BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Žalia stotelė – sveikos gyvensenos pamokos tūkstančiui vaikų

Sveikos ir saugios aplinkos kūrimo akcija „Žalia stotelė”, į gėlynų ir ekologiškų daržovių auginimą bei aktyvias diskusijas atsakingo, ekologiško elgesio temomis įtraukusi per 1200 Lietuvos vaikų ir jaunuolių, pasiekė pirmųjų rezultatų. Visi augalai jau susodinti, prižiūrimi ir puoselėjami, džiaugiamasi pirmaisiais, sumaniai suderintais pražydusiais gėlynų žiedais, laukiama pirmųjų ekologiškai užaugintų daržovių derliaus, šimtai vaikų užsidegę sveikos gyvensenos bei eko idėjomis.

Šiais metais į „Žaliųjų stotelių” kūrimą įsitraukė 44 ugdymo įstaigos, mokyklos ir vaikų globos namai 22 Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Per visą Lietuvą nusidriekusiame žaliajame maršrute įrengta apie 2,5 ha gėlynų, vejų ir daržovių lysvių.

Daugelyje Žaliųjų stotelių rengtuose piknikuose suvalgyta šimtai ant žarijų iškeptų varškės sūrių, išgerta šimtai puodelių sulčių ir gilių kavos, kalbėtasi apie daugybę svarbių dalykų, susijusių su natūraliu maistu, švaria aplinka, sveika gyvensena, atsakyta į tūkstančius vaikų klausimų.

Pasak akciją organizavusių jaunimo iniciatyvinės grupės „Eko karta” savanorių, sprendžiant iš vaikų įsitraukimo, smalsumo ir fantazijos atliekant žemės darbus, susidomėjimo natūralaus ir sintetinio maisto tema, užduodamų klausimų eko-diskusijų metu, šių metų akcija puikiai pavyko.

„Vaikams patiko idėja, kad gėlių ir daržovių lysvės nebūtinai turi būti įprastos - pailgos formos, o augalus jose galima laisvai komponuoti. Pasitelkę fantaziją ir šiek tiek žinių jie kūrė ovalias, apvalias, kvadratines ar net širdelės formos lysves, viduryje sodindami aukščiausius, iš kraštų žemesnius augalus”, - pasakojo vienos iš šios akcijos organizatorių, agrofirmos „Sėklos” atstovė.

Pasak akcijoje dalyvavusių Pabradės vaikų globos namų auklėtinių, kūrybiški pačių sugalvoti ir pasodinti prieskonių ir vaistažolių darželiai žymiai gražesni ir mielesni nei ilgos, tiesios vagos, juos žymiai smagiau prižiūrėti. Beje, pabradiškiai, dalyvavę akcijoje ,,Žalia stotelė”, susibūrė į žemės mėgėjų grupelę bei kūrybiškai, linksmai ir maloniai leidžia laiką atlikdami žemės darbus.

Diskusijų metu vaikus ypač domino temos apie natūralų ir sintetinį maistą, maisto priedus, maisto produktų reklamose pateikiamos informacijos tikrumą.

„Vaikai nustebo supratę, jog maisto produktų etiketėse pateikiama tikresnė ir patikimesnė informacija nei pirkti skatinančiose spalvingose reklamose. Etiketėse paprastai rašoma, kad garsieji pieniški šokoladai pagaminti ne iš natūralaus pieno, o iš pieno miltelių, o natūraliuosiuose bulvių traškučiuose yra ne tik bulvės, bet ir daugybė sintetinių priedų”, - pasakoja jaunimo iniciatyvinės grupės „Eko karta” atstovė Giedrė Kisielė.

Pasak Giedrės, vaikai suprato, kad viskas pasaulyje yra susiję. Karvės pieno kokybė priklauso nuo to, ką ji valgo, obuolio sveikumas - nuo to, kokioje žemėje auga obelis, vaikų energingumas ir sveikata - nuo aplinkos, kurioje jie gyvena, aplinkos grožis - nuo ypročio rūšiuoti šiukšles bei taupyti sparčiai senkančius gamtos turtus.

Ragaudami ant žarijų keptus varškės sūrius ir gurkšnodami vaisių sultis vaikai įsišnekėjo apie tai, kokį maistą labiausiai mėgsta. Pasirodo, savų lysvių daržovės - vieni didžiausių skanumynų, kartais suvalgomos vos spėjusios sunokti.

Apie akciją „Žalia stotelė”

Jau antrąjį kartą vykstanti akcija startavo balandžio 27 d. Pirmasis jos etapas tęsėsi iki gegužės pab.
Akcijos metu šimtai vaikų iš 40 įstaigų - mokyklų ir vaikų globos namų - visoje Lietuvoje sodino daržoves, vejas ir gėlynus.
Jiems talkinantys iniciatyvinės jaunimo grupės „Eko karta” savanoriai rengė interaktyvius užsiėmimus ir diskusijas apie sveiko, saugaus, atsakingo gyvenimo įpročius, rengė piknikus, kuriuose ant žarijų buvo kepami varškės sūriai ir skanaujama gilių kava.
Agrofirmos „Sėklos” specialistai visus akcijos dalyvius aprūpino sodinamąja medžiaga ir įrankiais.
Visą vasarą ir rudenį vaikai prižiūrės savo sukurtas žaliąsias zonas: gėlynus, vejas ir daržovių lysves. Rugsėjo ir spalio mėn. vaikai kartu su „Ekokartos” savanoriais nuims ir sudoros (paruoš žiemai) derlių, paruoš žemę žiemos poilsiui.

Akcijos organizatoriai:

- ekologinio jaunimo švietimo projektas „Ekokarta”;
- UAB agrofirma „Sėklos”, aprūpinanti sėjamąja medžiaga ir sodinimo įrankiais visus akcijos dalyvius, taip pat teikianti konsultacijas visais, su augalų sodinimu ir priežiūra susijusiais klausimais.

Akcijos informaciniai rėmėjai:

- ekologiškos kultūros gidas žurnalas „Ozonas”,
- sveiko maisto svetainė www.meniu.lt,
- jaunimo aplinkosaugos projektų svetainė www.ekokarta.lt
- svetainė www.seklos.lt,
- dienraštis „Vakarų ekspresas” ir svetainė www.ve.lt
- svetainė www.15.min.lt ir dienraštis „15 min.”

Vaškės sūrių, vaisių ir sulčių tiekėjas:
- parduotuvių tinklas „Rimi”

Apie projektą „Eko karta”
Eko karta - ekologinio švietimo projektas, gimęs ir įgyvendinamas jaunimo iniciatyvinės grupės. Projektu siekiama ugdyti pilietiškai atsakingus jaunimo elgesio įgūdžius ir požiūrį, suteikiant galimybę dalyvauti aktualių aplinkosaugos klausimų, teorinių svarstymų ir sprendimų priėmimo procese bei aktyvioje aplinkosaugos veikloje. Svarbiausios projekto veiklos: eko renginiai ir akcijos, interaktyvios paskaitos ir diskusijos ekologijos temomis, eko zonų ir eko stendų įkūrimas bei veiklos juose organizavimas, jaunimo eko enciklopedijos „Žaliasis virusas” parengimas.

Daugiau informacijos:
Giedrė Kisielė
Ekologinės bei aplinkosauginės švietimo ir ugdymo iniciatyvos
http://www.ekokarta.lt
VšĮ “Kultūros idėjų institutas”, el. paštas projektai@ozonas.lt, tel. 8 620 88664

“Eko kartos” informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras