BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Z.Balčytis: „Leidimas užsieniečiams pirkti žemę – tik sparčiau padidinus išmokas ūkininkams“

2013 m. kovo 27 d. Europos Parlamento narys Zigmantas Balčytis kreipėsi į Europos Komisiją, kad 2014 metais būtų pratęstas draudimas užsieniečiams įsigyti žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemės Lietuvoje. Šį siūlymą Z.Balčytis sieja su per lėtai didėjančiomis tiesioginėmis Europos Sąjungos išmokomis Lietuvos žemdirbiams.

„Ar Europos Komisija nemano, kad, atsižvelgiant į lėtą tiesioginių išmokų didėjimą Lietuvos ūkininkams, ir po 2014 metų balandžio 30 dienos turi būti suteikta išimtinė galimybė taikyti apribojimus dėl žemės ūkio ir miškų ūkio paskirties žemės įsigijimo užsieniečiams, kol tiesioginių išmokų lygis Lietuvoje nepasieks ES tiesioginių išmokų vidurkio?”, - Europos Komisijos klausia Z.Balčytis.

Žemės ūkio perspektyvos Lietuvoje yra tiesiogiai susijusios su ES parama žemės ūkiui. Akivaizdu, kad žemės ūkio paskirties žemės kaina tiesiogiai priklauso nuo tiesioginių išmokų dydžio už hektarą. Tai priežastis, dėl ko Lietuvoje žemė pigesnė, o užsieniečiai stengiasi ją įsigyti, kol išmokos žemdirbiams nepasiekė ES vidurkio.

Jau dabar aišku, kad iki kitos daugiametės finansinės perspektyvos pabaigos - iki 2020-ųjų pabaigos, tiesioginių išmokų lygis Lietuvos žemdirbiams gali siekit vos 75 proc. ES vidurkio. Tiesioginių išmokų Lietuvai priartinimas prie ES vidurkio nukeliamas po 2020 metų.

„Šiuo metu dėl itin didelių tiesioginių išmokų žemdirbiams skirtumų palyginti su kitoms ES valstybėmis narėmis, Lietuvos žemės ūkis tampa vis mažiau konkurencingas nacionalinėje ir visos ES žemės ūkio rinkose. Panaikinus apribojimus užsieniečiams pirkti žemę, Lietuvos žemdirbiai ne tik turėtų prastesnes konkurencines sąlygas, palyginti su užsienio ūkininkais, bet ir finansiškai nebūtų pajėgūs suformuoti didelių ūkių, ypač gyvulininkystės sektoriuje. Draudimui nustojus galioti neišvengiamai padidėtų ir žemės ūkio paskirties žemės nuomos kaina. Todėl tinkamų ir teisingų struktūrinių žemės ūkio reformų vykdymas nebus įmanomas, kol tiesioginių išmokų lygis už hektarą nepasieks ES vidurkio. Šie pasiūlymai ir reikalavimai buvo aiškiai išdėstyti Lietuvos žemdirbių suvažiavime kovo 22 dieną”, - teigia Z.Balčytis.

Z.Balčytis atkreipia dėmesį ir į kitą problemą. Žemės ūkio rūmų pirmininko Andriejaus Stančiko teigimu, ekonomiškai silpnesnėse valstybėse plinta vadinamasis žemės užgrobimo modelis, kai ekonomiškai stiprių valstybių kompanijos masiškai superka žemės ūkio paskirties žemę. Be to, užsieniečiai ir dabar turi galimybes įsigyti žemės ūkio paskirties žemės nupirkdami Lietuvoje įsteigtų ir jų kontroliuojamų bendrovių akcijas.

2003 metų Lietuvos stojimo į Europos Sąjungą sutartyje Lietuvai buvo numatyta teisė 7 metus nuo įstojimo dienos taikyti draudimą užsieniečiams pirkti žemės ūkio paskirties žemę ir miškus Lietuvoje. Ši išimtis buvo grindžiama tuo, jog, nesant tokio apribojimo, iškiltų rimtos grėsmės nacionalinės žemės ūkio paskirties žemės rinkai.

Stojimo sutartyje taip pat buvo numatyta galimybė pratęsti pereinamąjį laikotarpį dar 3 metams. Lietuva pasinaudojo šia galimybe. 2011 metų balandžio 11 dieną Komisijos sprendimu Lietuvai suteiktas pereinamojo laikotarpio pratęsimas iki 2014 m. balandžio 30 d.

2004-aisiais, kai Lietuva stojo į Europos Sąjungą, visuose dokumentuose, susijusiuose su žemės ūkio politika, buvo numatyta, kad išmokos valstybių naujokių ūkininkams pasieks ES išmokų vidurkį 2013 metų pabaigoje.

„Kadangi tai nebuvo pasiekta, turi būti peržiūrėtos ir nuostatos dėl žemės pardavimo užsieniečiams. Europos Komisija, atsižvelgdama į dabartinę žemės ūkio situaciją Baltijos šalyse ir Europoje, turėtų suteikti Lietuvai ir kitoms Baltijos valstybėms galimybę pratęsti draudimą užsieniečiams pirkti žemės ūkio paskirties žemę, kol tų valstybių tiesioginės išmokos žemdirbiams nebus lygios ES vidurkiui”, - teigia Europos Parlamento narys Z.Balčytis.

www.balcytis.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

Esmė2013-09-15 03:38

Sveiki. Svarbi teisinė informacija. Pamatinis terminas „LIETUVIŲ KILMĖS LIETUVOS PILIETIS“ sureguliuos visas ,dvigubos pilietybės, žemės pardavimo problemas. Mąstom, nebūkim juokingi, apgailėtini ministerijų šliužai. Arvydas Damijonaitis

Rašyti komentarą

Tavo komentaras