BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vilnieti, ar reikalingi tau ekologiniai Tatulos mini turgeliai?

Labai daug lėšų - per 15 metų, kuomet Tatulos programa pastoviai rengia ekologiškų gėrybių muges, ekologinius mini turgelius - yra mesta.

Vienas tokių ekologiškų gėrybių mugių savaitgalis Vilniuje vidutiniškai kainuoja apie 10 tūkst. Lt (be mokesčio už renginį, kuris Vilniuje yra nuo 70 iki 350 Lt/ val. - 13 metų jį prie visų kitų mokesčių mokėjome, bet nuo pernai jau ne, nes Tatulos renginius Vilniuje jau rengiame kartu su Vilniaus m. savivaldybe. O iki tol nesutikdavo. Viliuosi, kad ateityje, kai ekologiški maisto produktai bus visuotinai pripažinti - nereikės ir to mokesčio už prekybą renginyje, kuris yra 5.0 Lt/kv. m./dienai).

Daug lėšų surengiant ekologiškų gėrybių mugę, yra išleidžiama samdomoms „furoms” - ekologioškoms gėrybėms atvežti, autobusui - ekologinės gamybos ūkių ūkininkams atvežti. Visa tai (furos, autobusais) - tik tatuliečiams, t.y. ekologiškų gėrybių mugių branduoliui (juk kai mugę išreklamuoji - turi turėti branduolį, kuris bet kokiu oru bus, kaip sakoma nors „krov s nosu” bus). Tiesą pasakius, keletą metų buvo paskelbę, kad padengsime transportavimo išlaidas visos šalies ekologinės gamybos ūkininkams, kurie atveš ekologiškas gėrybes į mūsų muges bei į parduotuvių ekologiškų maisto produktų skyrius. Bet kuomet praktiškai su ta pagalba buvome reikalingi tik vienai šeimai - žinoma tokią misiją ir nutraukėme (už tat galėjome teigti, kad ūkininkas geriau paverks, kad ekologiškus produktus priverstas parduoti į bendrą katilą…).

Dar daugiau lėšų yra mesta kompensacinių išmokų forma ekologinės gamybos ūkiams (nors dėl labai didelės biurokratijos - jos vos ne pusė ekologinės gamybos ūkių yra atsisakę… reikia tik pamanyti, kaip reikia tyčiotis iš žmogaus, kad atsisakytų nemenkų pinigėlių, dešimčių ir daugiau tūkstančių vienam ūkiui).
Tad visa tas ekologiškų produktų valgytojų ugdymas visus šiuos 15 metų Tatulos programai ir valstybei nemažai atsiėjo - ir finansiškai nukraujavome dėl to stipriai.

Juk jei dar pridėsime, kad dėl to pačio vartotojo ugdymo pradėjome steigti ir firminių ekologiškų produktų paruotuvių tinklą prieš beveik 12 metų - tai visai drąsiai galime pasakyti, kad vartotojų ugdymui mes žymiai daugiau lėšų išmetėme, nei ekologiškų produktų valgytojai išleido pinigėlių ekologiškų produktų pirkimui.

Na užtat drąsiai galėjome teigti, kad ekologiškus produktus mūsų renginiuose, visus tuos 15 metų ekologiškų produktų valgytojui praktiškai buvo išdalijamas. O kai valgytojai mus pradėjo spausti (tas šioks toks bumas prasidėjo jau prieš pora metų), kad ekologiškus produktus tiektume arčiau kiekvieno namų - pasakydavome, o ar sugebėsite susimokėti… juk čia mugėse juos išdalijame pusdykiai, o normalioje rinkoje reikės už juos susimokėti ir jie bus brangesni už žmonėse įprastą sintetinį maistelį.

Ir štai išplėtėme tuos reikalus - visus metus pastoviai veikia Tatulos du ekologiniai mini turgeliai (PC „Europa - antradieniais, nuo 11.30 val. ir trečiadieniais prie Žemės ūkio ministerijos pastato, nuo 11.00 val.).

Ir ką gi. Tiesiai pasakysiu - mūsų pirkėjas čia ne tas yra, kurį mūsų mugėse esame išsiugdę (tie kažkodėl nesirodo). Tiesiog atsitiktinis, tiesiog praeinantis. Kuris ėjo kažkur kitur - pamatė ir sustojo. Dažnas - tiesiog sustoja pasityčioti iš ekologinės gamybos ūkininko. Juk mieste žmogus praktiškai už nieką algą gauna, jei palyginsime su tuo darbu kokį dirba ekologinės gamybos ūkininkas, - tad jam ir tyčiotis galima… kitaip nemanau, kad tokiam ir liežuvis apsiverstų taip bendrauti su mūsų ūkininku… Žinoma, iš karto pasitaisysiu, kad būtent tikrieji ekologiškų gėrybių valgytojai yra labai malonūs, labai supratingi žmonės. O apie anuos užsiminiau tik todėl, kad tie stabtelėję tik tam, kad pasityčiotų iš ūkininko, tuose mūsų ekologiniuose mini turgeliuose šiandien sudaro didesnę dalį, ypač turgelyje prie Žemės ūkio ministerijos pastato. O ir šitą žinutę čia rašau vien todėl, kad pasakyčiau, kad priminčiau ekologiškų gėrybių valgytojams - mielieji, kur Jūs… juk šituos turgelius atidarėme, tik įsiklausę į Jūsų prašymų… jie (turgeliai, mugės) mums patiems tikrai nėra reikalingi, apart finansinį nukraujavimą, nemenką laiko gaišatį daugiau nieko mums neduoda. Juos rengdami juk ir labai daug laiko sugaištame (prašymai, komisijos, administracijos, leidimai, sutartys, turgelių priežiūra ir t.t. ir pan.). Ir tai darome patikėję, kad Jums to labai reikia.

Jei neateinate, gal viso to reiškia nereikia (kaip kažkada, 1998 m. sausio mėn., per anksti, lyginant su poreikiu, buvome užsimoję ir pradėję steigti ekologiškų maisto produktų firmines parduotuvytes, - kurias po poros metų turėjome uždaryti). Tuomet gal nutraukime ir tiek. Galime nutraukti ir Tatulos programos ekologiškų gėrybių mugių rengimą - juk tiek kitų mums būtinų darbų dėl viso to neatliekame. Atvirkščiai - organizacija dar ir stipriai, kaip minėjau, finansiškai nukraujuoja. Kaip jau daug kartų minėta (žr. ta tema parašytus pasvarstymus: http://www.organic.lt/lt/pages,id.330 ) Tatulos programos mugės, kiti renginiai yra daromi vienu tikslu - ugdyti ekologiškų produktų vartotoją (kaip pagrindinį pertvarkos Lietuvoje į ekologinę gamybą, ekologinės plėtros variklį).

Mūsų ūkininkas tikrai dėl to neprapuls - iš tiesų nemažai reikia pastangų, siekiant čia jį ir prikalbinti. Šiomis dienomis esame pasikvietę svečius iš Vokietijos - parduosime ekologiškus pašarinius grūdus. Gal reikia tuomet nuvykti į pasaulinę ekologiškų produktų parodą BioFach (prieš beveik dešimtmetį jau esame turėję ten stendą - bet tuomet daugiau politiniais tikslais) ir susirasti pirkėją ekologiškiems maisto produktams. Ir čia jokio nusikaltimo - eksportas yra sveikintinas, kaip žinia.

Stabdo dar tai, kad gal būt žiniasklaida Lietuvos žmonėms yra galutinai pripainiojusi protus, kuomet paprasti ūkininkų turgeliai yra pristatomi kaip ekologiniai. Kur ir tuose turgeliuose pardavėjas, ne vienas ir ne du, dievagojasi parduodantys ekologiškus maisto produktus. Tad aišku, kam tuomet mokėti brangiau, kai atseit ekologišką maistą galima nupirkti už sintetinio maistelio kainą.

Almonas Gutkauskas, Tatulos programa

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (2)

Linask2009-07-14 13:05

Vilniečiams reikalingi ne mini, o pastovūs ir nuolatiniai turgūs, o jums reikalinga vadyba. - bet kaip, Almonai, dėl Kauno?

Ana2009-07-17 12:53

Ziema buvo labai gerai sestadieniais apsipirkti Tatulos mugeje Mindaugo mok-je.
O dabar man asmeniskai labai nepatogus siu turgeliu laikas. Neturiu galimybes darbo metu vaziuoti i centra. Tai belieka tik Tymo ir SOL turgeliai.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras