BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vinco Kudirkos aikštė - vieta nerūkantiems?

Europos parlamentarų elektroninio pašto dėžutes ankstyvą rudenį užplūdo laiškai, raginantys nepritarti naujajai Tabako direktyvai, numatančiai uždrausti mėtų ir vaisių skonio priedus cigaretėse, padidinti įspėjamuosius ženklus ant pakelių, uždrausti plonų cigarečių gamybą. Mūru pečius surėmę laiškus siuntė lobistai, rūkantys piliečiai, tabako pramonės profesinės sąjungos bei įvairios organizacijos, susirūpinusios, kad verslas sužlugs, visa Europa praras daugybę darbo vietų ir įsivyraus kontrabandinės cigaretės. Tai, kad nuo rūkymo ligų kasmet ES miršta apie 650 tūkstančių gyventojų, nelaikoma didele žala.

Evgenios Levin nuotr.

Svarbu pelnas, ir kuo daugiau bus rūkančių, tuo pelnas bus didesnis.

Laiškus rašė ir piliečiai, susirūpinę augančiu visoje Europoje rūkymo mastu. Tarp tokių yra ir Tonio Borg, Europos Komisijos narys, atsakingas už sveikatos ir vartojimo politiką. Pasak pono Borg, rūkančiųjų skaičius auga visoje Europoje ir, nors rūkymas yra asmeninis kiekvieno žmogaus pasirinkimas, valstybės turėtų jį kontroliuoti ir siekti, kad rūkymas jaunimui taptų nepatrauklus. Valstybės, kurioms ne vis vien, ką piliečiai daro su savo ir aplinkinių sveikata, jau yra suskatę riboti šį žalingą reiškinį.

2002 m. duomenimis Europos Sąjungoje kas ketvirtas iš 79 000 mirusių dėl to, kad darbe ir namie juos supo tabako dūmai, buvo nerūkantis. Kvėpuoti tabako dūmais žmonės yra priversti visur: gatvėse, aikštėse, skveruose, parkuose, stotyse, laiptinėse, balkonuose ir t.t., tad valstybės imasi pačių įvairiausių priemonių, kaip tą suvaldyti. Airijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Kipre visiškai draudžiama rūkyti visose viešose ir darbo patalpose, įskaitant barus ir restoranus; Italijoje, Maltoje, Švedijoje, Latvijoje (šioje šalyje uždrausta rūkyti ir daugiabučių namų balkonuose), Lietuvoje, Suomijoje, Slovėnijoje, Prancūzijoje ir Nyderlanduose rūkyti leidžiama tik specialiose uždarose rūkyklose. Rusijoje, kur rūko 40 procentų gyventojų, valstybės Dūma pradėjo skambinti pavojaus varpais ir neseniai uždraudė rūkyti darbo vietose, ugdymo įstaigose, viešajame transporte, taip pat 15 metrų atstumu iki stočių, oro uostų, metro stotelių ir uostų įėjimų. Rusijos pavyzdžiu žada pasukti ir Šveicarija, greitu metu besiruošianti tapti viena griežčiausių rūkymo atžvilgiu šalių, draudžiančių rūkyti gatvėse, priešais oro uostus, stotis, turguose ir net gyvenamųjų namų laiptinėse.

Lietuvoje savivaldybės, šiaip jau mėgstančios padejuoti dėl savo menkų galių, pirštu rodant į Seimą ar Vyriausybę, turi nemenkus svertus kovoje su rūkymu. Kauno miesto taryba, dar prieš dešimtmetį Laisvės alėją paskelbusi gatve nerūkantiems, Lietuvoje tapo viena pirmųjų kregždžių, pasinaudojusių savivaldybių teise nustatyti nerūkymo zonas savo teritorijose. Kolegos Vilniaus mieste galų gale irgi suskato sekti Kauno kolegų pavyzdžiu: vilniečiai, neapsikęsdami visur nevaržomai besisklaidančių tabako dūmų, lendančių į akis ir nosį seniems ir jauniems, pradėjo atakuoti savo išrinktus politikus, siūlydami ginti nerūkančių - ir ypač vaikų - teises į neužterštą tabako dūmais orą. Taip miesto tarybos narių grupės „Už kultūringą Vilnių” iniciatyva gimė siūlymas vieną pagrindinių miesto aikščių - Vinco Kudirkos aikštę - paskelbti vieta nerūkantiems. Iškilaus lietuvių tautos žadintojo vardu pavadinta aikštė buvo pasirinkta neatsitiktinai: tautai gresia pavojus panirti į alkoholio ir tabako liūną. Norėtųsi išjudinti diskusiją: ar pageidautume nuodytis ir nuodyti savo vaikų sveikatą cigarečių dūmais skveruose, parkuose, prie mokyklų ar sveikatos įstaigų? O gal reikėtų nustatyti specialias vietas, kur galėtų rinktis rūkaliai? Įvairios įstaigos ir organizacijos savo teritorijose pastato ženklus, skirtus rūkantiems - ir visiems viskas aišku. Be abejo, naivu tikėtis problemą išspręsti tik draudimais: sveikas gyvenimo būdas taip pat turėtų būti skatinamas šviečiant visuomenę bei sudarant sąlygas aktyviam ir prasmingam laisvalaikiui.

Statistika atskleidžia, kad draudimas rūkyti tam tikrose vietose teigiamai veikia sveikatą: gerėjant oro kokybei nuo 10 iki 20 procentų sumažėja širdies smūgių.

Bernardinai.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras