tokius renginius sužinoję tik iš žiniasklaidos, kovo 26 d. (šeštadienį) 20.30 val., kviečiami prisijungti prie pasaulinės iniciatyvos „Žemės valanda”. Šios akcijos tikslas yra bent vienai valandai išjungti šviesą ir taip pasakyti kad mums rūpi klimato kaita. Akcija, prasidėjusi tolimojoje Australijoje 2007 metais, labai greitai išplito po visą pasaulį ir tapo susirūpinusios visuomenės atsaku į mūsų daromą poveikį aplinkai. Praėjusių metų akcija buvo didžiausia iš iki šiol buvusių - piliečiai iš 128 valstybių prisijungė prie šios akcijos ir valandai išjungdami šviesas visi kartu išreiškė susirūpinimą mūsų planeta. Nes ji yra brangiausias ir svarbiausias mūsų turtas.

Žemės valanda yra organizuojama Pasaulio gamtos fondo (WWF) kartu su beveik 5 mln. partnerių daugiau negu 100 įvairių šalių ir teritorijų. Šios bendros pastangos tampa viena iš didžiausių, labausiai gerbiamų ir nepriklausomų aplinkosaugos iniciatyvų. Kaip teigia Pasaulio gamtos fondas, jų misija yra „sustabdyti žemės natūralių gamtinių salygų naikinimą ir sukurti ateitį, kurioje visi žmonės gyventų darnoje su gamta”.

Tikimės, kad neatsiras skeptiškai nusiteikusių ir teigiančių, esą viena valanda išjungus šviesas nei pasaulio išgelbės, nei elektros energijos sutaupys. O jeigu tokių atsiras, galime drąsiai teigti - pasaulio ir nereikia gelbėti, jeigu ir reikia kažką gelbėti, tai tik mus pačius. Pasaulis išgyvens ir be mūsų, kaip ir išgyveno daug metų praeityje. Bet ar mes išgyvensime be pasaulio, tai čia kitas klausimas. O dėl elektros energijos taupymo galima pasakyti tiek - efektas bus, tikrai bus. Didelė elektros energijos dalis yra sunaudojama būtent apšvietimui. Sumažinus apšvietimą arba pradėjus naudoti energiją taupančias technologijas efektas būna akivaizdus. Tačiau šios akcijos prasmė ne elektros energiją sutaupyti, o parodyti jog turime bent akimirką sustoti ir pamąstyti jog kažką darome ne taip. Pamąstyti, kol dar galime, ir imtis veiksmų, kol dar nevėlu.

Jeigu vistiek neįtikiname, jog verta prisidėti prie šios akcijos dėl aplinkosauginių motyvų, tai tebūnie ši iniciatyva Jums turi visai kitą reikšmę. Bet pradžioje šviesas bent valandai vis tiek išjunkite. O išjungę galite veikti ką tik sugalvosite. Ar žvakių šviesoje ir romantiškoje aplinkoje į kažkieno gražias akis žiūrėkite, ar rankoje laikydami vyno taurę stebėkite židinyje rusenančią ugnį. O gal tiesiog išeikite į lauką ir pažiūrėkite į žvaigždes. Gyvenantys mieste tokios galimybes neturi - miesto šviesos tiesiog užgožia dangaus skliautą ir norint stebėti žvaigždes reikia važiuoti į užmiestį. Todėl reikia paragini ne tik gyventojus išjungti šviesas savo namuose, bet ir užgesinti apšviestus miestų pastatus, centrinių aikščių ir pėsčiųjų gatvių apšvietimą.

Nesvarbu kas esate, tačiau prie akcijos turėtumėte prisidėti visi. Tiek mokinukas, išjungdamas šviesos jungiklius visuose namuose, tiek miesto meras, neužmiršdamas kad reikėtų išjungti ir savivaldybės pastato apšvietimą, tiek klebonas, leisdamas bent valandai bažnyčiai paskęsti tamsoje.

Prisidėkime prie šios pasaulinės iniciatyvos ir įsikausykime į akcijos šūkį - „Prisidėkime kuriant geresnį pasaulį ir visi kartu sujunkime savo veiksmus. Šią Žemės valandą - visi už mūsų žemę”. Įrodykime kad mes galime ir norime prisidėti prie geresnės ir saugesnės ateities kūrimo. Šių metų Kovo 26 d. 20.30 val. Bent vienai valandai. Tebūna tai didelių darbų pradžia.

Gediminas Čapkauskas

SAVAS informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras