BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vyko diskusija dėl vėjo jėgainių

Pirmadienį, birželio 13 d., LR Seimo narės Agnės Bilotaitės iniciatyva vyko diskusija dėl vėjo jėgainių plėtros Klaipėdos rajone. Diskusijoje dalyvavo SAM viceministras, Klaipėdos rajono savivaldybės vadovai, Administracijos darbuotojai, Tarybos nariai, Aplinkos apsaugos ministerijos atstovai, Klaipėdos rajono bendruomenės. Diskusijoje bendruomenių atstovai išsakė susidariusias problemas, paminėjo įsatymo spragas susijusias su vėjo jėgainių plėtra.

Diskusijoje aktyviai dalyvavo Klaipėdos rajono bendruomenės

Taip pat gyventojai dalinosi patirtimi, kurie jau gyvena šalia vėjo jėgainių parkų, pateikė pasiūlymus, kad reikalinga nustatyti apsaugos zoną ~3 km, matuoti vėjo jėgainių sukeliamą triukšmą ir kt.

V. Švanys pateikė statistinius vėjo jėgainių aplinkos poveikio vertinimo duomenis

Diskusijos pabaigoje pritarta nuomonei, jog reikalinga įstatymo pataisa dėl vėjo jėgainių plėtros. Bendruomenės nariai siūlė Tarybos nariams nepriimti sprendimų, susijusių su vėjo jėgainėmis, kol neįsigalios įstatymo, susijusio su vėjo jėgainėmis, pataisos.

Klaipėdos rajono savivaldybės informacija

——-

Aistros dėl vėjo energetikos neslūgsta

Seimo neseniai priimtas Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas, kuris, galima sakyti, atvėrė kelius vėjo jėgainių statybai šalyje, kaimo bendruomenes vėl privertė sunerimti dėl vėjo energetikos plėtros. Gegužės pabaigoje „Bangos” redakcija visuomenės prašymu buvo surengusi viešą Klaipėdos rajono bendruomenių ir rajono valdžios diskusiją apie vėjo energetikos plėtrą rajone. Tačiau ji aistrų nenuramino. Žmones ir toliau jaudina daugybė su vėjo jėgainių statyba susijusių klausimų. Pirmadienį į dalį jų buvo bandoma atsakyti Klaipėdos rajono savivaldybės salėje Seimo narės Agnės Bilotaitės iniciatyva surengtoje diskusijoje, kurioje dalyvavo Sveikatos, Aplinkos apsaugos ministerijų, Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro, rajono valdžios bei kaimo bendruomenių atstovai.

Prieš diskusiją - piketas

Diskusiją kaimo bendruomenių atstovai pradėjo piketu prie įėjimo į Klaipėdos rajono savivaldybę. „Vėjo jėgainių kaimynystė trumpina gyvenimą!” „Vėjo jėgainės - tai brangstanti elektros kaina!”, „Ne mažiau kaip trys kilometrai” - tokiais užrašais ant plakatų žmonės bandė atkreipti dėmesį į vėjo jėgainių problematiką. Kartu su Klaipėdos rajono kaimo bendruomenėmis pikete dalyvavo ir Tauragės rajono Lauksargių seniūnijos Griežpelkių kaimo gyventojai. Šalia šio kaimo Tauragės rajone yra išdygęs 22 vėjo jėgainių parkas, kurio kaimynyste žmonės labai nepatenkinti.

Diskusiją pradėjusi Seimo narė A. Bilotaitė sakė, jog priimtame Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme ją labiausiai pribloškė nuostata, kad kaimo vietovėse statant ne didesnės kaip 350 kW galios vėjo jėgaines nebus reikalaujama keisti žemės naudojimo paskirties, rengti detaliųjų planų ir keisti bendrojo plano sprendinių. Seimo narė tikino už šį įstatymą nebalsavusi ir vylusis, jog jį vetuos Prezidentė, tačiau šalies vadovė net pripažinusi, jog įstatymas nėra tobulas, jį vis dėlto pasirašė. „Įstatymas jau priimtas, ir viskas, ką mes galime padaryti, tai bandyti jį tobulinti. Ruošiame įstatymo pataisą, kuri yra susijusi būtent su vėjo jėgainių statyba ir griežtesniu statybos reglamentavimu. Tad siūlau visiems aktyviai diskutuoti, išsakyti savo pozicijas, kad būtų galima suformuoti siūlymus, kaip tobulinti įstatymą”, - kvietė A. Bilotaitė.

Bus tvirtinama nauja higienos norma

Gedminų bendruomenės pirmininkas Vytautas Švanys teigė, jog visuomenė norėtų bendradarbiauti su Sveikatos apsaugos ministerija bei būti jos apginta, tačiau, pasak jo, valstybinės institucijos retai kada atsižvelgia į visuomenės poziciją: „Man teko susipažinti su daugybe poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitų, teko rašyti ne vieną skundą į Sveikatos apsaugos ministeriją. Deja, susidarė įspūdis, jog labai sunku pasiekti, kad institucijos, kurios turėtų saugoti visuomenės sveikatą, efektyviai atliktų savo funkcijas.” V. Švanys įsitikinęs, jog Lietuvoje galiojanti higienos norma leidžia daug didesnį triukšmo lygį nei kitose šalyse. „Remdamasis daugybe mokslinių straipsnių bei tyrimų galiu patikinti, kad Lietuvoje leidžiama triukšmo higienos norma yra gerokai aukštesnė nei kitose šalyse. Norėčiau paklausti, kuo remiantis tokia norma nustatyta?” - domėjosi Gedminų bendruomenės pirmininkas.

LR Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja dr. Rita Sketerskienė sakė, jog jau yra parengtas naujas higienos normos projektas, kuriame numatoma mažinti triukšmo ribines normas. „Dabartinis higienos normos projektas yra parengtas atsižvelgiant į vis didėjantį triukšmo poveikio sveikatai įrodymų skaičių. Tai kelia vis didesnį susirūpinimą dėl triukšmo žalos. Todėl nutarta griežtinti triukšmo ribinius dydžius”, - kalbėjo visuomenės sveikatos specialistė.

Institucijos neįgalios

Paklaustas apie gautus skundus dėl vėjo jėgainių keliamo triukšmo, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro direktorius Rimantas Jonas Pilipavičius sakė, jog per paskutinius penkerius metus Klaipėdos visuomenės sveikatos centras yra gavęs vienintelį tokį skundą iš Kretingos rajono gyventojų. „Į skundą buvo sureaguota, atlikti matavimai bei nustatyta, jog triukšmo ribos nebuvo viršytos”, - kalbėjo R. J. Pilipavičius bei pastebėjo, jog Visuomenės sveikatos centras jau gali atlikti ir infragarso matavimus, tačiau tokių prašymų dar nėra sulaukta. Po tokios naujienos salėje sėdėję bendruomenių atstovai garsiai replikavo, jog būtinai kreipsis dėl šių matavimų.

Ežaičių kaimo bendruomenės pirmininkas Robertas Bartkus svarstė, jog Visuomenės sveikatos centro matavimai mažai ką reiškia. Vyras priminė, kad Ežaičių bendruomenė teismui buvo apskundusi Klaipėdos visuomenės sveikatos centro sprendimą, kad jis poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitą buvo leidęs rengti institucijai, neturinčiai tam reikalingos licencijos. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro direktorius R. J. Pilipavičius pastebėjo, kad institucija licenciją turėjo, jos neturėjo vertinimą daręs fizinis asmuo. „Tai tik detalė. Tačiau visa ši situacija byloja apie jūsų institucijos neįgalumą. Nuėję į kirpyklą jūs greitai nubaudžiate kirpėją už tai, kad ji neįmerkė šukų į spirituotą tirpalą. O štai institucijai, kuri neturi licencijos, užmerkę akis leidžiate atlikti poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitą”, - piktinosi R. Bartkus.

Žmonės skundėsi sugadintais gyvenimais

Diskusijoje dalyvavę kaimo bendruomenių atstovai valstybinių institucijų tarnautojams turėjo ne vieną priekaištą. Iš Tauragės rajono Griežpelkių kaimo atvykę gyventojai stebėjosi, jog niekas neatsižvelgia į faktą, kad net poveikio visuomenės sveikatai vertinimo ataskaitoje teigiama, jog šalia kaimo išdygusio 22 vėjo jėgainių parko keliamas triukšmas turi trukdantį poveikį sveikatai, kuris gali pasireikšti įvairiomis ligomis. Žmonės piktinosi, jog niekas neatsižvelgė į jų prieštaravimus jėgainių statybai ir teigė, kad jėgainių parkas sugadino jų gyvenimus. „Aš užsiimu kaimo turizmu, teikiu apgyvendinimo, maitinimo paslaugas. Deja, šalia atsiradusios vėjo jėgainės atbaidė klientus, ir verslas baigėsi. Mūsų gyvenimas sugadintas, namų, žemės kainos nukrito. Galime ant kiekvieno namo kabinti lentelę „parduodamas”, vis tiek niekas neperka”, - guodėsi Griežpelkių kaimo gyventojas Petras Dedūra. Gargždiškis Antanas Rumša piktinosi, jog neatsižvelgiantys į žmonių nuomones vėjo jėgainių statybą leidžiantys valdininkai ne tik žlugdo žmonių sveikatą, verslus, gyvenimą, bet ir pilietinį pakantumą.

Dovilų seniūnijos gyventoja Asta Sabaliauskienė pasakojo, kad prieš ketverius metus kraustydamasi į Dovilus ilgai domėjosi, ar šioje teritorijoje neplanuojami kokie pramonės objektai. Gavusi žodinį patikinimą, jog tikrai ne, moteris juo patikėjo. „O štai dabar priimto energetikos įstatymo spragos sudaro visas galimybes kaimynystėje atsirasti vėjo jėgainėms. Nėra abejonių, jog tokiu atveju mūsų gyvenimo kokybė suprastėtų. Laukiuosi penkto vaiko, kas užtikrins mano mažamečių vaikų sveikatą? Bijau, jog jau trečią kartą su šeima teks bėgti nuo triukšmo. Kartą jau bėgome iš Klaipėdos, vėliau nuo triukšmaujančių kaimynų Slengiuose. Dabar iš savo rankomis pastatyto namo gali išvyti vėjo energetika”, - kalbėjo moteris.

Rajono valdžia peikia įstatyminę bazę

Seimo narė A. Bilotaitė savo poziciją dėl vėjo energetikos plėtros prašė išsakyti rajono valdžią: „Kalbant apie vėjo jėgaines galima išskirti du atvejus: didžiuosius vėjo jėgainių parkus ir ne didesnės kaip 350 kW galios vėjo jėgaines, kurioms statyti pagal naujai priimtą įstatymą nėra reikalaujama keisti žemės naudojimo paskirties, rengti detaliųjų planų ir keisti bendrojo plano sprendinių. Šiuo atveju aš kaip Seimo narė prisiimu atsakomybę dėti visas pastangas, jog reikalavimai jų statybai būtų sugriežtinti. Tačiau kalbant apie didžiuosius parkus labai svarbus ir Savivaldybės žodis. Tad labai norėtųsi išgirsti rajono valdžios poziciją šiuo klausimu.”

Klaipėdos rajono savivaldybės meras Sigitas Karbauskas sakė, jog jam svarbiausia, kad šiuo klausimu vyktų diskusija tarp valdžios, specialistų ir žmonių. Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys Algirdas Liaudanskis pastebėjo, kad labai ilgai laukta, kol Seimas sukurs įstatyminę bazę, tačiau priimtas Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas lūkesčių nepateisino. „Šis įstatymas Tarybai darbo nepalengvino. Mes tikėjomės, jog bus priimtas konkretus įstatymas, kuriame bus nustatytos sanitarinės apsaugos zonos. Deja, dabartiniame įstatyme to nėra. Tad mes ir toliau nežinome, kaip turėsime elgtis, kai reikės tvirtinti detaliuosius planus. O dėl vėjo jėgainių Savivaldybės taryba savo poziciją išsakys, kai bus tvirtinamas specialusis planas, kuriame bus numatytas vėjo jėgainių išdėstymas rajone”, - kalbėjo A. Liaudanskis.

Nori sanitarinių zonų

Dauguma dalyvavusiųjų diskusijoje pritarė nuostatai, kad klausimų dėl vėjo jėgainių plėtros sprendimą gerokai palengvintų nustatytos sanitarinės apsaugos zonos. „Šiuo metu sanitarinės apsaugos zonos vėjo jėgainėms nėra aiškiai nustatytos. Paprastai jos nustatomos atliekant poveikio aplinkai arba poveikio visuomenės sveikatai vertinimus. Būtų daug paprasčiau, jei įstatymas apibrėžtų, koks turėtų būti mažiausias leidžiamas atstumas tarp gyvenamojo namo ir vėjo jėgainės”, - svarstė Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos direktoriaus pavaduotojas Erikas Mačiūnas. Jam pritarė ir Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Laima Kaveckienė: „Seimas iš tiesų turėtų priimti sprendimą dėl sanitarinės apsaugos zonos. Nes vien leistinų triukšmo normų nustatymas nieko neišsprendžia. Pirmiausia jau vien todėl, kad yra matuojamas triukšmo lygis, bet neįvertinama aplinkybė, jog jis sklinda nuolat ir atliekant poveikio visuomenės sveikatai vertinimą faktas, kad žmogus triukšmo yra veikiamas visą parą, nevertinamas.”

Tyrimus reikia atsirinkti

LR Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento Visuomenės sveikatos priežiūros skyriaus vedėja dr. R. Sketerskienė akcentavo, kad Sveikatos apsaugos ministerijos pozicija yra vienareikšmiška: bet kokia ūkinė veikla neturi pabloginti gyvenamosios aplinkos. „Ūkinės-komercinės veiklos vykdytojas turi garantuoti, jog jo vykdoma veikla neviršytų nustatytų ribinių triukšmo, kvapo, infragarso ar kitų dydžių. O nustatydami ribinius dydžius mes vadovaujamės tiek Europos Sąjungos Komisijos patvirtintais, tiek Pasaulio sveikatos organizacijos atliktais tyrimais. Esame per maža šalis, kad atliktume savo tyrimus ir paneigtume jau atliktus”, - kalbėjo Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė. Ji pastebėjo, jog gyventojų skundų dėl vėjo jėgainių gaunama nemažai ir ši problema ministerijai gerai žinoma. „Labai gerai, kad žmonės rūpinasi savo gyvenamąja aplinka, domisi vėjo jėgainių poveikiu. Tačiau noriu akcentuoti, kad mokslinių tyrimų yra daug ir įvairių ir ne visais galima aklai tikėti, net ir tyrimus reikia mokėti atsirinkti”, - pastebėjo specialistė.

Seimo narė Agnė Bilotaitė pastebėjo, kad Klaipėdos rajono bendruomenės apie vėjo jėgainių problemas kalba garsiausiai šalyje: „Ne visur bendruomenės tokios aktyvios. Klaipėdos rajonas yra aktyviausiai šį klausimą kelianti savivaldybė. Gyvendama čia aš puikiai jaučiu jūsų nuotaikas, jūsų pulsą ir suprantu, kokia opi ši problema. To galbūt nesupranta kitose savivaldybėse išrinkti mano kolegos. Pažadu iš visų jėgų stengtis, kad kuo daugiau Seimo narių įsigilintų į vėjo energetikos problematiką ir dėti visas pastangas, kad būtų priimtos įstatymo pataisos, griežčiau reguliuojančios jėgainių statybą. Labai tikiuosi, kad rajono valdžia taip pat išsakys aiškią poziciją dėl vėjo energetikos plėtros rajone ir parodys savo principingumą gindama savo gyventojų, o ne jėgainių statytojų interesus.”

Milda JUDELYTĖ

Klaipėdos rajono laikraštis “Banga”

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras