BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žaliosios kapinės


Žaliosios kapinės (c) www.nativewoodland.eu

Ekologijos mada įsisuka į įvairias žmogaus gyvenimo ir pramonės sritis. Neseniai ekologija palietė net ir tokią netikėtą kapinių sferą.

Didžiojoje Britanijoje tokios kapines veikia jau nuo 1993 metų. Jų yra apie 200. Ekokapinių jau yra ir JAV ir kitose užsienio šalyse. Lietuvoje kol kas tokia paslauga neteikiama.

Kuo gi skiriasi ekokapinės nuo įprastų laidojimo vietų?

Ekokapinėse nėra paminklų. Visas kapinių plotas panašus į parką, mišką. Čia nerasite masyvių betono plokščių, tvorelių ar akmeninių paminklų. Žmogaus palaikai palaidojami tiesiog po medžiais, žolėje. Jeigu nėra šalia medelio, tai galima jį ant kapo pasodinti. Galima ir paminklėlį medinį (ekologišką) pastatyti arba toje vietoje uždėti natūralų akmenį. Tačiau geriausia kai laidojimo vieta nepaženklinama jokiais materialiais daiktais.

Atėjus į tokias kapines aplankyti mirusiųjų galima vaikščioti po visą parką ir kalbėtis su medžiais, gėlėmis ir žolėmis, į kuriuos galbūt įsikūnijo palaidotasis. Jei yra prisirišimas prie vietos, tai kapinių prižiūrėtojai su GPS sistema gali nustatyti tikslią laidojimo vietą. Įdomu tai, kad kapinės nors ir primityvios (stengiamasi mažinti vartojimą - nestatyti paminklų, ženklų, daiktų, kuriuos ateity reikėtų renovuoti, nesodinti gėlių, kurias reikėtų prižiūrėti), tačiau nesikerta su aukščiausiomis technologijomis.

Laidojimas žaliosiose kapinėse yra netgi ekologiškesnis už kremavimą. Aukštakrosnės reikalauja didelių kiekių energijos, o žaliosiose kapinėse žmogaus palaikai tiesiog užkasami.

Laidojamas kūnas dedamas į ekologišką, t.y. medinį, tačiau nelakuotą ir neimpregnuotą karstą arba į įš vytelių nupintą naujovišką karsto tipą. Norintys palaidoti dar pigiau ir ekologiškiau gali įsukti palaikus tiesiog į drobę.

Kaip atrodo žaliosios kapinės, karstai iš vytelių ir užsienio firmos tuo užsiimančios galite pamatyti Delfi reportaže.

Didžiosios Britanijos ir kai kurių kitų šalių žaliųjų kapinių sąrašą rasite spustelėję ant šios nuorodos.

Rodyk draugams

Komentarai (3)

sigurdas2009-01-11 20:09

Visada mąsčiau, kad žmonių laidojimas, taip kaip tai daro žmonės iki šiol pagal senas tradicijas, yra visiška nesamonė - nei tai ekologiška, nei tai turi ateitį (taip ateityje galima ir iki tokio momento prieit, kad nenebus vietos tradicinėms kapinėms). Pasirodo, yra visas judėjimas už eko-laidojimus - džūgu-džiugumėlis. :)

Danas2010-05-23 22:14

Kokia lauktų eko-laidojimų Lietuvoje?

[...] Plačiau apie ekologines kapines galite pasiskaityti šiame “Ekonaujienų” straipsnyje. [...]

Rašyti komentarą

Tavo komentaras