BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Viešas svarstymas: Vėjo jėgainės prie pat Nemuno deltos niekam žalos nedarys

Algirdas Knystautas

Na tikrai maloni naujiena nuskambėjo iš PAV (poveikio aplinkai vertinimo) autoriaus dr.Sauliaus Gulbinsko lūpų. Viską kruopščiai ištyrus paaiškėjo, jog vėjo jėgainės nekelia grėsmės nei tarptautinės svarbos paukščių migracijos keliams, nei žmonių sveikatai. Tiesiog šaunu. Ir ko mes tada trenkėmės į tą Šilutę?

O štai ko. Juknaičių seniūnijoje liepos 20 dieną vyko projekto „Šilutės vėjo jėgainių parkas” galimos įtakos aplinkai viešas svarstymas. Primenu - už 160 metrų nuo regioninio parko teritorijos ketinama pastatyti 120 (ar daugiau) vėjo jėgainių. PAV ataskaita jau iškepta. Visuomenei ji neprieinama. Rožinėmis spalvomis perspektyvas piešė autorius p.Gulbinskas. Kolegų iš žiniasklaidos teigimu, labai piariškai patobulėjęs po liūdnai pagarsėjusios 2003 metų istorijos ryšium su naftos gręžiniais Kintuose. Šis specialistas - užsakomųjų PAV projektų autorius UAB-ams ir kitoms pelno mūsų gamtinio paveldo sąskaita siekiančioms organizacijoms. Kai reikia parodyti, kad viskas yra puiku, o bus dar puikiau. Kai reikia skubiai rasti skylę įstatyme ir ją panaudoti, kad kelio atgal nebeliktų. Tada šis ponas visada ateina į pagalbą. Ne dykai, suprantama.

Į klausimą, kur galima susipažinti su ataskaita, jis klausiamai žvilgtelėjo į sekretorę ir neryžtingai atsakė, kad savaitės pabaigoje rasime ją internetinėje erdvėje. O 10 dienų, kurios skirtos PAV įsigaliojimui ir stebėtinai apibrėžtos įstatymo? Nieko, ramino p.Gulbinskas, mes ne plunksnagraužiai, galima ir vėliau pretenzijas reikšti. Tikite? Aš ne.

Visiems suinteresuotiems - liko 9 dienos pareikšti savo nuomonę ar priekaištus. Po to ji bus niekinė.

Pirmas mano klausimas kilo stebint įtartinai urbanistinę suinteresuotų asmenų auditoriją. Jokio pamario vėjų nugairinto senutės veido, jokios dar rausvais skruostais spindinčios ir vaikus auginančios ūkininko žmonos. Tad kreipiausi į pirmininkaujantį paaiškinimo. Kaip galima svarstyti tokį svarbų klausimą visuomenei nedalyvaujant? Viskas pagal įstatymą, paaiškino jis. Įstatymas nenumato, kad visuomenei būtina dalyvauti, neapibrėžia būdų, kaip ją reikia informuoti. Toks įspūdis, kad visuomenė ir liko visuomene - ta pilka, amžinai tylinčia mase.Viskas, ką padarė organizatoriai - iškabino skelbimus seniūnijose. Ir atspausdino mažą skelbimą Šilutės rajono laikraštyje „Pamarys”. Skelbime nėra nei žodžio apie vėjo jėgaines. Minimas ūkinės veiklos poveikis aplinkai. Kokios veiklos - galite telkti fantaziją ir spėlioti. Ką tokia informacija (dezinformacija) davė vietos gyventojams? Niekas supratimo neturėjo, kad eiliniame nuobodžiame posėdyje kalba eis apie vėjo jėgaines. Kurios turi įsikurti vos ne jų daržuose.

Viskas pagal galiojančius įstatymus - nukirto p.Gulbinskas. O tiksliau, mielieji - pagal dabar galiojantį teisinį vakumą. Spręsti kylančias gamtosaugos problemas turime ES Paukščių ir Buveinių direktyvas. Vėjo jėgainių statymas prieštarauja abiem direktyvom, kurias Lietuva, kaip ES narė, privalo vykdyti. O šit žmonių sveikata šiuo atveju visiškai pamiršta.

Teisiniame vakume iki 2010 metų rugsėjo 26 dienos - jūsų asmeninė sveikata. Jūsų, jūsų vaikų ir anūkų. Jei leidžiate (už gal ir gerus pinigėlius) statyti vėjo jėgaines jūsų žemėje. Į jus pirmiausiai ir apeliuojame, kreipiamės. Jūsų sveikata - labai realiame pavojuje.

Keletas skaičių. Didelės apimties tyrimai Anglijoje, JAV, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje parodė, kad 87 proc.gyventojų pareiškė, jog jų gyvenimo kokybė smarkiai pablogėjo, kai jie atsidūrė jėgainių veiklos zonoje. 68 proc.pradėjo lankytis pas gydytojus dėl įvairiausių sveikatos sutrikimų. Čia ir nemiga, ir neurozės, ir širdies palpitacija, ir neaiškus nerimas, galvos skausmai, svaigulys.

O infragarsas? Kurį nenumaldomai skleidžia vėjo jėgainės? Čia jau rimtesni dalykai - širdies, skrandžio, plaučių veiklos sutrikimai. Tai kaip visa tai žinodamas sveikatos apsaugos ministras laimina jėgainių statybą, negavęs galutinių tyrimų rezultatų? Kaip minėjau anksčiau, čia jau kriminalas. Ir labai rimtas.

Grįžkime prie „paukštelių”. PAV, parengtas p.Gulbinsko, rodo mums, kad jokio blogo poveikio paukščiams nėra ir būti negali. Ar atlikta ekspertizė? Ne, atsako ekspertas. Nes siūlė kai kam tą ekspertizę atlikti dykai. O jie, kad juos kur, nesutiko. Pinigų už darbą

Norėjo, nenaudėliai. Tad liko viena - pasirinktinai išrankioti literatūroje esančius duomenis apie Nemuno deltos regioninį parką. Dykai. Sutinkamai su šia stebuklinga „sinteze”, visi tarptautinės svarbos paukščių migracijos keliai stebuklingai aplenkia vietas, kuriose stovės jėgainės. Aplenkia, ir tiek. Kaip ir su žmonių sveikata.

Toks protą temdantis teisinis nihilizmas Lietuvos gamtosaugoje - ne naujiena. Greičiau tai yra normali priimta praktika, kuri leidžia turtuoliams prichvatizuoti vienintelį dalyką, kuris dar mums liko - gamtą ir žmonių sveikatą. Juk jie patys negyvens šalia jėgainių. Jie gyvens savo pilaitėse, pastatytose saugomose teritorijose, kur vėjo jėgainių „parkų” kurti nevalia.

Su šia labai aštria problema kreipsimės į LR prezidentę Dalią Grybauskaitę. Manau, ji negalės likti abejinga visiškai nekontroliuojamai savivalei, vykstančiai pirmiausiai mūsų gamtoje, o dabar jau ir sveikatos apsaugoje.

Judėjimo “Už gamtą” informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (1)

asta2009-08-16 22:31

pries 3 metus nusipirkom zemes sklypa klaipedos rajone, doviluose. ir savo jegomis pradejome statyti nama. uz elektros ivedima sumokejome 15000 lt. ir tai net nera musu nuosavybe. viskas priklauso VST. dabar pasirodo siame ramiame kampelyje ruosiasi statyti vejo jegaines. jei tai buciau zinojusi pries 3 metus, niekad nebuciau bandziusi cia ka nors daryti. o ypac galvoti apie gyvenama vieta. 2009 m rugpjucio gale ruosiamasi duoti leidimus vejo jegainems. ne tik as ir mano seima yra pries. nenorim tureti tokiu monstru ir aukoti savo ir savo vaiku sveikatos. o imti dar viena paskola milziniska ir is naujo vel viska pradeti-ne musu jegoms. tad ka daryti? mano galva, lietuva tai pirmiausia yra zmones. sveiki, darbingi, linksmi ir pozytyviai nusiteike lietuvos gyventojai. ir tai yra vertybe, o ne energija, ne gamyklos, ir ne vejo jegaines. tad pradekim gerbti zmones, tausoti juos. esu pries vejo jegaines salia gyvenamuju namu. bent jau 10 km spinduliu.

Rašyti komentarą

Tavo komentaras