BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Vilkai grįžo

Praėjusį antradienį „Biržiečių žodis” rašė apie vilkų išpuolius prieš Nausėdžių kaimo ūkininkės veršelius. Plėšrūnai vėl sugrįžo… Per savaitę ūkininkė Irina Šakuro neteko trijų veršelių. Dar penki veršeliai plėšrūnų žiauriai sužaloti ir gydomi.

Veršelių neskubėjo išginti

- Šiemet veršelių neskubėjome ginti į lauką. Jie paaugo, pagražėjo, ir išvarėme. Tiesiai vilkams į nasrus. Buvo 23 veršiukai, o sveikų liko tik 15. Tris sudraskė, penkis sužalojo, nežinia, ar visi išgyvens? Gintume veršelius atgal į tvartą, bet ten - musės, nešvarumai. Žaizdos gali užsikrėsti, subjurti, negyti. Vilkai tvarkosi taip, kaip jiems reikia. Jie mus, ūkininkus, sužlugdys. Mūsų karvių banda 10 metų kontroliuojama. Brokuotas karves keičiame savomis išaugintomis. Dabar jau trūks. Telyčaites teks pirkti iš kitur ir kur garantija, kad banda nenukentės, kad karvės bus pieningos, produktyvios, - kalbėjo ūkininkė. Ir pridūrė: - Aš nieko prieš gyvąją gamtą ir vilkus. Jie miško sanitarai. Bet tegul ir daktarauja jie savo teritorijoje, miškuose, o ne sėlina piktybiškai į kaimą pas ūkininkus.

Nausėdžių kaimo ūkininkė nuo plėšrūnų kenčia jau ketvirtą kartą. Jos žodžiais, visos apsaugos priemonės, apie kurias buvo girdėjusi, jau išbandytos. Nepadėjo. Ūkininkė neabejoja: seni žmonės pasakoja teisybę: jos galvijai ganosi ten, kur eina vilkų takas. Veršelių visą ganiavos sezoną tvarte nesaugosi. Plėšrūnai Biržų krašte praėjusiais metais pirmąjį jautuką sudraskė birželio mėnesį, o paskutinį - spalio mėnesį.

Vilkai ir pirmą, ir antrą kartą atėjo naktį, kai labai smarkiai lijo lietus. Nė pėdelio, nė žingsnelio. Jeigu pirmą kartą veršelį užpuolė ir suplėšė aptvare, tai antrą kartą abu veršelius nusivarė už kilometro, į javų lauką. Vienas gulėjo prie griovio, o kitą, po kelių dienų padėjo surasti varnos, viduryje javų lauko, - pasakojo ūkininkė.

Leidimo ieškos būrelio pirmininkas?

Aplinkos ministro įsakymu 2012-2013 metais per vilkų medžioklės sezoną nuo spalio 15 iki balandžio 1 dienos Lietuvoje leista sumedžioti 50 vilkų. Bet praėjusią savaitę po vilkų išpuolio prieš ūkininkės veršelius, Biržų rajono savivaldybė išplatino informaciją, kad Meilūnų būrelio medžiotojas Stasys Stačkūnas pasirūpins papildomais leidimais savo būrelio plotuose pradėti medžioti vilkus ne sezono metu. „Biržiečių žodis” medžiotojų būrelio vadovo S. Stačkūno pasiteiravo, kaip jam sekasi su leidimais. Stasys Stačkūnas tik nusijuokė:

- Anekdotas. Atostogauju, antrą savaitę keliauju po Europą. Ar aš turiu rūpintis leidimais? Kas man tokią teisę duos? Galiu tik išėjęs į pamiškę prieš vilkus delnais papliauškėti. Dėl papildomų leidimų skambinkite į Biržų medžiotojų ir žvejų draugiją, - patarė Meilūnų medžiotojų būrelio pirmininkas.

Biržų medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Kostas Galvelis tikino: Aplinkos apsaugos agentūrai išsiųstas raštas, bet atsakymo nesulaukta.

Medžiotojams trūksta iniciatyvos

„Biržiečių žodis” Aplinkos apsaugos agentūros Panevėžio departamento Gyvosios gamtos inspekcijos inspektoriaus Daliaus Drevinsko teiravosi, gal jis žino: gaus ar ne biržiečiai medžiotojai šiemet leidimą ne medžioklės sezono metu medžioti vilkus, kurie vėl puldinėja ūkininkų galvijus?

- Girdėjau, kad vėl vilkai Biržų krašte siautėja. Tik nežinia: grynakraujai ar mišrūnai? Jeigu biržiečiai tokį raštą į Vilnių siuntė, kodėl apie tai aš nežinau? Jokios kopijos negavome. Praėjusiais metais, pavyzdžiui, buvau išrūpinęs 5 leidimus vilkų medžioklei ne sezono metu. Medžiotojai sumedžiojo tik vieną vilką. Vilką sumedžioti nėra paprasta. Reikia ir iš pačių medžiotojų iniciatyvos, - pripažino inspektorius D. Drevinskas.

Inspektorius pasiteiravo: ar valstybė šiemet ūkininkams dar nekompensuoja plėšrūnų padarytos žalos?

Pilkiai greitesni už seimūną

2011 metais Biržų rajono savivaldybė iš Kaimo rėmimo programos nukentėjusiems ūkininkams skyrė 40 proc. gyvulio vertės kompensacijas. Biržų rajono merė Irutė Varzienė kreipėsi į Vyriausybę ir Seimą, jog plėšriųjų žvėrių padaryti nuostoliai būtų kompensuojami valstybės lėšomis, nes, pasak merės, jiems rasti papildomų lėšų nėra lengva. Aplinkos ministerija žadėjo Seimui pateikti projektą, kuris numato žalos kompensavimą už vilkų padarytą žalą.

Tą turėtų žinoti Seimo narys Valdemaras Valkiūnas. Paskutinių metų duomenimis, labiausiai nuo vilkų Lietuvoje kenčia jo apygardos, Biržų ir Kupiškio rajonai. Seimo narys Valdemaras Valkiūnas į šį klausimą „Biržiečių žodžiui” atsakė taip:

Girdėjau, vėl vilkai pjauna veršelius. Bėda. Kovojau aš su vilkais. Bet vilkus palaiko jų gynėjai ir Briuselis. Seime šis klausimas buvo svarstytas, bet kokioje stadijoje, iš karto negaliu pasakyti. Viskas juda taip lėtai. Šiandien turiu išeiginę, niekas man nesurinks informacijos. Rytoj pasidomėsiu.

„Baltijos vilkas” - už žalos kompensacijas ir apsaugos priemones

Ne vienas medžiotojas, ūkininkas, valdininkas nagrinėjant šią problemą kaip trukdį įvardija gamtos mylėtojų asociaciją „Baltijos vilkas”. „Biržiečių žodžiui” rūpėjo išklausyti ir šios asociacijos nario, gamtininko Andrejaus Gaidamavičiaus nuomonę. Gamtininkui plėšrūnų išpuoliai prieš Nausėdžių ūkininkės veršelius buvo ne naujiena. Naujiena buvo ta, kad Biržų krašto ūkininkai nenaudoja jokių prevencinių gyvulių apsaugos priemonių nuo plėšrūnų.

- „Baltijos vilko” atstovas Biržų rajone Elmaras Duderis mus informavo, kad Biržų rajono savivaldybė ūkininkams numačiusi skirti lėšų įsigyti gyvulių apsaugoms priemonėms nuo plėšrūnų. Jeigu ūkininkai tokių priemonių nenaudoja arba nežino kaip naudoti, tada negali būti jokios kalbos ir apie žalos kompensacijas. Mes pabrėžiame: šalia medžioklės apribojimo itin svarbios yra vilkų daromos žalos ūkininkams prevencijos ir kompensavimo priemonės. Mes siekiame, kad įstatymuose būtų reglamentuota tvarka, kuri leistų ūkininkams kompensuoti prevencinių gyvulių apsaugos priemonių įsigijimą ir padarytą žalą, kurios nebuvo galima išvengti, - paaiškino gamtininkas A. Gaidamavičius.

Gamtininkas spaudoje buvo skaitęs apie tai, kad šiemet plėšrūnai puldinėja Biržų krašto ūkininkų veršelius. Jis įsitikinęs: jeigu atėjo vieną kartą, grįš ir antrą, ir trečią kartą. Ūkininkei jis patarė nakčiai veršelius suginti į tvartą ir ieškoti bandos sargų, Podhalės aviganių.

Regina VAIČEKONIENĖ

R. Vaičekonienės nuotr.

„Biržiečių žodis”

Selonija.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras