BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žaliosios atliekos – ne galvosūkis, o nauda

Vienas iš kasmetinių rudens darbų soduose - sugrėbti lapus. Ir kasmet dažnas suka galvą, ką gi su jais daryti, kur juos dėti. Vis daugiau žmonių renkasi naudingiausią ir palankiausią aplinkai būdą - lapus, kaip ir kitas žaliąsias atliekas, kompostuoja. Iš tokių atliekų susidaro itin vertingas kompostas, kurį galima panaudoti dirvos kokybei gerinti, augalams tręšti, auginimo terpėms ruošti.

www.sxc.hu nuotr.

Žaliųjų atliekų, kurioms yra priskiriamos biologiškai skaidžios sodų, parkų, kapinių ir kitų apželdintų teritorijų bei žemės ūkio naudmenų priežiūros ir tvarkymo atliekos, taip pat medžių ir krūmų genėjimo, namų valdų sklypų šienavimo atliekos, pjuvenos, drožlės, lapai, gėlės, jokiu būdu negalima mesti į bendrą mišrių atliekų konteinerį. Mat kai šios atliekos pradeda irti sąvartyne, susidaro filtratas, išsiskiria metanas ir kitos sukeliančios šiltnamio efektą dujos, kurios teršia atmosferą.

Todėl aplinkos ministro įsakymu nuo 2003 m. sausio 1 d. draudžiama į sąvartynus vežti lapus, žolę, šieną, šakas, kelmus ir kitas žaliąsias atliekas. Jos turi būti kompostuojamos. Šiam tikslui, naudojantis Europos Sąjungos parama, Lietuvoje įrengtos 34 žaliųjų atliekų kompostavimo aikštelės. Jų dar padaugės. Kaip sakė Aplinkos ministerijos Atliekų departamento direktorė Vilma Karosienė, bus įrengta dar 19 tokių aikštelių.

Skatindama gyventojus kompostuoti biologiškai skaidžias atliekas, ministerija planuoja individualioms namų valdoms išdalinti 157 899 individualaus kompostavimo dėžes. Jau yra išdalinta apie 100 tūkst. tokių dėžių. Individualiuose namuose gyvenantys žmonės gali ir patys įsirengti žaliųjų atliekų kompostavimo vietas. Informacijos, kaip kompostuoti, įsirengti tokias vietas, galima rasti kai kurių regioninių atliekų tvarkymo centrų, pavyzdžiui, Alytaus, Tauragės ir kt. tinklalapiuose, taip pat tinklalapyje www.kompostavimas.lt.

Jeigu nėra galimybės kompostuoti biologiškai skaidžias atliekas, jas galima pristatyti į savivaldybių įrengtas didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles, kur yra tokioms atliekoms skirti konteineriai. Šiuo metu šalyje veikia 93 didelių gabaritų atliekų priėmimo aikštelės. Jų sąrašą galima rasti Aplinkos apsaugos agentūros tinklalapyje http://gamta.lt/cms/index (rubrika „Atliekos”: „Atliekų apskaita” - „Informacija apie komunalinių atliekų tvarkymo sistemą Lietuvos savivaldybėse” - 3 ir 4 lentelė „Veikiančios didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelės ir atliekų priėmimo punktai”). Planuojama įrengti dar 30 tokių aikštelių.

Regioninių atliekų tvarkymo centrų, savivaldybių ir įmonių pateiktais duomenimis, Lietuvoje pernai buvo sukompostuota apie 39 tūkst. tonų žaliųjų atliekų.

Aplinkos ministerijos informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras